DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
ALTIN 777,23-1,36
BITCOIN 5113961,60%
Ankara
-5°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

ŞOFÖRLER TARHAN ETRAFINDA KENETLENDİ

ŞOFÖRLER TARHAN ETRAFINDA KENETLENDİ

ABONE OL
3 Ocak 2022 09:43
ŞOFÖRLER TARHAN ETRAFINDA KENETLENDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 ŞOFÖRLER SANDIK BAŞINA GEÇTİ

 Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Binden fazla delegenin katılım sağladığı kongrede birlik ve beraberlik mesajları verildi.   Kamyoncudan taksiye , servisçiden minibüsçüye   her şoför Tarhan’ın etrafında kenetlendi.  Tek Liste halinde gidilen kongrede Mevcut Başkan İsmail Tarhan üyelerin güvenini tazeleyerek yola devam etti.

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası seçime tek aday olarak giren mevcut Başkan İsmail Tarhan, yeniden Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı seçildi. Genel Kurul Toplantısına Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar, Ankara ve Polatlı’dan sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şoför esnafı ve üyeler katıldı. ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar ayrıca Genel Kurul’un Divan Başkanlığı görevini yürüttü. Toplantıda Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası 2022, 2023, 2024 ve 2025 yılı tahmini bütçesi de 1 milyon 287 bin lira olarak kabul edildi.

FİYAT TARİFELERİ ESNAFIMIZIN LEHİNE OLACAK ŞEKİLDE YAPILMIŞTIR

Kürsüden faaliyet raporunu okuyan Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan, minibüslerle ilgili olarak, “Pandemi sürecinde araç içine koruma kabinleri yaptırılmış olup araçlarımız günlük dezenfektan yapılıp şoför esnafı arkadaşlarımıza maske ve dezenfektan takviyeleri yapılmıştır. Şehir içi minibüslerimizin arka camlarına anma amacı ile şehitlerimizin fotoğrafları yapılarak şehit ailelerimiz onure edilmiştir. Şehir içi minibüslerimizin fiyat artışları üst birliğimiz ve ukome ile yapılan görüşmeler sonucunda fiyat tarifeleri esnafımızın lehine olacak şekilde yapılmıştır. Sürekli gelişmekte olan şehrimizde yeni minibüs hatları açılmıştır.” dedi.

TAKSİMETRE AYARLARI ANKARA’YA GİTMEDEN İLÇEMİZDE YAPILMASI SAĞLANMIŞTIR

Ticari taksiler ile ilgili faaliyetleri anlatan Tarhan, “Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız çalışmalar sonucunda İlçemizde bulunan Murat  taksi, Gül taksi, Şehitlik Hastane taksi durakları yeniden yapılmış olup, Toki Bereket Taksi, Eylül Taksi ve Hızlı Tren Taksi durakları yeni ve modern yapısı ile hizmete alınmıştır. İlçe Belediyemiz tarafından Has taksi, Yeni hastane taksi, Gazi taksi durakları yapılmıştır. Bundan dolayı Ankara büyükşehir belediye başkanımıza ve ilçe belediye başkanımıza teşekkür ederim. Şehrimizde yaşanan talihsiz bir çocuk cinayetinden dolayı vefat eden kızımızın anısına Şentepe mahallesinde yeni açmış olduğumuz taksi durağına Eylül kızımızın ismi verilmiştir. İlçemizde bulunan bütün taksi duraklarının Odamız tarafından boya badana ve bakım işlemleri yapılmıştır. Ticari taksilerin Belediye sınırları Dışına yolcu götürmede yaşadıkları herhangi bir tek noktaya, tek yönlü (gidiş dolu dönüş boş) olarak yolcu taşınması sağlanmıştır. Ticari taksilerin fiyat artışları üst birlik ve ukome ile görüşülerek yaptırılmış olup , taksimetre ayarları Ankara’ya gitmeden ilçemizde yapılması sağlanmıştır. Pandemi sürecinde araç içi koruma kabinleri ve araçlarımızın günlük ve taksi duraklarımızın dezenfektan işlemleri yapılmış olup, esnafımıza maske ve dezenfektan takviyesi yapılmıştır.” dedi.

KAMYONETLER İÇİN “K” PLAKASI ÇALIŞMASI YAPILMAKTADIR

Ankara’da kamyonetler için “K” plaka çalışması yapıldığını söyleyen Tarhan, “Ticari araçlarda çalışan şoförlerin yaş sorunu 31.12.2023 tarihine kadar 69 yaşından gün almamış olmak şeklinde uygulanması sağlanmıştır. Nakliyeci, kamyoncu, tırcı arkadaşlar için Ulaştırma Bakanlığımızla görüşülüp TAKOGRAF sürelerinin uzatılmasını konuştuk. Bakan beye saati dolan araçların park yeri bulamayıp yollarda çektikleri mağduriyeti anlattık. Ruhsatlarında özel maksatlı yazan araçların takograftan muaf tutulması sağlanmıştır. Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları genel müdürlüğü tarafından yapılan toplantıya katılım sağladık kimsenin konuşmadığı toplantıda kamyoncu ve tırcı esnaflarımızın sorunlarını anlattık. Kamyoncu esnafımızın u-etds sistemine veri sorumluluğu sorununun 01.01.2024 tarihine kadar uzatılmasını sağladık. Aramızda Ankara kamyoncular ve kamyonetçiler odası başkanımız Metin Özel başkanımız bulunmaktadır. Başkanımla beraber Ankara’da kamyonetler için K plakası çalışması yapılmaktadır. Bundan dolayı da başkanıma çok teşekkür ederim. Sayın belediye başkanımızla görüşmelerimiz devam edip kamyoncu ve nakliyecilerimiz için araçlarımızın park edilebileceği yer tahsisi için mevcut görüşmelerimiz devam etmektedir.” dedi.

