DOLAR 13,45190.55%
EURO 15,28620.84%
ALTIN 792,500,33
BITCOIN 516576-10,16%
Ankara
-1°

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP YÜKSEK PERDEDEN SES VERDİ  “BELEDİYE SAVRULUYOR”

CHP YÜKSEK PERDEDEN SES VERDİ  “BELEDİYE SAVRULUYOR”

ABONE OL
9 Aralık 2021 09:42
CHP YÜKSEK PERDEDEN SES VERDİ  “BELEDİYE SAVRULUYOR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 OVACIK “YANGINDAN MAL KAÇIRIR  GİBİ  İŞLER GÜNDEME GELİYOR”

 

 

Ana muhalefet Partisi  , CHP , Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın,  Ak Parti , CHP ve İYİ Parti’li üyelerin  Şehitlik Mahallesi Kentsel, Sosyal Altyapı Alanlarının düzenlenmesine ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli imar plan revizyonu’na  ret vermelerine ilişkin  neden cevap vermiyorsunuz  “sorusuna cevabı  bir hafta sonra verdi CHP kanadı yüksek perden  Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya cevap verirken Belediyenin  iyi yönetilemediğini de iddia etti. CHP Belediye meclis üyeleri  Selami Ovacık ve İsmail Şah Tetik  neden ret verdiklerini açıklayarak Ovacık “ Tatlı su kurnazlığını kabul etmiyoruz” dedi.

 

Polatlı Belediye Meclisi Aralık Ayı 1. Oturum 1. Birleşiminde Şehitlik Mahallesi Kentsel, Sosyal Altyapı Alanlarının düzenlenmesine ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli imar plan revizyonu Ak Parti , CHP ve İYİ Parti’li üyelerin oylarıyla reddedilmiş , Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme gelen 1/5000 ölçekli planlara evet oyu veren Ak Parti, CHP ve İYİ Parti sıralarına; “Ankara’da evet, burada hayır diyorsunuz. Çözümsüzlük istiyorsunuz. Halkın huzurunda, meclis kürsüsünde bu kararınızın sebebini açıklamanızı istiyoruz.” Demişti. Ana muhalefet kanadından Başkan Yıldızkaya cevap meclisten değil basın toplatışından  yükseldi.

 

 

İHTİYAÇ DEĞİL RANT

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Büyükşehir Belediye meclis üyesi Selami Ovacık   “2016 yılından itibaren Polatlı Gündemini meşgul eden; Üç pınar Gazi Şehitlik bölgesinde, direkt Büyükşehir belediyesine teslim edilerek yapılan 1/5000 planın hızlı bir şekilde yapıldığı, Polatlı’nın acil ihtiyaçları arasında olmamasına rağmen, ihtiyaçtan değil ranttan dolayı gündeme getirilen bir plan olduğu ortaya çıkıyor.

 O DÖNEM MHP VE AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİ TARAFINDAN OYLANAN BİR PLAN

Halen sorunun devam etmekte beraber, Polatlı gündemini ne kadar meşgul ettiğini hep beraber yaşıyoruz. Bu konu 2016 yılında Polatlı Belediyesinde gündeme geldiğinde ve onaylandığında CHP meclis grubu Polatlı Belediye meclisinde temsil edilmiyordu. O dönem MHP ve Ak Partili meclis üyeleri tarafından oylanan bir plan.  Polatlı Belediye o dönem Belediye başkanı Yakup Çelik o bölgenin imara açılmasına direkt karşı olmamakla beraber emsalin 1,8 olmasına karşıydı.  O anlamda yerel seçim öncesi olduğu için emsalin düşük tutulma imkânı kendisinde kalmadı.

 MAHKEME 1/5000 VE 1/1000’LİK PLANI BOZDU

Plan Enver Yıldırım isimli şahıs tarafından daha önce mahkemeye verilmişti. 1/5000‘lik hem de 1/1000’lik plana dava açtı ve planı bozdurdu.  Mahkeme hem 1/5000’lik hem de 1/1000’lik planı bozdurdu.

