DOLAR 13,53140.4%
EURO 15,34430.35%
ALTIN 799,770,80
BITCOIN 4843073,08%
Ankara
-4°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

ENGİNYURT “HESAP SORMAYALIM DA MADALYA MI TAKALIM?

ENGİNYURT “HESAP SORMAYALIM DA MADALYA MI TAKALIM?

ABONE OL
13 Aralık 2021 09:39
ENGİNYURT “HESAP SORMAYALIM DA MADALYA MI TAKALIM?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 CEMAL ENGİNYURT “POLATLI SİZE ÖYLE BİR DERS VERECEK Kİ”

 

 

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt Polatlı’dan iktidara  gönderme üstüne gönderme yaptı. Engünyurt’un iktidarı eleştiren göndermelerinden  CHP de  nasiplendi.  CHP  üzerinden   Ak Parti’ye ironi yapan  Milletvekili Engünyurt “ Bay  Kemal “ sözlerini hatırlayarak   “CHP’liler de  acıyorum adamlar 40 yıldır iktidar olamadı,  adamlar ne zaman iktidar oldu da IMF ile  nasıl anlaştı  “ sözleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a  “suçlayacaksan doğru bir şeye suçla “dedi.  Engünyurt’un eleştirilerin de dozu arttırdığı bir başka isim İse Tarım Bakanı oldu.   Enginyurt, dolar artışı, ve ekonomi noktasında ise vatandaşa bir dizi önerilerde bulunan Ak Parti milletvekillerine seslendi.  Size gelince hesap sormak mübah bize gelince günah yok öyle “dedi.

 

 

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Polatlı da partisinin ilçe kongresine katıldı. Enginyurt Polatlı da iktidara  veryansın ederek   iktidara sandığı işaret etti.  Polatlı da Ak Parti iktidarını hedef alan sözleri ile  yüksek perden konuşan Enginyurt eleştiri üstüne eleştiri yaptı.

 

İLK SEÇİMLERDE POLATLI SİZE ÖYLE BİR DERS VERECEK Kİ AĞLAMAKTAN ARKANIZA BİLE BAKMAYA FIRSAT BULAMAYACAKSINIZ

 

 Polatlı da çiftçinin durumunu özetleyen  Engünyurt “İlk seçimlerde de yine Polatlı bu kaderi değiştirecektir”dedi. Enginyurt “Polatlı’da Ya Rabbi Yunan’a karşı bize zafer nasip et, Ya Rabbi bu yüce Türk milletinin başını eğme, Ya Rabbi biz sefere çıktık sen zafer nasip et diyerek dua ederek 13 Eylül 1921 yılında Viyana’dan bu tarafa toprak kaybederek her geçen gün eziliyor, yıkılıyor denilen bir devleti Polatlı’da düşmanı durdurarak yeniden bir devlet olmanın yolunu açan Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle ‘Ordular ilk hedefiniz Akdeniz, ileri!’ sözünü Türk milletinin, Türkiye’nin son kalesi Polatlı’dan haykıran mavi gözlü dev adamın askerleri selam size, saygı size. Mavi gözlü dev adam Polatlı’da bir destan yazdı. Polatlı, Türk milleti için büyük bir destan yazdı. 1683’ten bu tarafa  hep toprak kaybederek geri çekilmeye başlamıştık. Ama o gün size mavi gözlü dev adamla birlikte bu devletin, milletin kaderini değiştirdiniz. İlk seçimlerde de yine Polatlı bu kaderi değiştirecektir. Çünkü şu an en fazla mağdur olanların başında Polatlı geliyor. Soğan üreticisi perişan tarladan soğanını toplayamıyor çünkü soğanın çuvalı soğandan fazla ediyor. Pancar üretemiyor, karşılığını alamıyor. Buğday için tarlaya girecek hal kalmadı. Geçenlerde Polatlılı bir kardeşim dedi ki 2 bin dönüm arazim var artık ekemeyeceğim dedi. Yine değerli İlçe Başkanım Erkut kardeşim bir mesaj atmıştı televizyonda da söyledim onu. Polatlı’da arsanın dönümü 10 bin lira gübrenin tonu 11 bin lira nasıl ekeceğiz demişti. Polatlı bu mağduriyeti en çok yaşayan çiftçinin göz bebeği olarak bu iktidara karşı bu zulme dur diyecektir. Dur demek zorundasınız, demezseniz her gelecek sene bir önceki seneyi aratacak.

