DOLAR 13,3951-0.15%
EURO 15,1462-0.22%
ALTIN 789,46-0,05
BITCOIN 543920-2,98%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

TAKI TEKNİKLERİ

TAKI TEKNİKLERİ

ABONE OL
18 Aralık 2021 11:39
TAKI TEKNİKLERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

M.Ö. III binin başlarında insanlar artık bronz aletler yapabilmektedir. Haliyle bu aletlerin büyük çoğunluğu silahlardır. Böylece metaloji tarihinde büyük bir atılım gerçekleşir ve Anadolu doğal zenginlikleri ile bu atılımda öncü rolünü üstlenir. bu atılım ve öncülükte, doğal zenginliklerin yanı sıra, ustaların basit alet ve gereç kullanmalarına rağmen, göster-dikleri el becerisi ve başarı da önemlidir. Bu beceri ve başarı, şüphesiz, kendini yenileyen, yeni teknikler geliştiren yaratıcı insanın eseridir.

Tüm el sanatlarında olduğu gibi, metal işleme tekniklerinde de, beyindeki; duyusal birikim, göz, el Parmakları, alet ve işlenen malzeme beşlisinin uyum içinde (harmoIlik) çalışması sağlanmış ise, gerek Yaratıcı eser üretimini, gerekse teknolojik gelişmeyi gerçekleştire-bilmek zor olmaz. Söz konusu teknolojik yenilik, eninde sonunda parmaklar ve gözün uyumlu çalışabilmesine ergonomik türde yardımcı olacak birkaç basit aletten fazlasına gerek duyulmayan bir olaydır. El sanatının anlamı da buradan kaynaklanır. Bir kez alet ile insanın, ruhsal ve ergonomik uyumu sağlanmış ise, o teknik yüzyıllar boyu süregelir, kullanılır ve kolay kolay değiştirilemez. Kuyumculukta ve takıda metal işleme özenli işçilik gerektirir. Küçük, anlamlı ve düzgün formların üretimi esastır. Soy metallerin (al-tın, gümüş) ideal işlenebilme özellikleri, darbe karşısında kırılma-dan plastik biçimlenebilmeleri kuyumculukta üst düzeyde gelişmeler sağlamıştır. Repousse tekniği de, granülasyon, telkari gibi çok eski bir metaloji çalışması olup, altın, gümüş gibi malzemenin ta-ki, kutu, vazo v.b, kullanım eşya-sının üzerine bezenmesi yöntemi olarak çok sık kullanılmıştır.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.