DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4427092,78%
Ankara
26°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

SİKKELİ YAZI LEVHALARI

SİKKELİ YAZI LEVHALARI

ABONE OL
7 Aralık 2021 10:28
SİKKELİ YAZI LEVHALARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Sikke, bir anlamda madeni para demekle birlikte, Mevlevi dervişlerinin başlarına giydikleri 25-30 cm. yüksekliğin-de, silindir şeklindeki keçe külahlara da sikke denir. Sikkeler, de-ve tüyü renginde yün ve tiftikten özel kalıplara yerleştirilerek yapılır. Sikkeyi herkes giyemez. Ancak, sikke giymeye hak kazanan, belirli aşamalardan geçmiş Mevlevi dervişleri Mevlana dostlarına, Mevlevi şeyhinin izniyle sikke giy- dirilir. Bu izin sikke tekbiri yani duası denilen özel bir törenle verilir.

Mevlâna’nın soyundan gelen çelebilere, dergâhlarda görev yapan şeyh ve tarikat büyükleri, sikkelerinin alt kısım yüzeylerine yeşil bir şerit (sarık) sararlar. Çeşitli şekillerde sarılan bu tür sikkelere destarlı sikke denir.

Destarlı yani sarıklı sikkeler Mevlâna’yı ve Mevleviliği temsil ettiği için, bir iskemle veya kürsü üzerine yerleştirilen sikke resimleri yapılarak levha halinde evlere, dergâhlara asılmıştır. Genellikle bu sikke resimleri üzerinde “Ya Hazreti Mevlana Celâleddin-i kaddese sırrıh’iil-aziz” yazıları yer almıştır.

Türk hat sanatında sikkeli yazılar adıyla ayrı bir grupta toplanan bu yazı levhaları genellikle mukatta denilen kesme yazı tekniği ile yazılmıştır. Bu teknikte yazı önce bir kâğıt üzerine istenilen şekilde yazılmakta ve bu yazı ile verilen şe-kil, kalemtraşla kesilip çıkarılmaktadır. Daha sonra kesilen yazının altına başka renkte bir kâğıt yerleştirilmektedir. Bu şekilde hazırlanan sikkeli levhaların müzelerde ve hat koleksiyonlarında örnekleri çoktur. Sikkeli levhalar-da genellikle sülüs ve celisi yan türü ile istif edilmiş, nefis kompozisyonlar hazırlanmıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
aromatik bitki eğitimi topraksız tarım eğitimi regresyon eğitimi