“S” PLAKA İLE SERVİS PLAKALARINA DEĞER KATTIK

Servis araçlarına “S” plaka getirerek hem araç plakalarına değer kattıklarını hemde korsan taşımacılığın önüne geçtiklerini ifade eden Tarhan, “Ülkemizde yaşanan pandemi sürecinde ilçede bulunan servisçi esnaflarımız için 2015 yılında polatlı’dan Sincana bağlı olmasına rağmen Malıköy, Alcı, Organize Sanayi Bölgelerine girmek için Ankara Büyükşehir belediyesinden izin alınmıştır. Bundan dolayı servisçi esnafımız pandemi sürecinde hiçbir şekilde zorluk yaşamamıştır. Ticari Araçların yaş şartları ve rehber personel eğitim şartı sorunu ile ilgili olarak en son 25.08.2021 tarihinde yönetmelik değişikliği yaptırılmıştır. Bu değişiklik ile rehber personelin 22 yaşını doldurmuş olması ve ilkokul mezunu olması şartı sağlanmış olup, Polatlı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği yapılmış ve Rehber Personel Eğitim Sertifikaları ve Servis Şoförü Eğitim Sertifikaları alınması sağlanmıştır. Servis araçlarının 01.07.2023 tarihine kadar 13 yaşından küçük olması sağlanmıştır. (10 yaştan 13 yaşa çıkarılmıştır.) Şehir içinde faaliyet gösteren servis aracı şoförlerinden SRC belgesi istenme zorunluluğu kaldırılmıştır. Servis araçlarının yıllık çalışma ve güzergah izinleri odamız tarafından Ankara’ya gitmeden online olarak yapılmaktadır. Personel servisi yapan taşıtların 31.12.2022 tarihine kadar 21 yaşından küçük olması şartı sağlanmıştır. Ve en önemlisi odamız öncülüğünde ilçemizde ve tüm ilçelerde servis araçlarımızı “S” plaka olarak tek harf grubuna taşıyarak araç plakalarına değer katılmasını ve korsan taşımacılığın önlenmesinde önemli bir adım atılmıştır. Her zaman esnafımızın zor günlerinde, mutlu günlerinde yanında olduk. gece gündüz saat fark etmeksizin yanlarında olduk.” dedi.

ALLAH BİRLİĞİMİZİ, BERABERLİĞİMİZİ, KUVVETİMİZİ DAİM KILSIN

Polatlı Tur tarafından Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan’a plaket takdim edildi. Ardından kürsüye çıkan Tarhan, “Teveccühü ve muhabbeti için tüm üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugün de bu seçim salonunu doldurduğunuz için size ne kadar teşekkür etsem azdır sağ olsun var olun. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, kuvvetimizi daim kılsın. Rabbim kazancımızı bol ve bereketli eylesin. Hiç birinizin tekerine taş değmesin. Sizlerin bu ilçeye yaptığı hizmetler gerçekten çok büyük. İlçemize yapılan ithalatı, ihracatı o yükleri en güzel şekilde yerlerine ulaştıran sizlersiniz. Her gün binlerce insanı evine, işine, okuluna, fabrikasına, sevdiklerine ulaşımını sizler sağlıyorsunuz. Polatlı gibi trafiği çok yoğun olan bir ilçede bu işi yapmak gerçekten hiç kolay değil. Yaptığınız işin sizi birer insan sarrafı haline getirdiğini biliyorum. Bunun için Polatlı’yı anlamak önce siz şoför esnafından başlıyor. Sizi tanımayan bu ilçeyi tanımaz. Bizim kültürümüzde şoför esnafı delikanlıdır, adam gibi adamdır. Biz büyük bir aileyiz, sizleri çok seviyorum. Ne mutlu ki bana sizin gibi bir teşkilatın başkanlığını yapıyorum.”

ŞEHİT ANNESİNE EVLADININ FOTOĞRAFI TAKDİM EDİLDİ

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan tarafından konuşma sonrasında Polatlı’nın Şehidi Bekir Pehlivan’ın fotoğrafı şehidin annesi Safiye Pehlivan’a verildi. Tarhan duygularını şu sözlerle ifade etti; “Şehit Bekir Pehlivan benim yaşıtım. Biz beraber büyüdük. 18 yaşına geldik o Astsubay okuluna gitti bende baba mesleği olan şoförlüğü seçtim. Askerden geldik aynı sene evlendik. Çocuklarımızın arasında 2 ay var. 1994 yılında 3 Ağustos’ta Bekir şehit oldu. Ama o hiç ölmedi. Bende onun anısına böyle bir hediye vermek nasip oldu. Hakkınızı helal edin.”dedi.

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası  “BAŞKAN İsmail Tarhan

 YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER

 Mehmet Emin Öztürk, Davut Yavaş, Necati Doğan, Yüksel Ağırcan, Özgür Toydemir, Ali Şahin, Hilmi Aydın, Mehmet Cabbar.”

Denetim Kurulu ASIL ÜYELER ; “Bülent Ünal, Hatice Ünal, Bilger Babaözü.”

HBR Aysun Yılmaz BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.