DOLAR 13,46240.61%
EURO 15,29050.86%
ALTIN 791,950,26
BITCOIN 520579-9,42%
Ankara
-1°

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

EFE :POLATLI BASINI OLARAK BİRÇOK İL’DEN DAHA KAPSAMLI VE BÜYÜK YAYIN ALANINA SAHİBİZ

EFE :POLATLI BASINI OLARAK BİRÇOK İL’DEN DAHA KAPSAMLI VE BÜYÜK YAYIN ALANINA SAHİBİZ

ABONE OL
10 Ocak 2022 09:30
EFE :POLATLI BASINI OLARAK BİRÇOK İL’DEN DAHA KAPSAMLI VE BÜYÜK YAYIN ALANINA SAHİBİZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

POLATLI  GAZETECİLER DERNEĞİ: TÜM BASIN MENSUPLARIMIZIN “10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER” GÜNÜNÜ KUTLUYOR

 

Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre Efe 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile ilçede görev yapan Tüm basın mensuplarının günü’nü kutladı.  Efe “bizlerde Polatlı basını olarak birçok il’den daha kapsamlı ve büyük yayın alanına sabiz. Yerelde gazetecilik yapmak manevi sorumlulukların yanı sıra, maddi sorumlulukları da çok fazladır. Polatlı’daki basın ne kadar güçlü olursa sesimizi duyurmakta o kadar güçlü olur.”dedi.

 

 

 

Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre Efe 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada yerelde bulunan tüm çalışan gazetecilerin gününü kutlayan EFE daha sonra şunlara değindi.

EFE “Yerelde gazetecilik yapmanın güçlüklerini hepimiz çok iyi biliyoruz. Özellikle bu günlerde gazetecilerin değeri ve öneminin daha fazla hatırlanması gerektiğini düşünüyoruz. Günümüzde medyanın önemli bir yerde olduğu göz önüne alındığında geçmişten gelen gayret ve azmin bir parçası olduğumuzu hiçbir zaman unutmamalıyız. Basın camiasında çalışanlarla işverenler arasındaki ilişkileri düzenleyerek bazı sosyal hakları güvence altına alan “5953 Sayılı Kanun’un Bazı Maddelerinin Değiştirilmesine ve Bu Kanuna Bazı Maddeler Eklenmesine Dair 212 Sayılı Kanun’ Milli Birlik Komitesi’nce 4 Ocak 1961 tarihinde kabul edilmesiyle; 10 Ocak 1961 günü de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

Günümüzde 212 Sayılı Yasa olarak bilinen düzenleme iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyor. 212 Sayılı Yasa’nın çıkarılışı o dönemde yaşanan Babıâli’de ‘Dokuz Patron Olayı’ ile de Türk Basın Tarihi’ne geçmiştir. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise sendika’nın öncülüğünde, ”BASIN” adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.O tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya kutlanılmaya başlandı.

 

 

Bu çerçevede bizlerde Polatlı basını olarak birçok il’den daha kapsamlı ve büyük yayın alanına sabiz. Yerelde gazetecilik yapmak manevi sorumlulukların yanı sıra, maddi sorumlulukları da çok fazladır. Polatlı’daki basın ne kadar güçlü olursa sesimizi duyurmakta o kadar güçlü olur. Buradan şunu da ifade etmek istiyorum özellikle son iki yıldır resmi ilan tarifelerine Basın İlan Kurumu tarafından zam yapılmaması ekonomik olarak yerel gazeteleri olumsuz etkilemektedir. 2022 yılında %130’ lara kadar her şeye zam gelirken gazetelerin kağıt ücretleri 3 kat artarken sigorta maaş vs. gibi girdiler de ciddi artışlar yaşanırken resmi ilan tarifelerine zam yapılmaması gerçekten düşündürücüdür. Bu konuda biran önce yetkililerin yerel basına destek kalemlerinin en başında gelen resmi ilan tariflerinde iyileştirme (Zam) yapmaları bekliyoruz. Bu vesileyle başta basın şehitlerimiz olmak üzere çalışan tüm basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan gazeteciler” gününü kutluyor, inşallah gelecek günlerin  Polatlımız için, basınımız için çok daha iyi olmasını temenni ediyorum.” Dedi

HBR Aysun Yılmaz Benli

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.