DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 464291-2,44%
Ankara
24°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CUMA GÜNÜ CUMA NAMAZI ve İLK HUTBE (1)

CUMA GÜNÜ CUMA NAMAZI ve İLK HUTBE (1)

ABONE OL
21 Ocak 2022 09:24
CUMA GÜNÜ CUMA NAMAZI ve İLK HUTBE (1)
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Cuma ,dinimizce mübarek sayılan haftanın bir günüdür.Cuma günü kılınan Yüce Allah’ın kullarına emrettiği farzlardan biriside Cuma namazı taşıdığı mana ve faziletin yanında toplumsal boyutuyla kazandırdığı özelliklerden ötürü dinimizin üzerinde önemle durduğu içtimai(toplumsal) bir ibadettir.Cuma günü bütün müslümanlar bir araya gelerek cemaat halinde namaz kılıp, hutbe dinleyerek ibadet ederler.Cuma günü, haftalık ibadet günü olarak daha önce yahudi ve hıristiyanlar için tayin ve takdir edilmiş, fakat onlar bu konuda ayrılığa düşerek yahudiler cumartesiyi,hıristiyanlar pazar gününü haftalık toplantı ve ibadet günü olarak klişe ve sinagoglarda yaparak benimsemişler Allah’ın emrine uymamışlar bu mübarek cuma günü müslümanlara nasip olmuştur.
İlk cuma namazları bazı rivayetlere bakarak şöyle açıklanmaktadır.Peygamber efendimizin Mekke’ de müslümanları bir araya toplayarak cuma namazı kılması ve kıldırması mümkün olmamıştı.Resullah(s a.v) hicret etmeden önce cuma namazı kılınmasına izin vermiş ancak kendisi Mekke’ de iken bu namazı kılmaya ve kaldırmaya şartlar gereği muvaffak olamamıştı.Resulllah(s a.v)Akabe biatlarından sonra Musab b.Umeeyr”i (radiyallahuanh anh) Medineye muallim olarak göndermiş,kendisine cuma günü toplanarak öğle vaktinde iki rekat namaz kılmalarını bildirmiştir.Alüsı (rahmetullahi aleyh) tefsirinde Darekutni’nin rivayetine yer verir. Ïşte Musab b..Umeyr”in kıldırdığı bu namaz ilk cuma namazı olmuştur.Bir diğer rivayette de Medinede ilk cumayı kıldıran Es”ad b. Zurare (radiyallahu anh)olduğu belirtilmektedir ilgili rivayette Es’ad, Hz.peygamber gelmeden önce, Medine’nin Beyadoğulları köyünün Hezmun-Nebi semtinde, Nakiul-Hadamat denilen bir kara taşlıkta  bir mevkide ilk cuma namazını kırk erkekle  kıldıran kişidir.Bu iki rivayetten anlaşılan ortak mana,cuma namazının Resullah (s.a.v) Medine’ye gelmeden önce de kılındığıdır.Resullah’ın (s.a.v) Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde son durak olarak Küba denilen bir yerde konakladı. Rebiulevvel ayının on ikisi günlerden pazartesiydi.Resulah(s.a.v)Küba da perşembe gününe kadar kaldı ve burada bir mescit inşa etti.Cuma günü Medine ye doğru yol aldı. Salım b.Avf yurduna vardığında cuma vakti olmuştu. HZ.Peygamber (s.a.v) bu yerde cuma namazı kıldırdı ve hutbe okudu. Bu uygulamaya bakarak ,cuma namazının, hicretin ilk yılında farz kılındığı ifade edilmiştir.Resullah(s.a.v)Medine deki bu ilk hutbesine şöyle başlamıştı; “Hamd Allah mahsustur.O”na hamdeder Ondan yardım ister.O”ndan mağrifet ve hidayet dilerim. O’ na nankörlük etmem.Düşmanlığım Ona nankörlük edenedir.Allah’tan başka ilah olmadığına, Muhammed’in O’nun elçisi olduğuna, onu hidayet,hak,din,nur ve öğüt ile gönderdiğine şahitlik ederim.O’elçisine peygamberlik zincirinin arasına uzun bir zamanın girdiği ,ilmin azaldığı, sapkınlığın yayıldığı, zamanın sonu geldiği, hayatın son bulup kıyametin yaklaştığı bir zamanda, insanlara doğru yolu göstermek, aydınlatmak ve irşad etmek için göndermiştir Kim Allah’a  ve Resulü’ne itaat ederse doğru yolu bulmuştur Kimde isyan ederse ,doğru yolu bulmuştur.Kimde isyan ederse ,doğru yoldan cıkmış, kendine zulmetmiş ve derin bir sapıklığa düşmüştür.””   (Kaynak,Hüseyin Okur Cuma günü ve Namazı) İnşallah ileri günlerde Cuma  gününün faziletlerini aktarmaya devam ederiz.Selam ve dua ile.
İbrahim ATEŞ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara