DOLAR 13,4360-0.76%
EURO 15,2586-0.52%
ALTIN 793,450,52
BITCOIN 5676860,28%
Ankara
-3°

PARÇALI BULUTLU

06:49

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜRKLERDE EBRU SANATI

TÜRKLERDE EBRU SANATI

ABONE OL
7 Ocak 2022 10:21
TÜRKLERDE EBRU SANATI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Türk milleti islamiyeti kabulünden sonra bu dine o kadar kuvvetle bağlanmıştır ki, yeryüzünde Allah adına kanını bu kadar çok akıtmış bir başka millet daha yoktur. Bir yandan islâm’ın kılıcı olmuş Allah adına ülkeler fethetmiş, diğer yandan sanatını hemen hemen tümüyle ilâhi olanı en güzel biçimde ifade etmeye hasretmiş; müsikisinde, mimarisinde, hattında, süslemesinde çoğunlukla mistik olanı işlemiştir. Sanatta adeta Allaha layık olabilecek bir estetik arayışına girişmiştir. Hattâ sanatının birçok branşı tekkelerde geliştirilmiş, en hayranlık uyandıran eserlerin altın-da ise derviş terbiyesinin verdiği tevazu ile imza görülmemiştir. Türk mimarlık sanatının gelişme-sinde nasıl ki ana unsur cami mimarisi olmuş ve bu sanat kendisiyle beraber çinicilik, mermercilik, camcılık, ahşap oymacılığı, sedefkârlık gibi diğer birçok sanat dallarına hayat vermiş ise; Kur’ân’la önem kazanmış olan arap yazısını da Türkler, diğer bir ana sanat kolu olarak kabul etmiş ve altı ayrı stilde geliştirmişlerdir. . Her sanatı adı altında geliştirilen bu altı stildeki yazıyla ayetler ve hadisler; kağıttan mukavvaya, bü-yük bez panolardan mermerlere, ahşaba, çiniye, metale kadar her yere yazıldı, tatbik edildi; nakkaşlar bu yazıyı en güzel fıgürlerle çevreledi, müzehhipler altınladı, süsledi, bezedi. Böylece hat sanatını süsleyen yardımcı sanat dalları doğdu. Bunların başında tezhip, nakış, ebrulculuk ve ciltcilik gelmekteydiler.

Konumuz olan ebru sanatı da böylece; hat denilen yazı sanatını süslemek için kullanılmış olan rengarenk boyalı kağıtlar elde etmek sanatıdır. Anadolu’ya Türklerin eski vatanından İpek Yolu ile gelmiş; Türkistan’da Buhâra’dan yola çıkmış, İran üzerinden adını da beraber alarak Anadolu’ya yerleşmiştir. Farsça’dan aldığı adı, bulutumsu görünüşünden dolayı mı Ebru idi yoksa teknede su üzerinde meydana geldiği için diye mi isimlendirilmişti! Pek anlaşılamamıştır. Fakat Batıda bu sanat Türk mermer sanatı (Turkish Marbled Paper) olarak isimlendirilmektedir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.