DOLAR 13,3682-0.1%
EURO 15,1207-0.19%
ALTIN 789,940,01
BITCOIN 551299-1,89%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

BAKAN KOCA’YA SAĞLIK İSTATİSTİKLERİ SORULDU

BAKAN KOCA’YA SAĞLIK İSTATİSTİKLERİ SORULDU

ABONE OL
7 Ocak 2022 09:36
BAKAN KOCA’YA SAĞLIK İSTATİSTİKLERİ SORULDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 CHP Ankara milletvekili Levent Gök Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere 2021 yılı istatistiklerini sordu.
Milletvekili Gök”        1950 yılından beri düzenli olarak açıklanan Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2021’de yayınlanmamıştır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayında açıklanması gereken istatistikleri çalışmaların tamamlanmadığı gerekçesiyle ileri bir tarihte duyuracağını belirtmiş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuya ilişkin soruya yanıt veren Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ise “O, TÜİK’in sorunu.” şeklinde bir cevap vermiştir. 2 yıldır devam eden Covid-19 salgını sürecinde salgının doğru yönetimi ve halk sağlığının korunması için sağlık verilerinin titizlikle hazırlanması ve kamuoyu ile paylaşılması gerekirken, bu alanda şeffaflığın ihlal edilmesi kamu kurum ve kuruluşlarının güvenilirliğini sarsmaktadır. Ülke gerçeklerini yansıtan bilimsel verilerin siyasi baskılara boyun eğmeden ivedilikle kamuoyuna açıklanması beklenmektedir.
         Bu bilgiler ışığında:
Sağlık İstatistikleri Yıllığı’nın hazırlanması için ihtiyaç duyulan veriler TÜİK’e bildirilmiş midir? Bildirildiyse işlemin gerçekleştirildiği tarihi açıklar mısınız?
Sağlık İstatistikleri Yıllığı’nın hazırlanması için ihtiyaç duyulan veriler TÜİK ile paylaşılmamış ise bunun sebeplerini ve verilerin paylaşılacağı tarihi açıklar mısınız?
Sağlık İstatistikleri Yıllığı’nın yayınlanmaması hakkında TÜİK’in sorumlu olduğuna ilişkin açıklamanızın dayanaklarını açıklar mısınız?
Söz konusu verilerin yayınlanma takvimine ilişkin TÜİK ile herhangi bir görüş alışverişinde bulunulmuş mudur? TÜİK ile konuya ilişkin yapılan yazışma ve görüşmeleri açıklar mısınız?
Sözü geçen istatistikler TÜİK kaynaklı sorunlar sebebiyle açıklanamıyor ise verilerin kamuoyu ile paylaşılabilmesi için Bakanlığınızca bir çalışma yürütülmesi düşünülmekte midir?
70 yıldır düzenli olarak açıklanan verilerin geçtiğimiz yıl açıklanmamış olmasının halkımızda kamu kurum ve kuruluşlarına karşı yarattığı güvensizliği giderebileceğinizi düşünüyor musunuz?”İfadelerine yer verdi
Hbr Ayşe köksal

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.