DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
ALTIN 777,23-1,36
BITCOIN 5131474,99%
Ankara
-5°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

TAŞLARDA DOĞALLIK

TAŞLARDA DOĞALLIK

ABONE OL
21 Aralık 2021 11:08
TAŞLARDA DOĞALLIK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

 

Doğal bir süs taşının her şeyden önce, kristal yapısı, etkileyici form ve rengi, ender rastlanılan bir koleksiyon parçası olarak çalışma masalarımızı kitaplıklarımızı zenginleştirmesi, güzelleştirmesi, doğa ile bütünleştirmesi gibi, taşın kendi varlığından ve bilinçli meraklıların doğa tutkularından kaynaklanan birincil değerleri tek kalıcı gerçeklerdir. Ayrıca eğer bu süs taşlarından bir takı veya herhangi bir dekoratif, küçük plastik malzeme üretilmiş ise, bu kez üreten kişinin yaratıcılığı, sanatsal-endüstriyel tasarım ve estetik yetenekleri, ürünün değerinin saptanmasında, taşın mutlak değerinden çok daha önemli ve etkin olacaktır. Namık Arkun “güzellikleri ifade edilemeyecek kadar derinlemesine uzanan süs taşlarının ve altın, gümüş, platin gibi soy metallerin maddesel değerinin ardına saklanmadan tasarımı ve üretimi yapılmış takı, tek olma özelliğini ve sanat eseri niteliğini kazanacaktır” sözleri ile anlatılmak isteneni en açık biçimde belirtmiştir. Bu gerçeğin hâlâ kavranamadığı ortamlarda, sarraf görüşü ile taş değerlendirilmekte ve mutlaka ekonominin genel kuralları çerçevesine sığan, altın ile birlikte işlenebilir bir taş yoksa değil mi çıkmaz’ içinde bocalanmaktadır. Sanatsal bir üretim için böyle bir endişenin ne kadar yersiz olduğunu değerli sanatkar Tolan Kantoğlii, çok güzel bir örnekle göstermiştir .Sanatçının bir sergi davetiyesindeki fotoğrafta gümüş, agat ve tarçın çubuklarından ürettiği takılar görüntülenerek, kendisine güvenen bilinçli üreticinin, değerli mi yarı değerli mi gibi saçmalıkların yanı sıra taş mı değil mi gibi bir endişenin bile söz konusu olmayacağını, tamil çubuklarının estetiği ile kanıtlamıştır.

Ürettiği gümüş takılara gerçek ötesi güzellikler kazandıran değerli sanatkar Gülbün Suerdem için, kullandığı taşın ismi ve kalitesinden çok renklerinin, formunun takıdaki uyumu ve doğal taş olması önemlidir.

Üretimlerini bu tür endişelerden arınarak sürdüren sanatkarlar. malzemenin gerçek değerini ve ne istediklerini bilen, seçkin alıcıları. dünyanın her yerinde aradıkları kişilerdir. Süs taşlarının kalıcı ve değişmeyen en önemli değerleri doğal malzeme oluşlarına dayanır. Doğa ise; en büyük seçkinliğin, en üst düzeysel müşkülpesentliği, delik ve özgünlük olduğunu bizler süs taşları ile de göstermektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.