DOLAR 13,3897-1.15%
EURO 15,2099-0.82%
ALTIN 792,870,45
BITCOIN 562344-1,09%
Ankara
-3°

PARÇALI BULUTLU

06:49

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÖZENGİ

ÖZENGİ

ABONE OL
30 Aralık 2021 10:15
ÖZENGİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

 

Binicilikte önemli bir gelişme sağlayan Özengi, bir Türk buluşudur. At bilindiği üzere, en eski zamanlardan beri, onu yakından tanıyan milletlerce çok sevilmiş bir hayvandır. Kendilerini ilâh yahut yarı ilâh farzeden en eski azametli ve mağrur hükümdarlara ait anıtlar, kabartmalar ile zamanımızın yüksek medeniyetine ait resimlerde atın görülmesi tarih boyunca ve asil hayvana karşı duyulan derin sevginin ifadeleridir. Bu sözlerimiz insan ruhunun gittikçe incelmesine rağmen onlar arasın-da at sevgisinin yüzyıllar boyunca asla değişmediğini gösterir. Bugün bile sadece ata karşı duydukları sevgiden dolayı batılı milletlerde bir çok ailelerin at besledikleri bilinmektedir.

 

İslâm âlemi altın çağın’ yaşadığı zamanlarda at, tek sevilen hayvandı. Hazret-i Peygamber’in de atı çok sevdiğine dâir bir çok hadisler vardır. O devrin islam müellifleri atı, hayvanların en şereflisi şeklinde vasıflandırmışlar, onun sahip olduğu meziyetleri, güzelliğini, faydalılığını anlatan eserler kaleme almışlar, şiirler yazmışlardır. Yine onlar, atın bakımı, hastalıkları ve bunların tedavisi ile ilgili pek çok kitapla, binicilikle ilgili, gerçekten değerli, emek mahsulü eserler telif etmişlerdir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.