DOLAR 13,4169-0.92%
EURO 15,2428-0.6%
ALTIN 793,340,51
BITCOIN 560301-1,12%
Ankara
-3°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

TAŞCIER TARIM BAĞ-KUR PRİM ARTIŞINA DİKKAT ÇEKTİ

TAŞCIER TARIM BAĞ-KUR PRİM ARTIŞINA DİKKAT ÇEKTİ

ABONE OL
29 Aralık 2021 09:49
TAŞCIER TARIM BAĞ-KUR PRİM ARTIŞINA DİKKAT ÇEKTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

“ÇİFTÇİYE DESTEK 84 MİLYONUN BOĞAZINDAN GEÇECEK LOKMA İÇİN ŞART”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gamze Taşcıer, çiftçilerin artan tarım BAĞ-KUR primlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. 2022 yılı priminin 1.668,83 lira, borcu bulunmayanlara uygulanan hazine teşvikli halinin de 1.426,97 lira olduğunu hatırlatan Taşcıer, “Çiftçi ne kazanıyor da böylesi bir primi ödeyebilsin? Çiftçiye destek olmak bir yana, köstek olmaya çalışan ve tarımdan uzaklaştırmaya çabalayan bir yönetim anlayışı var. Çiftçiyi rahatlatmak sadece onlar için değil, 84 milyon vatandaşımızın boğazından geçecek lokmalar için elzemdir.” dedi.

“KENDİ ÇİFTÇİMİZE DEĞİL GEORGE VE HANS’A PARA KAZANDIRIYORLAR”

Türkiye tarımının alarm verdiğini belirten Taşcıer, “Gıda enflasyonu almış başını giderken, ekilen toprak arazileri ve tarımla uğraşan nüfusumuz hızla azalırken geleceğe dair tutarlı ve kapsamlı bir yol haritası çizilmesi gerekiyor. Ancak maalesef iktidardakilerin böyle bir derdi yok. Kendi çiftçimizi korumak, onları desteklemek yerine, en temel tarım ürünlerini bile ithal ederek George ve Hans’a para kazandırma yolunu tercih ediyorlar. Tarımdan kitlesel bir kopuş var ancak görmek istemiyorlar. Bunun önünü almak yerine hızlandıracak ne kadar adım varsa da atıyorlar. ” ifadelerini kullandı. Ankaralı çiftçinin çok zor günler yaşadığını belirten Taşcıer, “Polatlı, Haymana, Bala, Elmadağ, hangi ilçemize gidersek gidelim, konuştuğumuz tüm çiftçiler artan maliyetler nedeniyle toprağı ekemez hale geldiklerini söylüyorlar. Gübre fiyatları uçtu, mazot fiyatları aldı başını gitti. Zaten kimse önünü göremiyor, birde primlerdeki artışı karşılamamız mümkün değil diyorlar. Acaba çiftçinin derdi ülkeyi yönetenlerin umurunda mı?” dedi.

“ÇİFTÇİ NE KAZANIYOR DA BÖYLESİ BİR PRİMİ ÖDEYEBİLSİN?”

Çiftçinin sosyal güvencesi olan Tarım Bağ-Kur primlerindeki büyük artışın örnek gösterilebileceğini belirten Taşcıer, “Çiftçi diyor ki ‘bizim bunu ödeme gücümüz yok’. Ama ülkeyi yönetenler kulakları kapatmış, duymazlıktan geliyorlar. 2022 yılı Tarım Bağ-Kur primi 1.668,83 TL oldu. Borcu bulunmayan çiftçilerin primlerine uygulanan yüzde 5’lik hazine teşvik indirimi ile prim 1.426,97 kuruş oldu. Yıllık bazda 20.025,96 lira, hazine teşvikli haliyle 17.123,64 lirayı buluyor. Teşvikten de borcu olmayanların yararlanabildiğini, bugün borcu bulunmayan çiftçiye rastlamanın da zor olduğu unutmamak gerekiyor.” dedi. “Çiftçi ne kazanıyor da böylesi bir primi ödeyebilsin?” ifadesini kullanan Taşcıer, “Çiftçiye destek olmak bir yana, köstek olmaya çalışan ve tarımdan uzaklaştırmaya çabalayan bir yönetim anlayışı var.” dedi.

“ÇÖZÜM BELLİ, PRİM GÜN SAYISI 15 GÜNE DÜŞÜRÜLMELİ”

Tarımla uğraşan nüfusun yaşlandığını ve gençlerin tarıma yönelmediğine dikkat çeken Taşcıer, “Bu durum zincirleme olarak pek çok soruna yol açtığı gibi, böylesi yüksek primler neticesinde de vatandaşımız bir sosyal güvence sistemine girmekten imtina etmeye başlıyor. Halbuki Devlet çiftçiyi tarımda ve yeni gençlerin sisteme girmesi için sosyal güvenlikte desteklemeli. Çözüm ise belli ve tüm tarım paydaşları da bunu ifade ediyorlar. Bağ-Kur prim gün sayısı, 2008’de olduğu gibi 15 güne indirilmeli. Böylece 863 lira 19 kuruşa, Hazine teşviki ile de 738 lira 9 kuruşa inecektir. Hazine teşvikinin de 5 puanın üzerine çıkarılması da çiftçiyi rahatlatacak bir adım olabilecektir. Aksi takdirde çiftçimiz bu sene primlerini ödeyemez ve özellikle dar gelirli olanlar sosyal güvenlikten mahrum kalır. Gelen gözle görünüyor, ama maalesef ülkeyi yönetenler ne görüyor, ne duyuyor. 2022 yılında büyük bir gıda kriziyle karşı karşıya kalacağımızı tüm uzmanlar ifade ediyorken, çiftçiyi rahatlatmak sadece onlar için değil, 84 milyon vatandaşımızın boğazından geçecek lokmalar için elzemdir.” ifadelerini kullandı.

 HBR Aysun Yılmaz Benli

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.