 DAVACI ŞİKAYETİNİ GERİ ALDI

Sonrasında  sanırım  bu arkadaşla görüşmeler yapılarak şikâyetlerinin giderilmesine dönük sözler verildi. Bu arkadaşımız şikayetini geri aldı. Dava bu anlamda havada kaldı. Bu arada plan bozuldu.  Plan bozulunca bir üst mahkeme olan İstinaf mahkemesine götürüldü. Bozulan bu planın bozulmaması  gerektiğini, bozulmanın iptalini  sağladı. Plan tam manasıyla  bozulmadan revize edilmesi yönünde istinaf mahkemesi görüş bildirdi. Bilirkişi raporunda eksik donatılar, alt yapı eksiklikleri  var.

CHP OLARAK  BİZ ÇÖZÜMDEN YANAYIZ

Dolayısı ile ek nazım imar planı  2021 yılı Temmuz ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi gündemine geldi ve  orada bizlerinde oyu ile oylandı. Başkan sordu ya meclis üyeleri neden su pus kalıyor? diye  bu sorun zaten  5 yıldır Polatlı gündemini meşgul ediyor. Biz sorunun çözümünden yanayız ama  sorunun hukuki yollarla  imar mevzuatı  anlamında çözümünden yanayız.

KAFAMIZDA SORU İŞARETLERİ

Kafamızda soru işaretleri oluştu. Büyükşehir meclisinde imar komisyonları herkesin dijital ortamda telefonlarımıza geliyor. Komisyon raporları tek tek oylanmıyor.    Şu no’lu komisyon raporu şeklinde  kabul eden kabul etmeyen şekli ile detaylara gerilmeden geçiyor.   01 Aralıkta Polatlı Belediye meclis toplantısında  plan , düzenlemeler tekrar eksik donatıların giderilmesi konusu  ile meclise geldi.

 NEDEN Mİ RET VERDİK?

ilave nazım imarı planı  1800 dekar alanı kapsıyor. 1800 dekar alanda  eksik donatı 205 dönüm. Mahkeme bilirkişi kararına göre:  Eksik  olarak belirlenen  sağlık alanı yeşil alan  sosyal donatı alanı gibi 205 dönüm eksik kalmış. Polatlı Belediyesi planı yapan arkadaşlar   bunun 100 dönümü  zorlayarak  tamamlamaya çalışmışlar dere yataklarından orta refüjlerden tamamlanmış. Açık olan 105 dönüm ise planın kuzey sınırında özel eğitim yeri olarak ayrılan     içinde Polatlı belediyesinin  2 yada 3 dönüm hissesi olan hazineye ait bir alanın bu plana dahil edilerek     çözüme kavuşturulması amaçlanmış.   Hal Böyle olunca  bizlerde imar mevzuatını  inceledik dışarıdan  bir alanın içeriye dahil edilerek  çözülmesi  plan ilkelerine aykırı . Neden  plan içinden çözülmüyor da  plan dışından dahil edilerek çözülmeye çalışılıyor diye   ret verdik.  Plan bu haliyle  dışarıdan  alanlar dahil edilerek tamamlanmaması gerektiğini vurguladık. Bundan sonra ne olur CHP grubu olarak yasal zeminde  ne Polatlı belediyesinin , ne orada arsası olan vatandaşlarımızın nede inşaat kesimin  mağdur olmasını istemiyoruz. Başkan bunun  siyasi olduğunu iddia etti konu siyasi değil konuk teknik konu.   Sosyal  ve alt yapı eksiklerinden dolayı konu buralara geldi. Alelacele bir şekilde başlandı Ankara büyükşehirden  geçirildi.

 SOSYAL DONATI ALANLARIN  HEPSİNDE EKSİK AYIRILMA SÖZ KONUSU

Ana okul alanı 29 bin m2  alan ayrımasın gerekirken  17 bin m2 ayılmış.  Kendisini milliyetçi olarak adleden bir kesim  Cami alnını 36 bin 450 m2 ayırması gerekirken    24 bin    var mı. Böyle bir şey var mı? Lise alanı hiç ayrılmammış  Hepsinde eksik ayırma söz konusu. Sosyal ve kültürel aktivite  alan hiç ayrılmamış. CHP olarak konu imar mevzuatı gereğince çözüm istiyoruz. Eksik Donatılar plan alanı içerisinden tamamlansın. Bu aşamada Polatlı belediyesinden bu konu ile ilgili sözlü ve arkadaşlarımız yazılı olarak bilgi talebinde bulunduk. Bu bilgiler bizimle paylaşılmadı. Meclisin brifing kanalı ile bilgilendirilmesi istedik  yapılmadı.

