DOLAR 13,46720.57%
EURO 15,29180.84%
ALTIN 791,670,23
BITCOIN 513639-10,57%
Ankara
-1°

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

HANGİ KAPILARI ÇALDI TEK TEK ANLATTI

HANGİ KAPILARI ÇALDI TEK TEK ANLATTI

ABONE OL
18 Aralık 2021 10:58
HANGİ KAPILARI ÇALDI TEK TEK ANLATTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

DESTİCİ : “KEYFİYETTEN Mİ ÖDEMİYORLAR”

 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, çiftçiler ve muhtarlar ile görüşmek üzere Polatlı Ziraat Odasında katıldığı toplantıda çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankasına olan borçları ile  ilgili  sonuç  alana kadar mücadele edeceğini söyledi.

 

 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici  , çiftçilerle Polatlı buluşmasında çiftçinin Ziraat BANKASI VE Tarım Krediye olan borçlarına ilişkin sonuna kadar mücadele edeceğini  belirterek “  “Hem Ziraat Bankasıyla hem de Tarım Krediyle görüştüm. Sizlerden gelen talepler ve bilgiler doğrultusunda görüştüm. Adeta oyun içinde oyun film içinde film var. Her gün yeni şeyler duyuyorum. Çiftçimizi dinliyorum, yüksek faizle borçlanıyoruz, af çıkıyor fakat yine bizim borcumuz bitmiyor, borcumuzun bir kısmı alınıyor bir kısmı yeniden yapılandırılıyor diyor. Tarım Krediyi dinliyorum, biz yüzde 98 ödememizi alıyoruz, çiftçimizin yüzde 98’i borcunu ödüyor fakat yüzde 2’si ödeyemiyor bunlarla ilgili biz hemen icra yapmıyoruz. İcra yapsak bile traktörünü, tarlasını almıyoruz yine kullanmaya devam ediyor yine fırsat veriyoruz diyor. Ama şimdi öğreniyorum ki oyun içinde oyun var. Atıyorum adamın 100 lira borcu varsa çağırıyor 60 lirasını alıyor, 40 lira yeniden borçlandırıyor. Bu şekilde çiftçi borcunu kağıt üzerinde ödemiş göründüğü için ağam, beyim, paşam neyse artık kendisi ikramiyesini ve bundan dolayı daha fazla maaş almaya devam ediyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil.”

ÇİFTÇİYE  SIFIR FAİZLE KREDİ VERİLMELİ

“Çiftçimiz kuraklık yaşamasa ben kuraklık yaşadım der mi? Yada krediye, paraya ihtiyacı olmasa gidip krediye, faize bulaşır mı? Bulaşmaz Anadolu insanı, ancak zorda kaldığı zaman bunu yapar yada traktör, ziraat aletleri, ekipman alması gerekiyorsa yapar. Üretici ne üretirse üretsin desteklenmesi lazım. Devlet madem bu konuda öncelik yapacak. Üreten herkese sıfır faizle kredi verecek. Keyfi olarak binmek için araba alana yada ihtiyacından fazla mal almak için kredi çekene koy faizi. Ama ben tarlama ekmek için gübre alacağım, ben sürmek için pulluk alacağım, ben ilaç alacağım diyen adama ne faizi koyuyorsun? İşte o zaman aslında faiz düşer. Sen üretene ver, üreticide az maliyetle üretmiş olsun, üretimi teşvik et, üretim bollaşsın hem bereketli olur hem bol olur ve faizde kendiliğinden düşer. Benim elime yetki geçse, parti iktidar olsa buradan milletime açık söz veriyorum. Ben herkese sıfır faizle kredi veririm. O zamanda adam alır ve üretip gelir ve sıfır faizle de borcunu öder. Bu kadar basit. Yapılması gereken budur.”

KEYFİYETTEN ÖDEYEMİYOR DEĞİL

“Çiftçilerimizin bir kısmı borçlu ve maalesef bu borçlarını ödeyememişler. Bunlar keyfiyetten ödeyemiyor değil. Kuraklık olmuş geçen sene af çıkmış yapılandırma olmuş ama yine kuraklık olmuş. Yada soğan ekmiş para etmemiş elinde kalmış ne yapacak? Sen bu adamdan daha neyin parasını istiyorsun? Buna yapılacak olan faizsiz bir şekilde bir planlama yapılarak yeniden bir hak vereceksin. Bu işin doğrusu bu. Sen üzerine gittiğin zaman adam batacak ve artık ekmeyi bırakacak yada kendine başka yollara arayacak.”

SONUNA  KADAR ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIM

“Bir dönüm tarlamız artık yarım ton gübre fiyatı ediyor artık. Kurak yerlerde 3-4 bin lira tarlanın dönümü. 5 dönüm tarla vereceğiz 1 ton gübre alacağız. Gerçekten bu Nasreddin Hoca fıkrası gibi. Bu kabul edilebilir gibi bir durum değil. Bugün burada duyduğum da gerçekten irkildim. Biraz bu işi bilen sadece bunu duyması yeter. Başka bir şey duymasına gerek yok. Bu duruma vay çiftçinin haline, vay memleketin haline denir. Çiftçimiz geçen yıl kaldırılan ürünle bu sene kullanacağım gübreyi alamıyor diyor. Sadece gübreyi alamıyorsa ilacı, mazotu, tohumu yada sulama için kullandığı elektriğin parasını nereden ödeyecek. “Sonuna kadar çiftçimizin, köylümüzün, tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın yanındayım. Tarım ve hayvancılığı birbirinden ayıramazsınız. İkisi aynı bakanlık ayrılmış olsa zaten bakanlık ayrılmış olurdu. Çünkü arpa ekmek tarımsa hayvan beslemek hayvancılıksa arpa olmada hayvanı neyle besleyeceksin. İkisi birbiriyle ilişkilidir. O yüzden birbirinden ayırmamak lazım. Birde bizim Anadolu’da tarımla uğraşan köyde yaşayan vatandaşlarımızın yumurtasını aldığı küçük ev hayvanları yada mutlaka kendi süt ihtiyacını karşılamak için ahırında bir inek vardır yada 5-10 tane küçükbaş hayvan vardır. Bu güne kadar sizin yanınızda oldum bundan sonra da daha güçlü bir şekilde sisin sesiniz olacağım. Buradan söz veriyorum. Girdi maliyetleriyle uğraşan çiftçimize, üreticimize ucuz bir şekilde kredi verilmesi için ve Tarım Kredi ile Ziraat Bankası borçları başta olmak üzere borçların yeniden yapılandırılması, faizlerin silinmesi ve gerçekten ödenebilecek bir düzeye getirilmesi için de her türlü düzeyde görüşmelerini yapacağım ve sonuç alana kadar bunun mücadelesini yapacağım.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.