DOLAR 13,3638-0.11%
EURO 15,1597-0.15%
ALTIN 790,470,16
BITCOIN 551358-2,36%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

AVCI, ‘’ KAŞIKLA VERDİKLERİNİ KEPÇEYLE, KÜREKLE ALIYORLAR, ZAM ZULMÜNDE ISRARCILAR ‘’

AVCI, ‘’ KAŞIKLA VERDİKLERİNİ KEPÇEYLE, KÜREKLE ALIYORLAR, ZAM ZULMÜNDE ISRARCILAR ‘’

ABONE OL
3 Ocak 2022 09:37
AVCI, ‘’ KAŞIKLA VERDİKLERİNİ KEPÇEYLE, KÜREKLE ALIYORLAR, ZAM ZULMÜNDE ISRARCILAR ‘’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AVCI, ‘’ SÖZ KONUSU ELEKTRİK, DOĞALGAZ, AKARYAKIT ZAMMI OLUNCA, İKTİDARIN ‘’ İÇİ KIPIR KIPIR ‘’  ‘’

 

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, 2022 yılının ilk günü elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Avcı, ‘’ Yurttaşlarımız, yeni yılın ilk dakikalarında temel bir hak olan enerji kullanımında, faturalara yapılan fahiş zamlarla karşı karşıya kalmıştır. Bu fahiş fiyat artışları iğneden ipliğe vatandaşa yansıyacak. İktidar temsilcileri, sabahları gittikçe uzayan Halk Ekmek kuyruklarına gözlerini kapatmış, zam adı altında yurttaşa zulme devam ediyor. ‘’ dedi.

 

 

 

Asgari ücrete yapılan zammın daha yurttaşın cebine girmeden, elektrik, doğalgaz, akaryakıt zamlarıyla eridiğine dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, ‘’ İktidar kaşıkla verdiğini kepçeyle hâtta kürekle geri alıyor. Elektrikte, konutlarda kilovatsaat başına 0,9160 lira olan tarife 150 kilovatsaate kadar tüketimlerde yüzde 52 oranında artarak 1 lira 39 kuruşa; 150 kilovatsaat sonrası tüketim ise yüzde 127 oranında artarak 2 lira 7 kuruşa yükselmiştir. Kademeli tarifenin uygulanmadığı sanayi tarifesine yüzde 126; ticarethane tarifesine yüzde 128, tarımsal sulama tarifesine ise yüzde 95 oranında zam yapılmıştırKara kışta vatandaşlarımızın ısınma amacıyla kullandığı doğalgaz konut tarifesine de zam yapılmıştır. Doğalgaz konut tarifesi yüzde 25, sanayi doğalgaz tarifesi yüzde 50, elektrik üretim santrallerinin doğalgaz tarifesi ise yüzde 15 oranında zamlanmıştır.Motorin 1 lira 29 kuruş, benzin 61 kuruş, LPG 78 kuruş zamlanmıştır. Say say bitmiyor, çarşı, pazar, market raflarını da ilave edildiğinde resmen zam yağmuru… Akaryakıt ürünleri, elektrik ve doğalgaza gelen zamlar nedeniyle asgari ücret, açıklandığı iki hafta içinde büyük oranda erimiştir. Elektrikte asgari tüketimin bedeli 165 lira artarken, doğalgazda ise ısınma amaçlı asgari tüketimin bedeli 160 lira yükselmiştir. Bir depo benzin ya da motorinin maliyeti de yaklaşık 70 lira artmıştır. Buna göre temel enerji ihtiyacının asgari düzeyde tüketilmesi durumunda aylık maliyeti 395 lira yükselmiştir. Söz konusu maliyetlerin raflara yansıyışı da söz konusu olduğunda iktidar kaşıkla verdiğini kepçeyle geri almış olacaktır. ‘’ ifadelerinde bulundu.

 

AVCI, ‘’ İKTİDAR BU ZAMLARI ARALIK AYINDA YÜRÜRLÜĞE KOYSAYDI, MEMUR VE EMEKLİLERE MAAŞ ZAMMI EN AZ YÜZDE 50 OLURDU ‘’

 

‘’ Döviz kurundaki düşüşün marketlerde raf fiyatlarına yansıyacağını günlerce söyleyen iktidar, göstermelik fiyat denetlemeleri ile göz boyamayı bir yana bıraksın ‘’ diyen Cumhuriyet H        alk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, ‘’ İktidar kara kışta  fiyatları indirmek yerine yeni zamları yılbaşı hediyesi şeklinde vatandaşlarımıza sunarak yurttaşlarımızın omuzlarına daha da ağır yükler bindirdi. Üstelikte bu zamların hepsi market raflarındaki tüketicinin temel ihtiyaçlarına yansıyacak… Vatandaşlarımız, sizin yanlış sosyal ve ekonomik politikalarınızın faturasını ödemek istemiyor.Elinizi tüketicinin cebinden çekin, Güçsüz olan tüketiciyi koruyun.

Anayasa’nın 172.’nci maddesinin “Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirleri alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder.” hükmü ile devlete verdiği görevi tekrar hatırlatıyoruz.’’ dedi.

AVCI, ‘’ YÜKSEK FİYAT DENETİMLERİNİN BİR İLLÜZYON OLDUĞU ANLAŞILMAKTADIR‘’

 

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, İktidarın 81 ilde yüksek fiyatlara yönelik yaptığı denetimlerin tamamen bir illüzyon olduğunun bu fahiş zamlarla ortaya çıktığını ifade ederek, ‘’ Enerjide yapılan bu fahiş zamlarla vatandaşın fatura yükünün katlanmasının yanı sıra; sanayide üretim maliyetleri de artarak raf fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. Başka bir deyişle vatandaş bu zammı hem faturalar aracılıyla doğrudan hem de çarşı, pazar ve marketlerde alışveriş yaparak dolaylı olarak ödemek zorunda kalacaktır. Akaryakıt, elektrik ve doğalgaza yapılan fahiş zamlar tüm sektörlerin maliyetlerini yükselterek hayat pahalılığını daha da artıracaktır. Fiyat artışının tek sorumlusu, iktidarın yanlış ekonomi politikaları ve üretim maliyetlerini katlayan zamlarıdır. ‘’ ifadelerinde bulundu.

HBR Aysun Yılmaz Benli

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.