DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
ALTIN 777,23-1,36
BITCOIN 5138544,10%
Ankara
-5°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

ANITSAL SU KEMERLERİ

ANITSAL SU KEMERLERİ

ABONE OL
25 Aralık 2021 10:30
ANITSAL SU KEMERLERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Kentlerin su ihtiyacının karşılanması geçmişten günümüze kadar ülke yöne-ticilerinin karşılaşmış olduğu en önemli sorunlardan biri olmuştur Yüzyıllardan beri devamlı artan nüfusun ihtiyacını, belirli sayıdaki sınırlı su kaynaklarıyla karşılamanın güçlüğü, insanların yeni yöntemler aramak zorunda bırakmıştır. İstanbul, bu alanda tarihsel yönüyle oldukça şanslı bir kent sayılmasının yanı

sıra, sahip olduğu su sistemi açısından da dünyada eşi bulunmaz bir yapı sergilemektedir. Kent, tepeler üzerine kurulmuş olduğundan, ilk yapıların belir- mesiyle birlikte su yollan ve kemerleri de ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu ilk yapılar hakkında fazla bir bilgiye sahip olmamamıza rağmen, Romanlar dönemine ait olanlar ilk sırayı alırlar. Bilindiği gibi Romalılar, su konusunda oldukça hassas davranarak, fethettikleri her ülkede su yolları ve su kemerleri inşa etmişlerdir. Bu dönemde yapılmış olduğu bilinen iki su kemeri henüz ayaktadır. isimleri Bozdoğan (Valens) kemeri ile Mazlum (Mazul) kemer olan bu ikisinin dışında hiç kuşku yok ki, bir çok kemer daha yapılmıştır, ancak günümüzde bunların hiçbiri mevcut değildir. Romalılardan sonra Bizanslılar da bu geleneğe katılmışlar, ancak onlar su ihtiyaçlarını kemerler yerine sarnıçlar yoluyla gider-meye çalışmışlardır. Osmanlılara gelince; Fatih Sultan Mehmet’le birlikte su sorununa çözüm aranmaya başlanmış; Sultan II ve Yavuz Sultan Selim’in bu konuda bazı çalışmaları olmuştur. Ancak İstanbul’un su sorunu, Kanuni Sultan Süleyman (1520- 1566) devrinde temelinden ele alınıp, çözüme ulaştırılmıştır. Bu dönem Kanuni gibi “muhteşem” bir padişahla, “Mimar Sinan” gibi “dahi” bir mimarın birlikte yaşadığı bir devir olması açısından ayrıca önemlidir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.