DOLAR 13,4360-0.76%
EURO 15,2586-0.52%
ALTIN 793,450,52
BITCOIN 5676860,28%
Ankara
-3°

PARÇALI BULUTLU

06:49

İMSAK'A KALAN SÜRE

2 YIL İÇİN SÖZ VERİLEN  POLATLI /İVEDİK İÇME SUYU  HATTI ÇALIŞMASI 3 YILI BULACAK

2 YIL İÇİN SÖZ VERİLEN  POLATLI /İVEDİK İÇME SUYU  HATTI ÇALIŞMASI 3 YILI BULACAK

ABONE OL
10 Aralık 2021 09:52
2 YIL İÇİN SÖZ VERİLEN  POLATLI /İVEDİK İÇME SUYU  HATTI ÇALIŞMASI 3 YILI BULACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

POLATLI 30 YILDIR İHMAL EDİLDİ BÜYÜKŞEHİR 30YILLIK SORUNLARI ÇÖZÜYOR

CHP Ankara Büyükşehir Belediye meclis üyesi Selami Ovacık     Polatlı/İvedik içme suyu çalışmasının 3 yılda tamamlanacağını söyledi.  Ankara Büyükşehir Belediye başkanın 2 yılda bitireceğiz sözünün olduğuna dikkat çekerek kur artışlarının altını çizen Ovacık “29Ekim 2020 yılında ihale yapılarak kazması vurulan  Polatlı/İvedik içme suyu çalışması devam ediyor   İshale hattı  108 km 550 milyon TL ye ihale edildi. 20 km çalışma tamamlanmış durumda.   Son dönemdeki kur artışlarından dolayı  sanırım bir fiyat farkı talebi olacak birazda süre anlamında firma 2 yıl içinde bitirme söz vermişti.  İlgili firma Belediye başkanımızla tekrar görüşüldüğünde çalışmanın tamamlanmasının 3 yılı bulacağı  görüşü hakim.Bu Ankara büyükşehir Belediyesinin  elinde olan bir durum değil tamamen şirketin temini ile ilgili bir durum ilerde açıklamalarda bulunacağız”dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, Ankara Büyükşehir Belediyesinin   çalışama, yatırım ve sosyal yardımlarını  anlattı. Ovacık “Ankara Büyükşehir belediyesi  pandemi desteğinde esnaflar başta olmak üzere  yaptığı sosyal yardımlarda  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur  Yavaş ve ekibi   övgüyü hakeden  bir davranışta bulunuyor.   Ankara genelinde   153 bin aile  sosyal yardım alırken  pandemi döneminde bu sayı  203 bine çıkarıldı , tüm yardım talepleri karşılanmış oldu.  Ulaşım sektöründe özellikle şehir içi dolmuşları ve halk otobüsleri,  Ankara ve dış ilçeler  arası taşımacılık yapa esnafımıza  600 TL den mazot desteği yapıldı. Evlerinde hata olan vatandaşlarımıza kapılarına kadar sıcak yemek  gönderildi.

 VATANDAŞIMIZ EKMEK BÜFELERİNİN ÖNÜNDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURUYOR

Esnaflarımıza, Ocak çalışanları, kâğıt toplayıcıları , seyyar satıcılar gibi dar gelirli ailelere madde  gıda desteğinde bulunuldu. Özellikle son dönemlerde ekmekte  fahiş fiyatlardan dolayı Polatlı da 7 adet büfenin önünde uzun kuyruklar oluşmaya başladı. 1.25 kuruşa ekmek satılı yapıyor.  Fakir fukaranın temel gıdası ekmek  ve evine  günlük 5-6 ekmek gidiyor.  Bu kapsamda Ankara Büyükşehir Belediye başkanımız açıkladı “elimizdeki un stokları bitene kadar  ekmek satışlarımız 1.25 kuruştan devam edecektir” dedi.

2 YILDA BİTMESİ BEKLENEN POLATLI /İVEDİK İÇME SUYU  HATTI ÇALIŞMASI 3 YILI BULACAK

ASKİ faaliyetlerine ilişkin ise 29 Ekim 2020 yılında ihale yapılarak kazması vurulan  Polatlı/İvedik içme suyu çalışması devam ediyor   İshale hattı  108 km 550 milyon TL ye ihale edildi. 20 km çalışma tamamlanmış durumda.   Son dönemdeki kur artışlarından dolayı  sanırım bir fiyat farkı talebi olacak birazda süre anlamında firma 2 yıl içinde bitirme söz vermişti.  İlgili firma Belediye başkanımızla tekrar görüşüldüğünde çalışmanın tamamlanmasının 3 yılı bulacağı  görüşü hakim.Bu Ankara büyükşehir Belediyesinin  elinde olan bir durum değil tamamen şirketin temini ile ilgili bir durum ilerde açıklamalarda bulunacağız.25 yıldır Polatlı da  hanımlar kireçli ve sert suyu kullanmakta ve bir dönemde içme durumunda kalmıştık. Yüzükvaşı içme suyu hattı ömrünü tamamlamak üzere yaklaşık 25 yıl oldu. Yüzükbaşı içme suyu hattı üzerine 14 adet ana vana koyularak su hattındaki patlamalardan dolayı 3-4 günlük su kesintileri ortada kalkmış oldu.