ÜLKENİN TARIMDAN ANLAMAYAN TARIM BAKANI DİYOR Kİ ÇİFTÇİ ZARAR ETMİYOR

DAP gübresi 5 bin 400’den 12 bine çıktı, ÜRE gübresi 3 binden 9 bine çıktı, ilaç fiyatları yüzde 400 arttı. Akaryakıt son bir ayda 18 defa zam gördü. Ekipmanlar aldı başını gidiyor. Ama ülkenin tarımdan anlamayan Tarım Bakanı diyor ki çiftçi zarar etmiyor, çiftçinin yüzü gülüyor. Doğru, esas sizin yüzünüz gülüyor. Allah’ın izniyle ilk seçimlerde Polatlı size öyle bir ders verecek ki ağlamaktan arkanıza bile bakmaya fırsat bulamayacaksınız. Tarım Bakanı, neye göre çiftçinin yüzü gülüyor diyorsun? Bir milletvekili traktör almasalardı kardeşim diyor. 500 bin liraya traktör mü alınır diyor. Ne yapacaktı? Kağnıyla, öküzle mi tarlayı ekip, biçecekti? Yazıklar olsun. Dolayısıyla çiftçiyi perişan etti, yetmediği gibi dalga geçiyorlar. Mecliste gübre desteği verdik diyor Tarım Bakanı, ne desteği verdin? Yüzde yüz artırdım diyor yani 4 kuruştan 8 kuruşa çıkmış. Kömürün tonu bin 300 liradan 4 bin 200’e çıkmış, unun çuvalı 180 liradan 400’e çıkmış, şekerin çuvalı 260 lira olmuş, 5 litrelik Ayçiçek yağı 120 lira olmuş, süt 14 liraya çıkmış. Tarım Bakanı utanmadan gübre desteği verdim diyor. Gübreye zam yüzde 300 olmuş hala çiftçinin yüzü gülüyor diyor. Sandıkta hep beraber göstermek zorundayız çünkü geleceğimizi satıyorlar, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini satıyorlar ve satılma devam ediyor.

VİCDANSIZ, SEN KALAMAR KARİDES YİYECEKSİN BU MİLLET SOĞAN EKMEK Mİ YİYECEK

 

Suçlu kim? Sizsiniz, AK Partiye oy vermiş olanlar da dahil olmak üzere suçlu Türk milleti, Niyesini söylüyor AK Partililer. Diyor ki dış güçler bir oldu reisimizi indirecekler. Reisimizi bunlara yedirmemeliyiz diyorlar. 20 yıldır iktidarız bir 20 yıl daha verin diyor. Ey Türk milleti aman ha reis giderse yerine zillet gelir, illet gelir, PKK gelir, FETÖ gelir, HDP gelir, şu gelir, bu gelir diyorlar. Öyleyse taş basın yüreğinize deyin ki hoşaf içelim diyorlar. Ağrı Belediye Başkanı hoşaf içmemizi teklif ediyor. Şekerin kilosu 25 lira, kuru üzümün kilosu 40 lira. 10 milyonluk evde oturan soytarı bize hoşa için diyor. Milletin hoşafı çıkmış, hoşafı! Nasıl bir vicdana, nasıl bir dine sahipsin, hangi dine mensupsun sen? Elazığ milletvekili 1 kilo et yerine 100 gram alın diyor. 2 domates yemeyin 1 domates yiyin diyor. Turfanda sebze sağlığa zararlı yemeyin diyor. Sağlığa zararlı bir şey varsa o AK Partilidir. Hemen tedaviye alınmalıdır. Recep Tayyip Erdoğan tedaviye gönder bunu, tedaviye. AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, reisimize sahip çıkın diyor. Gafillerin oyununa gelmeyin diyor. Soğan ekmek yiyin reisimize sahip çıkın diyor. Vicdansız, sen kalamar karides yiyeceksin bu millet soğan ekmek mi yiyecek. Yazıklar olsun senin adamlığına. Yetmiyor Denizli Milletvekili kuru ekmek bulursanız yetinin diyor. Esnaf burada, esnafın temsilcileri burada.

