DOLAR 13,3741-0.03%
EURO 15,1339-0.1%
ALTIN 790,190,12
BITCOIN 551584-2,20%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Geçmişte ve Günümüzde Ebru

Geçmişte ve Günümüzde Ebru

ABONE OL
13 Aralık 2021 10:15
Geçmişte ve Günümüzde Ebru
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Tarihimizde ebru kağıdı tamamlayıcı, destek unsuru olarak kullanıla gelmiştir. Örneğin hat sanatımızda pervaz ve iç pervaz malzemesi olarak sık sık kullanılmıştır.

Ebru tarihimiz ve çeşitlerimiz açısından önemli gördüğüm örnek bir olayı aktarmak isterim: 1983’te Amerikalı bir bayan ebrucunun zeminsiz ebrular yaptığını duyuran bir dostun tavsiyesi üzerine söz konusu çalışmayı gerçekleştir-meye giriştim. Ancak bu konuda yaptığım araştırmalar sırasında daha 17. yüzyılda III. Ahmed’in kendi hattıyla olan kendi murakka kenarında Hatip tarafından üzerine altın serpilerek zeminli ebru yapılmış olduğunu gördüm: Buradan yola çıkarak diyorum ki bu konuda yapılacak araştırmalarla ebru çeşitleri ve ebruculuğumuzun tarihi ve gelişimi hakkında birçok yeni bilgilerin ortaya çıkacağı açıktır. Hat sanatımız için özel ebru çeşitleri de yapılmıştır. Bunlar: Hafif ebru: Açık renklerle yapı-lan, hattatların yazacağı yazıya fon teşkil eden ebrudur.

Koltuk ebrusu: Yazı kıtalarının koltuk kısmına konulmak amacıyla gerçekleştirilmiş olduklarından bu adla anılmaktadırlar.

Yazılı ebru: Hattat-ebrucu bütünleşmesi ile yapılmaktadır. Hattatın eserinin orijinalliğine zarar vermeyecek biçimde uygulanan bir teknikle gerçekleştirilen ebru çalış-ması ile meydana getirilmektedir. Ebrunun kullanılageldiği yerler de çeşitlilik göstermektedir. III. Ahmed’in kendi hattıyla olan murakka içinde bulunan ve ara kâğıdı olarak kullanılan zerefşanlı ebru 1770’te vefat eden Ayasofya katibi Mehmed Efendi’nin kendi geliştirmiş olduğu bir ebru çeşididir. Daha önce de belirttiğim gibi ara kâğıdı olarak kullanılmıştır.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.