 POLATLI 30 YILDIR  İHMAL EDİLDİ

Polatlı   30 senedir alt ve üst yapı anlamında ihmal  edildi. 30 senenin sorunlarını Ankara Büyükşehir belediyesi çözüyor. İçme suyu hattı yenileme çalışması devam ediyor. 30 km2li asbestli boru çalışması bitti. Şehitlik   mahallesi ve Sanayi bölgesini ilgilendiren sel suyu  yüz döşemeleri bitti. Kesin kabulü yapılacak. ASKİ   ekipleri  Sanayi ve Atatürk caddesinin asfaltlanmasına dönük çalışmalara başlıyor.  Polatlı da kırsal mahallerimizin gölet  temizlik çalışmaları yapılmış durumda, son dönem yakın tarihte Karacaahmet  türbemizin tadilat çalışmaları başladı. Gedikli mahallemizde tarihi  çeşme revize ediliyor”dedi.

 TOHUMDAN SONRA ŞİMDİDE MAZOT DESTEĞİ GÜNDEMDE

Kırsal Kalkınma Hizmetlerine Değinen Ovacık “ Kırsal Kalkınmada Ankara Büyükşehir Belediyesi hükümete örnek olacak tarzda  projeler geliştirdi ve uyguladı .  Çiftçilerimiz tarafından çok güzel karşılık buldu. Çiftçilerimize hibeli  meyve ve sebze fideleri dağıtımı yapıldı, fiğ ve nohut  tohumları, ve bu sene özellikle ses getiren buğday arpa tohum dağıtımları yapıldı. Ankara genelinde 17 bin 200 çiftimize  12 bin ton  tohum dağıtımı yapıldı. Bu  dağıtımın 9 bin tonu buğday 3 bin tonu arpa oldu.  Yılbaşından sonra Çiftçilerimize yönelik mazot desteği gündeme gelecek.

İLK DESTEK PAKETİ ANKARA’DAN

Gene Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun sosyal yardımlar konusunda büyükşehirlerimize talimatı kapsamında Kara kış destek  paketi adı altında ilk  defa açıklayan Ankara Büyükşehir Belediyemiz oldu. Kara kış destek paketi 600 bin TL yi kapsıyor. 16 kasım itibari ile 186 bin 209 ailenin başkent kartlarına 4 ayda   2.150 TL’DEN    4 milyon  349  bin Tl Yatırıldı. Doğalgaz desteklerinin ilk taksiti 500 TL yatırdı. Ankara Büyükşehir belediyesinin Ankara’ya   yatırımı 3 milyar 200 bin TL bulmuştur.

 POLATLI DA MUHTARLARIMIZLA BİREBİR GÖRÜŞTÜ

Büyükşehir Belediye başkanımız Polatlı’mızda muhtarlarla buluştu. Muhtarlarımızın talepleri ve önerilerini  aldı.   Muhtarlarımızın sorunlarının çözüme kavuşması yönünde  daire başkanlarımızla birlikte muhtarlarımız tek tek dinlendi.

1 MİLYON TASARRUF ETSEN EN OLUR ETMEZSEN NE OLUR ?

Bütçeye   700  milyonu borçlanma olmak üzere 10 milyar TL ile sonuçlandı. ASKİ : 4 milyar 250 milyon TL 2 Milyar  750 milyon olmak üzere toplamda  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin  bütçesi  17 milyar TL. Ankara Büyükşehir belediyesinin  Sosyal Belediyecilik  icraatlarına bulunmasına rağmen  Polatlı ya yansıması noktasında Polatlı Belediyesi’nde bunun “s’sini bile göremiyoruz.  Bunu mecliste de dile getirdim. Polatlı da pandemi döneminde  2021 bütçesinde 4 milyon olan sosyal  yardımlar bütçesinden 1 milyon TL tasarruf edilerek  sanki övünülecek  bir şeymiş gibi, özellikle küçük esnafımız inim inim inlerken  , kadın girişimlerimiz kiralarını ödemekte zorlanırken  onların hepsi göz ardı edildi. 150 Trilyonluk bütçeden 1 milyon tasarruf etsen nolur etmesen ne olur?  Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bunları Söylediğimizde  Mürsel  Başkan hemen  değişiyor.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.