DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
ALTIN 777,23-1,36
BITCOIN 5147955,14%
Ankara
-5°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

ERDOĞAN  YENİ FİNANSAL ALTERNATİF’İ DUYURDU

ERDOĞAN  YENİ FİNANSAL ALTERNATİF’İ DUYURDU

ABONE OL
22 Aralık 2021 10:03
ERDOĞAN  YENİ FİNANSAL ALTERNATİF’İ DUYURDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MİLLETE SESLENDİ: DOLAR SERT DÜŞÜŞ YAŞADI

 SPOT: Erdoğan: “Ülkemizi asırlardır bir cendereye hapsederek yerinde saydıranlar, tarihi bu defa tekerrür ettiremeyecekler.”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısın ardından  yaptığı açıklamada “  “Kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygıları gidermek için yeni bir finansal alternatif sunulacak.

Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın ‘kur daha yüksek olacak’ diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak. Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek.Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajı yüzde 10’a indiriyoruz.” Dedi.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

“Kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygıları gidermek için yeni bir finansal alternatif sunulacak.

Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın ‘kur daha yüksek olacak’ diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.

Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek.

Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajı yüzde 10’a indiriyoruz.

Bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini artırmak için devlet katkısı oranını yüzde 5 daha artırarak yüzde 30’a çıkartıyoruz.

 

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE MÜJDE

Geçtiğimiz yıl lisans öğrencilerine aylık 650 lira, yüksek lisans öğrencilerine 1.300 lira, doktora öğrencilerine 1.950 lira burs veya kredi vermiştik.

Önümüzdeki yıl bu rakamları lisans öğrencilerinde 850 liraya, yüksek lisans öğrencilerinde 1700 liraya, doktora öğrencilerinde 2 bin 550 liraya çıkartıyoruz.

CARİ AÇIĞIMIZ  AZALIYOR

İşte görüyorsunuz. Yatırımlar artıyor. Parası, finansa erişimi olan herkesi yatırıma, üretime davet ediyorum.

İstihdamımız artıyor. Sanayisiyle, tarımıyla, turizmiyle, hizmetler sektörüyle her alanda istihdamı güçlü şekilde destekliyoruz.

Üretimimiz artıyor. Fabrikalarımız harıl harıl çalışıyor. İhracatımız artıyor. Yollardaki, gümrük kapılarındaki kamyon ve tır trafiği, kargo uçakları, yük trenleri mal taşımaya yetişemiyor.

Cari açığımız azalıyor. İnşallah önümüzdeki yıl cari fazlaya geçmiş olacağız. Kamu maliyemiz gücünü koruyor.

Bütçe disiplininde ve gerçekleşmelerinde en küçük bir sapma yok.

Bankacılık sektörümüz sapasağlam. Hedeflerimize ulaşma konusunda umutlu olmak için her şeye sahibiz.

Ülkemizi asırlardır bir cendereye hapsederek yerinde saydıranlar, tarihi bu defa tekerrür ettiremeyecekler.

Kurdaki dalgalanmanın yol açtığı belirsizlik, ülkemizin gerçek görümünü yansıtmıyor. Her şeyden önce, vatandaşlarımızın ve firmalarımızın bankalarda yüzlerce milyar dolarlık mevduatı bulunuyor.

Yani aslında ülkemizde döviz kıtlığı değil, döviz bolluğu var.

Sorun, ekonomik gerekçelere dayanmayan, kimi kısa vadeli kazanç gayesi güden, kimi daha farklı amaçlar taşıyan döviz taleplerinin dönemsel yükselişidir.

Hâlihazırda böyle bir süreç yaşıyoruz. Döviz alımına yönelik psikolojik eğilim ortadan kalktığında, hep birlikte bu bolluğun nimetlerini görmeye başlayacağız.

Yine ülkemizde belli kesimlerin, dövizdeki yükselişi bahane ederek, ne kurdaki, ne küresel mal fiyatlarındaki artışla orantılı olmayan fiyatlandırmalar yapmak suretiyle, haksız kazanç peşinde koştuğunu görüyoruz.

BUNLARIN ÖNÜNÜ KESECEĞİZ

Birilerinin canını yakma pahasına bunların da önünü keseceğiz.

Dün vesayetle mücadele ederken, darbecilere karşı koyarken, terör örgütlerinin başını ezerken nasıl kimsenin gözünün yaşına bakmadıysak, şimdi de ekonomide aynı yöntemi izleyeceğiz.

Körfez sermayesi başta olmak çeşitli kaynaklarla çok ciddi rakamlarda yatırım ve finans işbirlikleri yapıyoruz.

Son dönemde sadece iki ülkeyle yaptığımız yatırım anlaşmaları 30 milyar dolarlık bir hacme sahiptir.

Yerli ve uluslararası yatırımcılar, milyar dolarlarla ifade edilen projeleri hayata geçiriyor.

Bunun son örneği, geçtiğimiz günlerde yapılan kamu-özel işbirliğiyle gerçekleştirilecek Antalya Havalimanı kapasite artırımı ihalesidir.

Yapım süresi 36 ay, işletme süresi 25 yıl olan bu ihaleyi 8 milyar 555 milyon AVRO ile en yüksek teklifi veren girişim grubu kazanmıştır. Bunun,KDV’siyle birlikte 2 milyar 138 milyon AVRO’yu bulan yüzde 25’i, 90 gün içinde peşin olarak ödenecektir.

Bir başka ifadeyle bu para üç ay içinde kasamıza girmiş olacaktır.

Birileri yatırımcıları tehdit ederken, biz işte bu tür projelerle ülkemize yeni eserler kazandırmanın mücadelesini veriyoruz.

BİR MÜJDE DE MEMURLARIMIZA VERMEK İSTİYORUM

Bilindiği gibi, asgari ücretin gelir vergisi ve damga vergisinden muaf olması uygulamasını, tüm çalışanlarımızı da kapsayacak şekilde genişletmiştik.

Böylece, aldığı ücret ne olursa olsun, tüm çalışanların asgari ücret miktarı kadar ki kazancının gelir vergisi ve damga vergisinden muaf olmasını temin etmiştik.

Memurlarımızı da bu kapsama dâhil ederek, fiilen aldıkları ücretlerin artması sağlıyoruz.

Bu kararın memurlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

YENİ BİR FİNANSAL ALTERNATİF SUNUYORUZ

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’dan kur daha yüksek olacak diye mevduatını dövize geçiren vatandaşlarımıza müjde:

“Tasarruflarını değerlendirirken, kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz.

Dövizin muhtemel getirisine Türk Lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak bu yeni araç şöyle işleyecektir.

İnsanlarımızın bankadaki Türk Lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse, bu getiriyi elde edecek.

Ama kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa, aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek.

Üstelik bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak.

Ayrıca, Türk Lirası varlıklarının yeni bir döviz talebi oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini temin edecek araçları devreye alacağız.

Dolayısıyla, bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını Türk Lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.” İfadelerine yer verdi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.