DOLAR 13,3741-0.03%
EURO 15,1339-0.1%
ALTIN 790,190,12
BITCOIN 551584-2,20%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

ALLAH KERİM

ALLAH KERİM

ABONE OL
8 Ocak 2022 11:35
ALLAH KERİM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Hayat hikayelerle dolu. Hikayeler yaşanmakla olur. Yaşanılan her an için yaşatılan adım dolusu hikayeler iyilikler kötülükler hatırlar ve şerler hep dolanır etrafta sen yada siz veyahut bizler hangisi tutmak istersek elimizi ona uzatırız. İşte buna benzer bir hikaye ile iyiliğin önemini bir kez daha göreceğiz.

Yılların marangozuydu. Saçlarını o küçük atölyesinde ağartmıştı. Eskisi kadar işi yoktu artık. Fabrika mamulü eşyalar piyasayı istila etmişti. El işi özel imalat meraklıları dışında kimse dükkanına gelmiyordu. Hani neredeyse birer sanat eseri olan o masalar, o sehpalar, kitaplıklar yapar, geçimini bununla sağlardı. En iyi tahtaları kullanır, görülmedik bir özenle çalışırdı. Tahta mı gerekiyor, keresteciye mutlaka kendisi gider ve ceviz, gürgen, çam cinsinden en iyi tahtaları bizzat seçip alırdı. Üzerlerinden en az bir yıl geçmedikçe de bu tahtaları asla kullanmaz, kurumalarını beklerdi. Bu yüzden de yaptığı eserlerinde en küçük bir ayrılma, eğilme, bükülme olmazdı. İmal ederken pek az çivi kullanırdı, demir çivi eşyanın ömrünü kısaltır derdi. İşinde gayet titizdi. Az konuşur, sorulan sorulara kısa cevaplar verir, ücret konusunda hiç pazarlık etmezdi. Tanıyanlar bilirlerdi bu huyunu, tanımayan müşteri gelir de fiyata itiraz ederse, sözü uzatmaz, ben hakkımdan fazlasını istemem der, pahalı geliyorsa başka bir marangoza gitmesini söylerdi. Sinirliydi biraz, bu huyunu bilir, kimseyle tartışmamaya çalışırdı.

Sabah namazından beri çalışıyordu. Bir hayli yorulmuştu. Sipariş edilen bir masayı daha bitirdikten sonra, bugünlük bu kadar yeter deyip bir kenara oturdu. Kurban bayramına üç gün kalmıştı, kurbanlık alması gerekiyordu. Bir bardak çay içeyim de ondan sonra giderim dedi. Kendi kendine konuşurdu yalnız zamanlarında. Emektar aletleriyle sohbet ederdi bazen. Bunlar onun organları gibiydi. İki dükkan ötedeki çay ocağına gitti, selam verip bir sandalyeye oturdu. Onun her zaman açık çay içtiğini bilen garson sormaya bile lüzum görmeden hemen getirdi çayını. Şekeri karıştırırken, kendisi gibi emektar ustalardan biri olan arkadaşı kapıda belirdi. Sonra da gelip yanına oturdu. Tornacıydı adam. Son zamanlarda iyice yaşlanmış, işini göremez olmuştu. Dalgındı, hüznün resmi mürtesemdi yüzünde. Söz kurbandan açıldı, konuştular bir iki satır. Biraz sonra gidip kurbanlık alacağım dedi marangoz.

Tornacı dalgın gözlerle marangozun yüzüne bakıyordu. Söyleneni işitiyor ama anlamıyordu. Marangoz farkına vardı bunun.

Canın sıkkın dedi ve evet cevabını aldı. Derken sebebini sordu; bir talebe var üniversitede okuyor. Önüm sıra yürürken birden yere yıkıldı çocuk. Kaldırdım hemen. Sebebini sordum. Önce söylemek istemedi. Ama açlıktan başı dönmüş garibin. Gurbet hali, kimsesi de yok dedi. Arkadaşları var gerçi. Bizim binanın bodrum katında kirada oturuyorlar. Hepsi memleketlerine

gitmişler. Bu niye gitmemiş diye sordu usta adama. Gidememiş. Para beklemiş ama gelmemiş parası. Ailesi fakirmiş anlaşılan, gönderememişler. Cebindeki üç beş kuruş da bitince aç kalmış. Kimselere söyleyememiş derdini.

