DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
ALTIN 777,23-1,36
BITCOIN 5145132,12%
Ankara
-5°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

KADINLARA ERKEKLERDEN TAM DESTEK

KADINLARA ERKEKLERDEN TAM DESTEK

ABONE OL
30 Aralık 2021 09:36
KADINLARA ERKEKLERDEN TAM DESTEK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 KADINLAR”YÖNETİM VE SİYASETTE BENDE VARIM “DEDİ EĞİTİME ERKEKLERDEN DESTEK GELDİ

 Spot: Kadınların  “Yönetim ve Siyasette Ben de Varım’ eğitimine erkek ilçe başkanları ve meclis üyeleri tam destek verdi.

Polatlı Belediyesi Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında kadınlara yönelik çalışmalarını başarıyla sürdüren Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu tarafından 13 Eylül Kültür Merkezi’nde kadınların yerel yönetim ve siyasette var olması ve katılım sağlaması amacıyla ‘Yönetim ve Siyasette Ben de Varım’ semineri gerçekleştirildi.  Seminere Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı ve Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli, Ak Parti İlçe Başkanı Aysel Demir,  CHP İlçe Başkanı Bilal Avcı, MHP ilçe Başkanı Uğur Güngör,  Ak Parti, CHP ve MHP’li   Polatlı Belediye Meclis Üyeleri, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyeleri, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın eşi Şaduman Yıldızkaya, Sivil Toplum Kuruluşu muhtarlar  , kadınlar ve erkekler katıldı.

Türkiye Belediyeler Birliği’nden Uzman Oğuzhan Gürsoy’un konuşmacı olarak katıldığı seminerde  katılımcılara kadının yönetim ve siyasetteki yeri, yerel mekanizmalarda eşit katılım ve yerel yönetimde kadın gücü gibi konularda bilgilendirme yapıldı. Kadın Dostu Kent unvanını alabilmek amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında Polatlılı kadınlar el ele birlik ve beraberlik mesajları verdi. Seminerin ardından Türkiye Belediyeler Birliği’nden Uzman Oğuzhan Gürsoy’a  Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın eşi Şaduman Yıldızkaya tarafından çiçek takdim edildi.

 

 

MECLİS ÜYESİ ÖZTÜRK    “KADIN DOSTU KENT HEDEFİMİZE EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ

‘Yönetim ve Siyasette Ben de Varım’ seminerinde konuşan Polatlı Belediye Meclis Üyesi Serpil Öztürk konuya ilişkin; “Belediye Meclisimizde oy birliği ile alınan karar doğrultusunda hayata geçirilen Yerel Eşitlik Eylem planı kapsamında Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu olarak şehrimizde kadınlarımıza yönelik çalışmalarımıza birbirinden farklı projeler, eğitimler ve seminerler eşliğinde devam ediyoruz.”dedi.

 

Öztürk “Yerel eşitlik eylem planımızın Ana Öznesi “Kadın”larımız  ,Biz kadınlara seçme ve seçilme hakkı sunan , bugün burada  bu kürsüden seslenme hakkımı bana veren   Muzaffer başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle yad ediyorum. Kadının   tarihten günümüze  yansıyan profiline bakıldığında “Cennet annelerin ayakları altındadır.” hadisi şerifini göz önünde bulundurduğumuzda, dinimizin kadına ne kadar önem verdiği net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Türklerin en eski destanlarından biri olan Yaratılış Destanının da Yaradana ilham veren ‘’Ak Ana ‘’ adında ki kadındır.Oğuz Kağan Atamızın kutlu eşlerinden biri mavi bir ışıktan, diğeri kutsal bir ağaçtan doğmuş olağanüstü kadınlardır.  Bilge Kağan kitabesinde Kağan ‘’ Sizler Anam Katun, Büyük Annelerim,Hala ve Teyzelerim,’’ sözleri ile hitabına başlamıştır .Cengiz Han halkına konuşma yaparken; ”Ben sizin Hanınızım, bu da benim Hânım diyerek eşini göstermiştir.” Hanım kelimesi günümüze kadar gelmiştir.Türk kadını, Hakan’ın yanında Hatun olarak devlet işlerinde söz sahibiydi.

