DOLAR 13,4266-0.88%
EURO 15,2418-0.61%
ALTIN 793,230,49
BITCOIN 560448-1,26%
Ankara
-3°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

GÖK SORDU OKTAY CEVAPLAYACAK

GÖK SORDU OKTAY CEVAPLAYACAK

ABONE OL
21 Aralık 2021 10:17
GÖK SORDU OKTAY CEVAPLAYACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 CHP Ankara Milletvekili Levent Gök  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılmak üzere yazılı soru önergesi verdi  Gök “Sayıştay’ın mali denetimlerde yaşadığı zorluklar genel değerlendirme raporlarıyla ortaya konulmuştur. Kamu idareleri büyük faaliyet raporlarında temel mali raporlara yer vermemiş, yardım yapılan vakıf ve dernekler açıklamamıştır. 2020 denetimleri kapsamında incelenen 327 kamu idaresinden 219’unun faaliyet raporlarında temel mali tablolara yer verilmemiş, 121 kamu idaresi yardım yaptığı vakıf ve derneklere ilişkin bilgileri kamuoyundan saklamıştır. Kamu idarelerinin yüzde 42’si faaliyet raporlarında varlık ve yükümlülüklerini bildirmemiş, 229 kamu idaresinin bütçe hedef ve gerçekleşmeleri arasındaki sapmaların nedenlerine ilişkin bilgi verilmemiştir. Sayıştay, kamu idarelerinin ilgili mevzuata aykırı tutumlarının kamuya hesap verme sorumluluğunun yerine getirilmemesine sebep olduğunu vurgulamaktadır. Kamu idareleri halkımızın vergileri ve ödemeleriyle ayakta kalan, kamuya hizmet temelli kurulmuş yapılar olmalarına rağmen usulsüzlükleri ve keyfi harcamaları saklamaya çalışan halk hizmetinden kopmuş kurum ve kuruluşlar haline dönüşmüştür. Söz konusu kamu idarelerinin kuruluş amaçlarına uygun yönetilen ve denetlenen yapılara dönüştürülmesi için gerekli adımların atılması beklenmektedir.

         Bu bilgiler ışığında:

  1. Kamuya hesap verme sorumluluğuna aykırı davranan kamu idarelerine ilişkin herhangi bir resmi süreç başlatılmış mıdır?
  2. Kamuya hesap verme sorumluluğuna aykırı davranan ve Sayıştay tarafından sağlıklı bir şekilde denetlenemeyen kamu kurumlarının ibraz etmedikleri bilgi ve belgelerin tamamlanması için hangi çalışmalar yürütülmektedir?
  3. Denetlemeyen kamu idarelerinin ortaya çıkardığı kamu zararı nasıl karşılanacaktır?
  4. 2002 – 2021 döneminde kamuya hesap verme sorumluluğuna aykırı davranan kamu idarelerine ilişkin yürütülen resmi süreçleri ve sonuçlarını yıllık temelde açıklar mısınız?

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.