TATLI SU KURNAZLIĞINI KABUL ETMİYORUZ

Bizim Polatlılı vatandaşlarımızı mağdur etmek gibi Belediye başkanı Mürsel Yıldızkaya  bu tür  imar konuların  da kendisinden evrak almak isteyen vatandaşa Gidin Ankara Büyükşehir belediyesinden alın diyor.  En ufak bir evrakı bile  Polatlı Belediyesi’nden  alması gereken vatandaş Ankara’ya gidiyor. Vatandaşa eziyet ediliyor. Genel başkanımızın bir tabiri  var ülke yönetilmiyor savruluyor. Polatlı Belediyesi  de yönetilemiyor savruluyor. Zafiyetler var hakkaniyetli yönetim yok şeffaflık yok. Yangından mal kaçır  gibi  işler gündeme geliyor.  CHP’ yi hedefe koyarak CHP  karşı çıkıyor suçlamasının yanlış olduğunu   belirtmek istiyoruz tatlı su kurnazlığını kabul etmiyoruz”dedi.

TETİK: DAHA BÜYÜK MAĞDURİYETLER YAŞANMASIN DİYE HAYIR DEDİK

CHP Polatlı Belediye meclis üyesi İsmail Şah Tetik ise  ret gerekçelerini şu sözlerle açıkladı. Tetik “Üçpınar planı Yakup Bey zamanında 0,8 emsal iken Mürsel Yıldızkaya Başkanımız döneminde 1,8 emsale çıktığı görülmektedir. Sorunlarda bu tarihten itibaren süregelmiştir. İşin daha büyük boyutu şehrimiz açısından kangren hale gelmiş Yenimahalle planı, Zafer planı ve Mehmet Akif planları dururken şehrin yeni alanlarının imara açılmasını hiç sağlıklı bulmuyoruz. Bölgeyle ilgili sonraki süreçte hızlı bir plan olduğu göz önünde. Buda bilir kişi raporlarında sosyal donatı alanlarının eksik olması, kurum görüşlerinin eksik alınması sürecin hızlı ve sağlıklı işlemediğinin göstergesidir. 2020 yılındaki mahkemenin bilir kişi raporlarında görülmekte ki tarım, DSİ görüşü eksik, sosyal donatı alanları eksik. Yaklaşık 380 bin metrekare sosyal donatının eksik olduğunu görüyoruz. Bugün önümüze gelen planda, büyükşehirden gelen komisyon raporuyla birlikte konunun ilgili plan içerisinde çözülmesi olarak Polatlı Belediyesi’ne geliyor. Plan içerisine dahil edilmezken planın sınırında plan dışındaki alanlar dahil dilerek sosyal donatı alanı eksiklerinin giderilmesi çalışılmakta. Biz bunu komisyon raporunda da dile getirdik.

BELEDİYEMİZİ SIKINTIYA SOKABİLECEK DURUMLARIN HER ZAMAN CUMHURİYET HALK PARTİSİ GRUBU OLARAK KARŞISINDA OLDUĞUMUZU DA BİLDİRMEK İSTERİZ

1/1000 ölçekli kısmi uygulama imar plan revizyonunun donatı alanlarının kentsel, sosyal ve teknik altyapı alanlarının mevcut onaylı imar planına göre alan içerisinde dağılımının mevcut arsa sahiplerinden karşılanmaması gerekçesiyle reddettiğimizi dile getirdik. Biz burada mülk sahiplerinden karşılanması taraftarıyız. Bu konuda tutumumuz bizler şehrin yarınlarına ışık tutabilmek adına plana hayır dedik. Belediyemizi sıkıntıya sokabilecek durumların her zaman Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak karşısında olduğumuzu da bildirmek isteriz. Daha büyük mağduriyetler yaşanmaması için hayır dedik. Belediyemizin yarın oluşabilecek tazminatlar, zimmetler oluşmaması için hayır dedik. Konunun takipçisiyiz. Konunun bundan sonraki süreçte ne şekilde gelişebileceğinin araştırmasını sıkı bir şekilde yapıyoruz. Çözümü kavuşması hususunda da elimizden geleni yapacağız. Şu an ilgili bölge hakkında ruhsat verilmediğini hepimiz biliyoruz. Birlikte en kısa sürede ne olacağını göreceğiz.”dedi.

HBR Aysun Yılmaz Benli

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.