DOLAR 13,3682-0.1%
EURO 15,1207-0.19%
ALTIN 789,940,01
BITCOIN 551299-1,89%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Önkuzu Proje Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

Önkuzu Proje Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

ABONE OL
10 Aralık 2021 09:47
Önkuzu Proje Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEKEV ile Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğrenci Toplulukları işbirliğiyle düzenlenen “Adın Dursun Fikrin Yürüsün Önkuzu Proje Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu. Şehit Önkuzu’nun hatırasının yaşatılmasının yanı sıra bilgi ve teknoloji üreten nitelikli insan gücünün gelişimine de katkı sağlanmasının hedeflendiği proje yarışmasının birincisi öğrenci Metehan Topçu, ödülünü GÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız ve Önkuzu’nun ablası Samiye Oktay’ın elinden aldı.

Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV) ile Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğrenci Toplulukları işbirliğiyle düzenlenen Önkuzu Proje Yarışması’nın ödül töreni gerçekleştirildi.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi A Blok Konferans Salonu’nda düzenlenen Önkuzu Proje Yarışması Ödül Töreni’ne; GÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Bayındır, Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Şevki Demirbaş, Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV) Genel Başkanı Erdoğan Özen, Önkuzu Proje Yarışması Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Duran Altıparmak, şehit Dursun Önkuzu’nun ablası Samiye Oktay, eniştesi Osman Oktay, okul arkadaşları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Fakülte ile ilgili sinevizyon gösterisiyle devam etti. Sinevizyon gösteriminin ardından Önkuzu Proje Yarışması Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Duran Altıparmak yaptığı konuşmada; 23 Kasım 2020 tarihinde Teknoloji Fakültesi B Blok’a merhum Dursun Önkuzu’nun adının verildiğini hatırlatarak, “Geçtiğimiz yıl bugün Fakültemiz özel bir gün yaşadı. Rektörümüz Musa Yıldız herkesin gönlünden geçip de yapmak isteyip yapamadığını yaptı. Teknoloji Fakültesi B Blok Binasına Dursun Önkuzu’nun adı verildi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.” dedi. Alınan kararın büyük bir sevinçle karşılandığına değinen  Altıparmak, bu motivasyonla Önkuzu Proje Yarışması’nı düzenlediklerini anlattı. Altıparmak, bu yarışma ile ülke için hayatını kaybeden şehitleri anmayı ve nitelikli çalışmalar ortaya koymayı amaçladıklarını söyledi.

ÖZEN: ÖNKUZU’YU ANARKEN, BİLGİ VE TEKNOLOJİ ÜRETMEYE DE TEŞVİK EDİYORUZ..

Teknik Eğitim Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Özen ise günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Vakfın amaçları doğrultusunda Önkuzu Proje Yarışmasını düzenlediklerini belirten Özen, “Düzenlenen proje yarışması ile Şehit Ertuğrul Dursun Önkuzu’nun aziz hatırası anılarak, ülküsüne sahip çıkılacak. Önkuzu’nun değerlerini gelecek nesillere aktarmak için her yıl 23 Kasımda düzenlenecek bu proje yarışmaları ile aynı zamanda ülkemizin geleceği olan gençlerimiz bilgi ve teknoloji üretmeye teşvik edilecek, üretimin içerisine bilim katılacak, millî ve yerli mal ve hizmet üretimini bu vatanın evlatları yapacağı göz önüne alınarak,21 yy. becerilerine sahip, nitelikli insan gücünün gelişimine de katkı sağlanmış olacaktır.” dedi.