ATATÜRK ÖNDERLİĞİNDE TÜRK KADINI, KÜLLERİNDEN DOĞAN YEPYENİ BİR ULUS DEVLETLE BİRLİKTE YENİDEN DOĞDU

1930 yılında kadınlara belediye ve muhtar seçimlerinde aday olma, 1934 yılında da TBMM’de milletvekili olma ve oy kullanma hakkı tanınmasını sağladı. Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kadınların seçme ve seçilme hakkı, birçok Avrupa ülkesinden önce Türkiye’de sağlandı.  Türk siyasi tarihinde ilk olarak 8 Şubat 1935 yılında 17 kadın meclise girerek bir ilki başardılar.1950 yılında Müfide İlhan Türkiye’nin “ilk kadın  il belediye başkanı”dır.Müfide ilhanlardan  bugünlere  ,Türkiye’de  kadınları siyasetteki sayısı giderek artmıştır .

Yeterlimidir henüz değil. Anne , çalışan , işveren, eş  , siyasetçi  ve  kadın olarak  Ankara ve Polatlı da kadınları sesi olma hakkına sahibiz. Polatlı da 5 kadın meclis üyesi olarak    omuz omuza  verdiğimiz Yerel Eşitlik Eylem Planı çalışmalarımızda en büyük destekçimiz  siz kadınlarımız olacaksınız.      Toplumda fırsat eşitliği  yakalamak, kadınlarımızın her platformda eşit olmasını sağlamak adına  daha fazla çaba sarfederek , toplumun  her kesimindeki kadınlarımıza ulaşarak , kadınlarımıza haklarını  anlatmak  , adına   başlatmış olduğumuz ;Yerel Eşitlik Eylem Planı çalışmalarıyla Polatlı da kadınların yerel karar alma mekanizmalarında eşit temsil edildiği, eğitim ve sağlık hizmetlerine kolay erişiminin sağladıkları, çalışma yaşamında eşit yer aldıkları  ve şiddete maruz kalmadıkları bir şehir için çalışmalarını sürdüren Polatlı Belediyesi; ‘Kadın Dostu Kent ve Avrupa Yerel Eşitlik Şartını Yerine Getiren Belediye’ unvanını almayı hedefliyoruz. Hedefimize emin adımlarla sizlerin destekleri ve güç Birliği ile yürüyoruz.   Çalışmalarımızda bizlere  destek veren sayın belediye başkanımız Mürsel Yıldızkaya’ ya , Türkiye Belediyeler Birliğine , tüm paydaşlarımıza ,  programımıza katılan siz değerli konuklarımıza,  değerli konuşmacımız  Oğuzhan Gürsoy ‘a teşekkür ederim” dedi.

SİYASETTE KADINLARIMIZIN SAYISI ARTIRILMALIDIR

 

Ankara ilçeleri arasında tek kadın ilçe başkanı olarak seminere katılan , kadının siyaset  ve yönetimlerdeki yerine ilişkin konuşan Ak Parti ilçe Başkanı Aysel Demir “ kadının eli attığı her yer farkındalık yaratıyor. Bu konuya siyaseten değil, kadın yönetici kadın başkan kadın müdürün  çalıştığı yerlerde her zaman farklı bir ambiyans olmuştur. Kadının bakış açısı farklıdır Kadın bir anne gibi bakar, kadının doğasında anaçlık vardır.  Bazı  kararları alırken incelerken çok daha titiz davranır.  Siyasette de bizlerin sayısının artması çok önemli. Ankara da 25 ilçe içinde tek kadın ilçe başkanı benim.  Hem kendi partimizde hem de diğer partilerde bu sayısının artmasını istiyorum. Bu çok ciddi bir farkındalık. Kadınların sesi olmak çok farklı bir şey bunu ancak bir kadın anlayabilir. Son zamanlarda kadına yönelik şiddetleri duyuyor ve üzülüyoruz. Kadınların Bazı Yönden Değerlendirildiğinde İmkanlar Sunulduğunda Emin Olun Bizlerinde Üstesinden Geliriz.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.