DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
ALTIN 777,23-1,36
BITCOIN 5118441,52%
Ankara
-5°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

1 GÜN OKUL 4 GÜN İŞ

1 GÜN OKUL 4 GÜN İŞ

ABONE OL
23 Aralık 2021 11:18
1 GÜN OKUL 4 GÜN İŞ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ PROGRAMI AÇILDI

Spot: Tüm Ortaokul Mezunları Kayıt Yaptırabilecek

 

Meslek Liselerinin Bünyesinde Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi programı açıldı.   Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde

  Eğitim Bakanlığınca ülke genelinde eğitim öğretim veren tüm Mesleki ve Teknik Lisesi bünyesinde mesleki eğitim merkezi programı (MEMP) açıldı.

 

 

 Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezlerine ortaokul mezunu tüm öğrenciler yaş sınırı aranmadan kayıt yaptırabilecekler. Hâlihazırda bir işletmede çalışan en az ortaokul mezunu tüm vatandaşlar bu programdan yararlanarak kalfalık ve ustalık belgesi alabilecekleri gibi meslek lisesi diplomasına da sahip olabilecek, kendi adlarına iş yeri açma belgesi de alabilecekler.

Eğitimler sonunda başarılı olan öğrencilere 3. yılın sonunda Kalfalık, 4. yılın sonunda ise Ustalık Belgesi ve Meslek Lisesi diploması verilecek. Belge alanlar kendi adlarına iş yeri açma belgesi alabilecekler. Öğrenciler 1 gün okulda 4 gün ise işletmede beceri eğitim görerek eğitimlerini tamamlayabilecekler. SİGORTA PRİMLERİ DEVLETTEN Eğitimlere katılan öğrencilerin sigorta primleri devlet tarafından ödenecek. Lise mezunları 6 aylık beceri eğitimden sonra meslek lisesi diploması ile Ustalık Belgesi alabilecekler. Açık Lise ve mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrencilerimiz bu programa katılarak aynı anda iki eğitimi bir arada yürütebilecekler.

Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarında öğrenim görürken çeşitli nedenlerle örgün eğitimin dışına çıkmış olan veya okuma hakkını kullanmış olan öğrencilerimiz kayıt yaptırarak tekrar okuma hakkını elde etmiş olacaklar. İŞKUR iş Başı Eğitim Programına katılanlar mesleki eğitim merkezlerine kayıt yaptırarak kalfalık, ustalık ve meslek lisesi diploması almaya hak kazanabileceklerdir. Sağlanan bu büyük fırsatla birlikte işletmelerin de yükü hafifleyecek, bu eğitimlere katılan işletme çalışanlarının eğitim boyunca tüm sigorta primleri devlet tarafından karşılanacaktır.
Yine Ustalık eğitiminde asgari ücretin %50’si, Kalfalık eğitimde ise asgari ücretin % 30’u devlet tarafından ödenecektir ve işletmeler büyük bir yükten kurtulacaktır. Mesleki Eğitim Merkezlerine kayıt yaptırmak isteyen tüm vatandaşlarımızı ve gençlerimizi bir meslek öğrenerek, iş yeri açma belgesine sahip olabilmek için en yakın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine veya Mesleki eğitim Merkezlerine giderek bu kayıtlarını yaptırabileceklerdir.
HBR Aysun Yılmaz Benli

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.