DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
ALTIN 777,23-1,36
BITCOIN 5145132,12%
Ankara
-5°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÖNCE BAŞKAN OĞUZ, SONRA SAYIŞTAY “ÖDE” DEDİ

ÖNCE BAŞKAN OĞUZ, SONRA SAYIŞTAY “ÖDE” DEDİ

ABONE OL
9 Aralık 2021 10:30
ÖNCE BAŞKAN OĞUZ, SONRA SAYIŞTAY “ÖDE” DEDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz’un, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan, Kahramankazan Belediyesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden (ABB) alacağı olan yaklaşık 10 milyon TL tutarındaki zemin tahrip bedelinin iki buçuk yıldır ödenmediği ve bu paranın bir an önce kendilerine ödenmesini istemesine ilişkin çıkışına, benzer bir tespit de Sayıştay raporunda yer aldı. Sayıştay, ABB ile ilgili hazırladığı 2020 denetim raporunda, “Zemin tahrip bedellerinin, mevzuat gereği ilgili ilçe belediyelerine aktarılması gerekmektedir” denildi.

Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Ankara Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO’nun 2022 yılı bütçelerinin oylandığı büyükşehir belediye meclisinin kasım ayı oturumunda yaptığı konuşmayla konuyu gündeme taşımıştı. Oğuz, Kahramankazan Belediyesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden 10 milyon TL tutarında zemin tahrip bedeli alacağı olduğunu belirterek, bu tutarın hakları olmasına rağmen geride kalan iki buçuk yıllık süreçte kendilerine ödenmediğini söyleyerek, “Kahramankazan Belediyesi’nin şu anda altyapı alacağı 10 milyon TL. Burada ilgililerinden peşin olarak tahsil edilmiş bir paradan bahsediyoruz. Kanun gereği bu para Büyükşehir Belediyesi’nin kasasına giriyor. Siz de bu parayı distribütör gibi hakkı olan ilçelere dağıtmakla mükellefsiniz. Kanun gereği de 15 gün içinde dağıtmanız gerekiyor. Hakkımız olan parayı bile ödemiyorsunuz” demişti.

Sayıştay raporu Başkan Oğuz’u doğruladı

Başkan Oğuz’un bu yöndeki çıkışına benzer bir tespit de Sayıştay’ın, ABB ile ilgili hazırladığı 2020 denetim raporunda yer aldı. 24 Aralık 2020 tarihinde ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle ilçe belediyelerinin sorumluluğunda olan alanlarda yapılacak tüm kazılardan elde edilecek gelirlerin doğrudan ilgili ilçe belediyesince gelir olarak kaydedilmesi kararlaştırılmıştı. Sayıştay da raporunda, bu tarihten önce ABB hesaplarına yatırılmış bulunan ve sokaklarda yapılan kazı çalışmalarına ilişkin olarak tahsil edilen zemin tahrip bedellerinin ilgili ilçe belediyelerine aktarılmasının yasal bir zorunluluk olduğunu vurguladı. Sayıştay raporunda, “Bazı ilçe belediyelerine aktarılması gereken zemin tahrip bedellerinin yıllar itibari ile arttığı ve 2020 yılı sonu itibarı ile ilgili belediyelerin 264 milyon 625 bin 935 TL tutarında zemin tahrip payı alacağı olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, yönetmelik hükmünün değişiklik tarihine kadar Büyükşehir Belediyesi tarafından, ilçe belediyelerinin sorumluluk alanlarına ilişkin olarak tahsil edilmiş bulunan zemin tahrip bedellerinin, mevzuat gereği ilgili ilçe belediyelerine aktarılması gerekmektedir” ifadesi yer aldı.

Gözler ABB’ye çevrildi

Başkan Oğuz’un bu konudaki çıkışı ve Sayıştay’ın benzer yöndeki raporunun ardından şimdi gözler ABB’ye çevrildi. ABB’nin ilçe belediyelerine alacakları olan zemin tahrip bedellerini ne zaman ödeyeceği merak konusu oldu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.