Konuşmasının devamında Özen, “Biraz önce sizlere sunulmuş olan okulun tarihçesi ile ilgili sunuda, Teknik Öğretmen okulunun adının değiştiği her tarih, açılan her yeni bölümle ülkemizin gelişimine de tanıklık yapmış oluyor, zamanın ruhunu anlıyorsunuz. Sanat okullarının atölyelerinde başlayan, teknik öğretmen okulumuzun atölyelerinde devam eden,  ülkemiz mesleki okullarında veya iş piyasasında yer almak isteyen maddi durumları zayıf ailelerden gelmiş, ancak gözü-gönlü tok, her türlü imkânsızlık ve kötü şartlar altında, millî ve manevi değerlerle bezenmiş gençlerin okulun ilk yılları ile birlikte kendilerine-hayatlarında anlam katacak izleme, gözleme, uygulama ve tecrübeye ulaştıklarını görüyorsunuz. Kısaca; üretmeyi bir hayat tarzı haline getirdiklerine şahit oluyorsunuz. Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ile gerçek anlamda uygulamaya ve üretime dayalı, milli ve yerli eğitim sistemi arayışlarının gerçeğe dönüştüğünü fark ediyorsunuz. Zaten, bir insan meraklarının peşinden koşmuyorsa, zamanını harcayarak kendi alanında uzmanlaşmıyorsa, üretmeyi bir hayat tarzı haline getirmiyorsa, bildiklerini erişebildiği her araçla başka insanlarla paylaşmıyorsa, ‘hayatıma değer kattım’ dememelidir. Ülkemizin ve dünyanın karmaşık ve gözardı edilmiş problemlerine, tekelleşmiş ve kalıplaşmış bakış açılarından uzaklaşarak, çağımıza uygun projelerle, disiplinler ötesi çalışmalarla çözüm aramak, çözümün içerisine günümüzün gereklilikleri olan yapay zekâ, veri bilimi ve robotik teknolojileri katmak için bu tür proje çalışmalarına ağırlık vermek zorundayız. Biraz sonra Önkuzu Proje Yarışmasında derece alan öğrencilerimizin ödüllerini sizlerin huzurunda hep birlikte vereceğiz. Biliyoruz ki; ödül bir son değil, yeni bir yolculuğun başlangıcıdır. Yine biliyoruz ki, hazırlanan her teknik eğitime yönelik proje mutlaka ve mutlaka uygulanabilir olmalıdır. Ben proje yarışmasında derece alan genç kardeşlerimizi can-ı gönülden kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Şevki Demirbaş da konuşmasında, “23 Kasım 1970’te bir vatan evladımız hunharca katledildi. Bu acı hep içimizde yaşatılmıştır.” dedi. Demirbaş, Fakülte yönetimi olarak B Blok’a Dursun Önkuzu’nun adının verilmesini yeterli görmemeleri nedeniyle bu yarışmanın düzenlenmesini istediklerini de sözlerine ekledi.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Teknoloji Fakültesi B Blok’a Dursun Önkuzu’nun adını vererek geçmişte yaşananları unutmamayı ve gençliği daha güzel güvenli bir geleceğe hazırlamayı amaçladıklarını ifade etti. Proje yarışmasının gelecek yıllarda da başarıyla devam etmesi temennisinde bulunan Yıldız, yarışmayı düzenleyen ve destekleyen herkese teşekkür ederek, yarışmaya katılan öğrencileri de tebrik etti.

PROJELERİ DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından Dursun Önkuzu ile ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından yarışmaya katılan Türkiye geneli Yükseköğretim Kurumlarında Fen-Mühendislik Bilimleri alanında öğrenim gören son sınıf lisans öğrencileri arasından yapılan değerlendirme sonuçlarına göre; ödül kazanan projelerin sahiplerine ödülleri takdim edildi.

Önkuzu Proje Yarışması Değerlendirme Sonuçlarına göre; öğrenci Metehan Topçu birinciliğe layık görülürken, Osman Batur Bölükbaş ikinciliğe, Mert Efe Ceylan üçüncülüğe layık görüldü. Proje birincisi Metehan Topçu ödülünü GÜ Rektörü  Prof. Dr. Musa Yıldız ve Önkuzu’nun ablası Samiye Oktay’dan,  Proje ikincisi Osman Batur Bölükbaş da ödülünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Bayındır’dan aldı.

Proje Yarışmasında öğrenciler; Semih Eray Erkoca, Osman Şimşek, Kutay Çayköy, Nida Nisanur Gözetlik, Mehmet Sövütcü de teşvik ödülü kazandı.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Dursun Önkuzu’nun arkadaşları Mahmut Şimşek ve Derde Solak ile kitap hazırlığı yapan Salih Çetin’in duygu ve düşüncelerini paylaşmasıyla tören sona erdi.

HBR Aysun yILMAZ bENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.