 

 Dün Numan Kurtulmuş hepinize ahlaksız dedi. Devletten kredi alan esnaf parayı dolara yatırıyor yazıklar olsun, ahlaksızlık yapıyor dedi. Bu memlekette esnaf vergisini ödeyemiyor, SGK’sını ödeyemiyor, icralık olmuş sen utanmadan bu milletin doları var, dolara para yatırdı bunlar ahlaksız diyerek bu millete hakaret ediyorsun. Bu millette doları olanlar var, bozdurması gerekenler var. Beşli çeteye dolar karşılığında verdiğin ihalelerle zenginleştirdiğin o müteahhitlerin doları var. Köprü, yol yaptım deyip dolar karşılığında yaptığın ihalelerle bu milletin parasını dolarla ödettirdiğin Polatlılının geçmediği yoldan, köprüden ödettirdiğin paraları dolar olarak ödettirdiğin dolar sahibi. Söylesene onlara bozdur diye. Saraydaki 10 maaş alanlara çağrıda bulunsana. Bu milletin anasına küfredenlere  dolar bozdur desene. Ama suçlu yine esnaf, çiftçi oldu. Yine suçlu biz olduk. Artık utanmaz bir halde hiç üstlerine suç almıyorlar.

KANAL İSTANBUL’U YAPANA KADAR POLATLI’YA GÖKPINAR BARAJINI YAPSANA

 

Gökpınar Barajı 12 yıldır yapılmadı. Çiftçi perişan, kuraklık aldı başını gidiyor. Niye yapmıyorsunuz diyoruz ekonomik kriz var diyorlar pandemi oldu inşallah yapacağız. Kanal İstanbul yapacağız diye çırpınıyorsunuz. Kanal İstanbul’u yapana kadar Polatlı’ya Gökpınar Barajını yapsana. Nerede rant var, nerede dümen var, nerede çıkar var oradalar. Milleti de suçlamaya devam ediyorlar. Bize bir 5 yıl daha ver diyorlar. Ne yapacaksınız 5 yıl daha? 6 ay sonra düzlüğe çıkacağız sabredin diyorlar. CHP’lilerde bu salonda ama haklarını helal etsin. Ne geldiyse başımıza bu CHP’den geldi. Bu Bay Kemal’in yüzünden geliyor. Arkadaş adam ülkeyi o kadar kötü yönetiyor ki 20 yıldır Merkez Bankası Başkanını değiştiriyor, son 3 yılda 4 Maliye Bakanı değiştirdi, son 3 yılda 4 tane TÜİK Başkanı yalancı pinokyonun başkanını değiştirdi.

YILLARCA DİNDARIZ, MUHAFAZAKARIZ DEDİLER

Kendilerinin çözemediği bir kitap yazmış ben ekonomiyi yazdım çözdüm diyor. Ne yaptın diyorum şimdi yolunu buldum 6 ay sonra sizi kurtaracağım diyor. Ne yapacaksın? Çin modelini geçtik. Yıllarca dindarız, muhafazakarız dediler filmin sonunda bağcı komünist oldu. Türkiye’yi ucuz iş gücü yaptık. Dolayısıyla Suriyeliler ve Afganlılarla beraber buradan üretim yapacağız ihracat yapacağız. Böylece cari açığı düzelteceğiz istihdam artacak topladığımız dolarları ülkede bozdurup size dağıtacağız diyor. Hani doları dış güçler artırmadı mı? Kahvede, çay ocağında, cami de, evde ablalarım sohbet ederken AK Partililer diyor ki doları dış güçler artırdı. Tamam da doları dış güçler artırdıysa bu cari açık azalsın, ihracat artsın diye ihracatı nereye yapacaksınız? Dış güçlere değil mi? Türkiye’nin ihracatının yüzde 70-80’i Avrupa’ya, Amerika’ya değil mi? Adama hem mal satıyor hem küfür ediyor. Bunun neresi delikanlılık neresi insanlık? Bunlar zıvanadan çıktılar. Manisa Milletvekili biz istersen doları düşürürüz ama düşürmüyoruz diyor. O zaman niye dış güçler diyorsun da bize bağlıyorsun. Bize niye kızıyorsun, siz düşürmemişsiniz. Doları alıp satan ve doları yükselten dış güçler doğru. Ama bu dış güçlerin adı Adalet ve Kalkınma Partisi ve yandaşları. Hepsine sorsan dindarlar, dinimizi bunlara yedirmeyeceğiz diyorlar. Ama paraları kilisenin olduğu memleketlere gömüyorlar. Bizden çaldığınız paraları nerede gong çalıyorsa oraya götürüyorsunuz.

