DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 467314-1,71%
Ankara
24°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

TÜRK HALISI

TÜRK HALISI

ABONE OL
19 Ocak 2022 10:43
TÜRK HALISI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Halıyı, dünya uygarlığına ilk defa armağan eden Türkler olmuştur. Halı, Ortaasya’da Türk topluluklarının yaşadıkları bölgelerde çok erken devirlerde ortaya çıkmış, sanat anlayışı, zengin motif dünyası, kompozisyon ustalığı ile yüzyıllar boyunca büyük bir gelişme göstererek Türklerle birlikte Orta doğuya, İslam ülkelerine yayılmıştır. Bugüne kadar bilinen en eski Türk halısı Altay Dağları eteklerindeki Pazık Bölgesinde, Sovyet Arkeoloğu Rudenko tarafından 1947- 1949 yılları arasında yapılan arkeolojik kazılarda bulunmuştur. Türklerin Kurgan adını verdikleri bir mezar odasında bulunan ve ölüyü bir kefen gibi saran bu hali. M.Ö. 4. ve 3. yüzyıla tarihlendirilmiştir. Böylece yeryüzünde ilk Türk halısının zamanımızdan 2500 yy. önce dokunmakta ve kullanılmakta olduğu gerçeği meydana çıkmıştır. Bugün Leningrat’ta `Flermitage Müzesi’nde sergilenen bu halı, 200xl89 cm. boyutunda Santimetre karesinde 36 ilmeği vardır. Pazırık halısından ayrı olarak Doğu Türkistan’ın Uygur, ayrıca Turfan bölgelerinde Yapılan arkeolojik kazılarda Türk M.S. 3. ve 6. yüzyıllara ait Turn_ halılan parçaları bulunmuş,bunlardan bir örnek Yeni Müzesine, üç örnek de Londra ‘da. Türk bölgelerinde bulunan bu en eski halı bize Asya’da gelişen halı Sanatı bir Türk sanatı olduğu gerçeğini ortaya koymuştur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara