DOLAR 13,4343-0.77%
EURO 15,2526-0.52%
ALTIN 793,660,54
BITCOIN 564338-0,59%
Ankara
-3°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

TUTUM- YATIRIM -TÜRK MALLARI ve DÖVİZ

TUTUM- YATIRIM -TÜRK MALLARI ve DÖVİZ

ABONE OL
17 Aralık 2021 10:00
TUTUM- YATIRIM -TÜRK MALLARI ve DÖVİZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Ekonomide neler oluyor ? Enflasyon aldı başını gidiyor.Doviz kurları uçuyor.Altın takla atıyor.Borsa zıplıyor.Spekulatorler üretmeden oyunları ile katlamalar yapıyor.Reel sektör,sanayii,  tarım ,hayvancılık üreten kesim ithal ara ve hammaddeler,doğal gaz , petrol ve enerjideki dövize bağlı artışlar beraberinde lojistik  ile maliyetler günlük olarak artıyor. Başını alan enflasyon ekonomide tozu dumana katıyor. Asgari ücretli,memur,emekli,,sabit gelirli,esnaf,Çifci,sanayici herkesim sabah kapıdan çıkar çıkmaz piyasada çalkantılar arasında üretim ve geçim şartlarını zorluyor.Bu 12-18 aralık Tutum,yatırım ve Türk malları haftası olarak ilan edilmiş.Evet bunlar  bu bir haftaya değil her günümüzde,milli ekonomiyi yaşatmak için sokmamız ve uygulamamız gereken kavramlardır.Tutum,yatırım ve milli yerli mallar. İktisad tutumlu hareket etmek,israftan kaçınmak,tasarrufa yönelmek.Yatırım ise üretmek iç piyasada dengeleri sağlamak ihracatla,  dıs ülkelerle rekabet edebilecek bacaları tüttürmek,istihdam kapılarını artırmak.Bunları yaparkende dışa bağımlı kalmamak için kendi kendimize yetmeyi,milli varlıklarımıza,kaynaklaŕımıza  sahip çıkarak,tarımda,sanayide,turizmde,savunmada gücü artırarak enerji yolları elde etmeli ve ekonomide güven sağlamalıyız.Türk lirası gittikce değer kaybetmektedir. Şu anda ekonomistlerin
 açıkladığı rakamlara göre bireysel ve şirketlerle beraber ülkemizde 250-260 milyar dolar dövizde para bulunmakta.Olması gereken 8,5 rakamından 15 lere dayanan ucu belli olmayan kur artışı ile enflasyonu hortlatan dolarizasyon canavarından ekonomiye , piyasaya güven verilip kurtulmalıyız.Global dünyada refah içinde huzurlu bir yaşam için hepimiz israftan kaçınan tutumlu,ranttan uzak yatırımcı üreten bunu yaparken kendi kaynaklarını,milli değerlerini göz önünde tutan milli anlaýıstan uzaklaşmamalıyız.Üretmeden tüketme bağımlı kalma Türk lirana sahip çık,enflasyona ezilme,refah içinde yaşam hakkı hepimize Selam ve dua ile..

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.