DOLAR 13,4169-0.92%
EURO 15,2428-0.6%
ALTIN 793,340,51
BITCOIN 560301-1,12%
Ankara
-3°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

GRAZ SİLAHHANESİ

GRAZ SİLAHHANESİ

ABONE OL
28 Aralık 2021 10:37
GRAZ SİLAHHANESİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Dünya’da bir örneği daha bulunmayan Graz Silahhanesi, 1645 yılında, Avusturya’yı Türklere karşı savunmaya kararlı Habsburg Kralları tarafından kurulmuş, sonradan müze şekline dönüştürülmüştür. Türk Ordularının Balkanlar’a yayılarak Avrupa içlerine doğru ileri hareketlerinin başladığı onaltıncı yüzyılın ilk yıllarında, dünyada en ileri askeri gücün bu birliklerce meydana getirilmiş olduğu tarihçilerce kabul edilmiştir. W.S. Monroe “Turkey and the Turks” isimli eserinde bu konuya şu cümleleri ayırmıştır “Hiç kuşkusuz Yeniçeriler, dünyanın o zamana kadar gördüğü askeri birlikler içinde en mükemmeli ve en muhteşemi idiler” der.

Türk ulusunun Orta Asya’dan Batı’ya doğru hareketi sırasında en değerli unsuru olan askeri vurucu güç, özellikle bu gücün tuttuğu hedef Batı kaynaklarında uzun inceIemelere konu olmuştur. Naum Weissmann isimli bir araştırmacının Paris Edebiyat Fakültesinde kabul edilen doktora tezine göre, Osmanlı silahlı kuvvetle-ri en güçlü devrinde kara ve deniz birlikleri olarak 338.400 kişiye ulaşmıştı. Aynı kaynağın verdiği bilgilere göre söz konusu ordu İstanbul’un fethine 250.000 kişi; büyük savaşlara ve özellikle Kanuni devrinde birinci Viyana kuşatmasına 300.000 kişi olarak katılmıştı. Halbuki XVIII. yüzyılın sonlarına kadar Avrupa orduları genellikle 50.000 kişinin üzerine çıkamamıştır. Ancak Napolyon or-dularının yüksek bir sayıya, 100.000 kişiye ulaştığı tahmin ediliyor…

Tarihlerde görülmemiş bir kalabalığa dayanan o çağa kadar elde edilmemiş teknik üstünlüklerden yararlanan ve çok iyi yönetilerek sağlam bir hareket felsefesine sahip bulunan bu ordunun Avrupa’nın doğusundan harekete geçişi, hiç kuşkusuz kıtanın siyasal ve ona bağlı olarak sosyoekonomik dengesini alt üst edecekti. Etti de.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.