BU ŞÜKÜR HEP FAKİRE Mİ?

Recep Tayyip Erdoğan, Cenab-ı Mevlam Bakara Suresinde buyuruyor ki açlığa, yokluğa şükredin, Allah şükredenleri deneyecek onlara müjde verecek diyor. Recep Tayyip Erdoğan Cenab-ı Allah sadece fakirleri mi deneyecek sizi niye hiç sınamıyor? Camiiye gidiyorsunuz imam efendi şükredin diyor. Kapıdan çıkarken de 10-20 lira istiyor. Bu şükür hep fakire mi? Sizinkiler 5-10 maaş alıp devam ediyor, kocasının şirketinden bakanlığı soyduruyor, rüşvet açığa çıkmış, sizinkiler kokain çekip de pudra şekeri diyen şükretmiyor da bu millet mi şükredecek? İktidar fakir ve yoksuldan besleniyor.

ASGARİ ÜCRETİ SANKİ CEPLERİNDEN VERECEK GİBİ ANLATIYORLAR

Polatlı’da AK Parti yüzde 70’in üzerinde oy almış. Esnaftan, çiftçiden aldı. Esnaf ne durumda? 25 milyon icra var. Dün akşam Çalışma Bakanı 4 bin liranın üzerine çıkaracağım asgari ücreti diyor. Çıkart ne olacak millet işçi çıkaracak. Asgari ücreti sanki ceplerinden verecek gibi anlatıyorlar. Asgari işyeri sahibi ödüyor. Asgari ücreti 4 bine değil 4 bin 500’ çıkart. Demokrat Parti olarak  5 bin olsun istiyoruz ama adamlık asgari ücreti çıkartıp da benim cebimden keyfi yapmak değil, asgari ücreti vergi dışı bırakmaktır. Demokrat Parti olarak bunu taahhüt ediyoruz. Çiftçilerimize de müjde veriyoruz iktidara geldiğimizdeki akaryakıttaki yüzde 18 vergiyi yüzde 1’e düşüreceğiz. Çiftçimizi destekleyeceğiz. Bunu söyleyince hemen nasıl yapacaksınız, devlet yönetmedikleri belli, parayı nerden bileceksiniz diyorlar. Parayı bulduk bile. Çiftçiye vermiyorsun da o tüpçünün milli piyangosuna, iddiasına, kumar oyunlarına KDV yüzde 1 diyorsun ya geldiğimiz gün o tüpçünün çocuğundan alacak çiftçiye vereceğiz.

CHP NE ZAMAN İKTİDAR OLDU DA IMF İLE ANLAŞTI?

Birleşik Arap Emirlikleri, Katar Müslümanmış da Müslümanlardan para istemenin, ticaret yapmanın ne zararı varmış diyorlar. IMF’ci değilmiş. Sayın Cumhurbaşkanı bazen unutuyor. Geçen gün bu Bay Kemal, bu CHP ve dostları var ya bunlar kafayı yemiş, bunlar IMF ile anlaşmış diyor. Adamlar 40 yıl önce iktidar olmuş adamlar IMF’ci diyor. CHP ne zaman iktidar oldu da IMF ile anlaştı. Rüya mı görüyorsun sen. Suçlayacaksın az doğru bir şeyle suçla. Bay Kemal helalleşmeyi istedim diyorlar, helalleşmeyeceğiz diyorlar çok kızdık diyorlar. Ben Kemal Kılçdaroğlu’nun yerinde olsam çıkar ben helalleşmeyi geçmişte sağcı solcu diye birbirini öldüren Türk gençliği adına istedim, ben helalleşmeyi alevi, Sünni diye bölünmeye, parçalanmaya karşı istedim, ben helalleşmeyi devletimin geçmişte yaşadıkları için istedim. Ama ben helalleşmeyi 20 yıldır ülkeyi soyan AK Partililerden istemedim derdim.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.