DOLAR 13,3638-0.11%
EURO 15,1597-0.15%
ALTIN 790,470,16
BITCOIN 551358-2,36%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

YASAĞA UYMAYAN HAYVAN SAHİBİNE 11 BİN TL CEZA VAR

YASAĞA UYMAYAN HAYVAN SAHİBİNE 11 BİN TL CEZA VAR

ABONE OL
30 Aralık 2021 09:32
YASAĞA UYMAYAN HAYVAN SAHİBİNE 11 BİN TL CEZA VAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 POLATLI TARIM MÜDÜRLÜĞÜNDEN HAYVAN SAHİPLERİNE UYARI

Spot:  Son tarih: 14 Ocak 2022

5199  sayılı  Kanunun 14  üncü  maddesi  hükmü uyarınca, Amerikan  Pitbull  Terrier, Dogo  Argentino, Fila  Brasilerio, Japanese  Tosa, American StaffordshireTerrier ve American Bully ırkı köpekleri üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas  etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaklanmış olup bu hükme aykırı davrananlara 5199 sayılı Kanunun 28 inci maddesi kapsamında 11.000 (onbirbin) Türk lirası idari para cezası uygulanacak.

 

Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerini elinde bulunduranlardan 14.01.2022 tarihine kadar hayvanlarını kısırlaştıran, mikroçip taktırarak kayıt altına aldıran ve  bunlara dair belgeyle birlikte Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’ne başvurarak veri tabanına kayıt ettirenler hakkında 5199 sayılı kanunda öngörülen idari yaptırım hükümleri uygulanmayacak.

 

 Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü Polatlı kamuoyunu bilglendirdi. Tehlike arz eden hayvanlara ilişkin çıkan yasa kapsamında yapılan bilgilendirmede “ 14 Temmuz 2021 tarihinde 31541 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 7332 Sayılı “Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”’un yürürlüğe girmesiyle değişikliğe uğrayan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunun 14. Maddesinin (l) bendinde “Bakanlıkça belirlenen tehlike arz eden hayvanları üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaktır.” denilmektedir.

                Tehlike arz eden hayvanların belirlenmesine dair Tarım ve Orman Bakanlığınca, İçişleri Bakanlığı, Türkiye  Bilimsel  ve  Teknolojik  Araştırma  Kurumu, veteriner fakülteleri, Türk Veteriner Hekimleri Birliği  ve  sivil  toplum  kuruluşu  temsilcilerinden  oluşturulan komisyon  tarafından;  Amerikan Pitbull Terrier,  Dogo Argentino,  Fila Brasilerio,  Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı  köpekler tehlike arz eden hayvanlar olarak belirlenmiştir.

                Bu  minvalde,  5199  sayılı  Kanunun 14  üncü  maddesi  hükmü uyarınca, Amerikan  Pitbull  Terrier, Dogo  Argentino, Fila  Brasilerio, Japanese  Tosa, American StaffordshireTerrier ve American Bully ırkı köpekleri üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas  etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaklanmış olup bu hükme aykırı davrananlara 5199 sayılı Kanunun 28 inci maddesi kapsamında 11.000 (onbirbin) Türk lirası idari para cezası uygulanacaktır.

                Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerini elinde bulunduranlardan 14.01.2022 tarihine kadar hayvanlarını kısırlaştıran, mikroçip taktırarak kayıt altına aldıran ve  bunlara dair belgeyle birlikte Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’ne başvurarak veri tabanına kayıt ettirenler hakkında 5199 sayılı kanunda öngörülen idari yaptırım hükümleri uygulanmayacaktır.

                Bu  hayvanların ölümü halinde Bakanlığa bilgi verilecek ve kayıttan düşürülmesi temin edilecektir. Kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar, kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamaz, halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamaz. Aksi halde 5199 Sayılı Kanunun 28. Maddesi uyarınca 11.000 (onbirbin) Türk lirası idari para cezası uygulanacaktır. Belirtilen yasaklara aykırılığın tekrarı halinde, idarî para cezası verilecek ve hayvanlara el konulacaktır. Hayvan, belediye  tarafından  hayvan  bakımevine götürülecektir.     

                Söz  konusu  hayvanların  sahibi  olanlar,  hayvanlarını  en  yakın  bakımevine bırakabilirler, ancak sokağa bırakamazlar. Bu hayvanların sokağa terki halinde (30000) otuz bin Türk lirası idarî para cezası verilecektir.

                Yerelde ve bütüncül bir yaklaşımla, tüm yaşam formlarına saygılı, gerek insan gerek hayvan sağlığını gözeten kurallar eşliğinde, can dostlarımızla, birlikte ve uyum içinde yaşamak mümkündür.”ifadelerine yer verildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.