Marangoz şakaklarını ovdu bir süre. İri bir eli, nasırlı parmakları vardı. Adetiydi, canı sıkıldı mı iyice bastırarak alnını, şakaklarını, göz çukurlarını ovardı. Tornacıyı ilk kez görüyormuş gibi bakarak sordu:

Sen ne yaptın peki. Aldım eve götürdüm. Allah ne verdiyse beraber yedik. Lakin fazlasını yapamadım. Benim de meteliksiz zamanıma rast geldi. Kalktım buraya geldim, belki bir iş çıkar diye. Ama nerde o eski günler dercesine elini sallayıp sustu. Önüne konan çayı karıştırmaya başladı. Şeker atmayı unutmuştu.

Marangoz da susuyordu. Bir yanda evde kurban bekleyen hanımı vardı, öte yanda parasızlıktan yere yıkılan bir garip talebe. Elini cebine attı, bütün parasını çıkarıp tornacıya uzattı. Götür ver ve söyle ona, memleketine gitsin.Tornacı adam

hepsini mi hepsini ver hani kurban alacaktın dedi ustaya. Usta da Allah kerim dedi ve başka da hiç bir şey söylemedi. Uzunca sustular. Tornacı parayı cebine koyup gitti. Marangoz da atölyeyi kapatıp evin yolunu tuttu. Yürüyerek gitmek zorundaydı, son parasını da çaycıya vermişti çünkü.

Evde, kurbanlık almadın mı Bey, diyen hanımına da Tornacıya verdiği cevabı verdi.Allah kerim dedi. Kadın da başka soru sormadı. Tanırdı kocasını. Sessizce sofra hazırlamaya başladı. İkinci gün tekrar atölyesine gitti Marangoz. İş elbisesini giyip tezgâhının başına geçti. Çam ve tutkal kokuyordu atölye. Yıllardır bu kokuyla yaşamıştı. Bu koku elbisesine de siner, her nereye gitse onunla gelirdi. Eline planyayı aldı, işe başlayacaktı ki kapıda bir adam belirdi. Merhaba usta diyen bir adam eşikte duruyordu, arkası güneşe dönük olduğu için yüzü iyi seçilmiyordu. Marangoz tanıyamamıştı. Adam anladı durumu, bir iki adımda içeriye girdi.

Beni tanıyamadın galiba. Üç ay kadar önce sana bir iş yaptırmıştım. Çalışma odam için masa, sehpa, kitaplık falan. Paranın bir kısmını vermiş bir kısmını sonraya bırakmıştım. Şimdi hatırladın mı. Hatırlar gibi oldum.

Ya usta, kusura bakma, parayı geciktirdim. Bir türlü yolum düşmedi buralara. Sen de arayıp sormadın. Cebinden bir deste para çıkartıp uzattı Marangoza. Buyur. Bayram yaklaştı, lazım olur. Hakkını helal et. Marangoz parayı alıp tezgâhın üstüne koydu. Ustanın elini sıkıp gitti adam. Marangoz parayı saydı. Kurban bayramı için ayırıp da sonra Tornacıya verdiği paranın tam iki katıydı. En küçük bir hayret ifadesi belirmedi yüzünde. Hafifçe gülümsedi ve yine Allah kerim dedi. İşte bu hikayede olduğu gibi yapılan iyilikler asla ve asla haktan karşılıksız kalmaz er yada geç tecelli olur vesselam. Yapılan iyilikler karşılıksız kalmaz amma yapılan kötülükler de aşka ve kata karşılıksız kalmaz siz siz olun önümüz arkamız sağımız solumuz iyilik olsun içten olsun kalpten olsun ki tevekkülü sağlam edilsin. Yaptığınız iyilikleriniz bol yapacağınız iyilikler çok olsun. Unutmayalım ki Allah Kerim…

Hoşça ve sağlıcakla kalınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.