DOLAR 13,46160.55%
EURO 15,28910.88%
ALTIN 793,730,49
BITCOIN 517869-10,07%
Ankara
-1°

PARÇALI BULUTLU

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

MECLİS SUS PUS!

MECLİS SUS PUS!

ABONE OL
3 Aralık 2021 08:18
MECLİS SUS PUS!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Polatlı belediye meclisi Şehitlik  mahallesi kentsel  sosyal alt yapı alanlarının düzenlenmesine yönelik imar planı revizyonunu oylamasında gerildi.     Belediye Başkanı konuştu  ,meclis üyeleri sustu. Plana ret oyu kullanan Cumhur ittifakı ortaklarından Ak Parti,  Millet ittifakı ortakları CHP ve İyi parti ile aynı yönde  oy kullanarak plana ret verdiler. Cumhur ittifakın diğer ortağı MHP ise evet dedi. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ise   Meclis üyelerine ret gerekçelerini sorarak Ankara Büyükşehir belediyesi meclisinde evet Polatlı da neden hayır veriyorsunuz? Sorusu ile  büyükşehir   belediye meclis üyelerini gerekçe açıklamak üzere meclis kürsüsüne davet etti. Meclis üyelerinden yanıt gelmedi.  Başkan Yıldızkaya ret gerekçesinin siyasi olduğunu kaydetti.

 

İMAR PLAN REVİZYONUNA ANKARA’DA EVET, POLATLI’DA HAYIR

SPOT: BAŞKAN YILDIZKAYA SORDU ‘AK PARTİ , CHP, İYİ PARTİ SIRALARI SESSİZ KALDI’

Polatlı Belediye Meclisi Aralık Ayı 1. Oturum 1. Birleşimi 13 Eylül Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Şehitlik Mahallesi Kentsel, Sosyal Altyapı Alanlarının düzenlenmesine ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli imar plan revizyonu Ak Parti , CHP ve İYİ Parti’li üyelerin oylarıyla reddedildi. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme gelen 1/5000 ölçekli planlara evet oyu veren Ak Parti, CHP ve İYİ Parti sıralarına; “Ankara’da evet, burada hayır diyorsunuz. Çözümsüzlük istiyorsunuz. Halkın huzurunda, meclis kürsüsünde bu kararınızın sebebini açıklamanızı istiyoruz.” sözleriyle yüklendi. İmar plan revizyonuna ret oyu veren Ak Parti , CHP ve İYİ Parti’li meclis üyeleri Başkan Yıldızkaya’nın çağrısına sessiz kaldı.

BAŞKAN YILDIZKAYA; “ANKARA’DA EVET DEDİĞİNİZ KONUYA BURADA NEDEN HAYIR DEDİĞİNİZİ İZAH EDEMİYORSANIZ DURUMUNUZ VAHİM”

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya imar plan revizyonuna dair ret kararının meclis kürsüsünde okunmasının ardından konuya ilişkin yaptığı konuşmada; “Uzun zamandır spekülasyonlara sebep olan bu konuda bilir kişi sosyal donatının eksik olduğuna dair görüş bildirmiş. Bilir kişi raporunda ortaya çıkan bu durumu düzeltmek amacıyla yapılan plan çalışması Ankara Büyükşehir Meclisi’nde Ak Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti’li üyelerin tamamının oyu ile oybirliğiyle kabul edilmiştir. Bizim de ortak kararla onaylanan bu 1/5000’lik plana uygun bir 1/1000’lik plan hazırlamamız gerekiyordu. Arkadaşlarımız bu konuya uygun olarak bir plan hazırladılar. Kamuoyunun ve halkımızın bu konuyu daha iyi anlaması için özellikle Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerimizin Ankara’da neden evet oyu verip, aynı konuya burada neden hayır dediklerini izah etmeleri gerekmektedir. Meclis üyesi arkadaşlarımızın burada basının huzurunda kürsüye çıkıp hangi gerekçelerle orada evet, burada hayır dediklerini anlatmaları gerekmektedir. Eğer planlarda bir yanlış görüyorsanız bunun izahatını yapmalısınız. Yapabilmelisiniz. Eğer yapamıyorsanız bu durum çok vahim.” Cümlelerine yer verdi.

ÜNİVERSİTE ALANLARINA DOKUNMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR

Hazırlanan imar revizyon planına ilişkin kamuoyunda gündeme gelen üniversite alanları hususunda açıklamalarda bulunan Başkan Yıldızkaya; “Geçtiğimiz hafta üniversite alanı ile ilgili bir konu basına ve kamuoyuna yansıdı. Hiç kimsenin Polatlı’da üniversite alanlarına dokunmaya haddi ve cesareti yoktur. Bu şehrin uzunca bir dönemdir üniversite şehri olma hayali var. Polatlı’ya Tarım, Gıda ve Teknoloji Üniversitesi kurulması fikrini ortaya atan, bir çok çalışma yapanlardan birisi de benim. Bu hususta çok mesafe aldık. İnşallah ümidimizde üniversitenin kurulacağı yönündedir. Bizim üniversite alanımız 120 hektar yani 1200 dönümdür. Hazineye tescillidir. Bunun yanı sıra 105 dönümlük başka bir arsamız daha bulunuyor. Personellerimiz hazırlık yaparken zaten eğitim amaçlı kullanılacak bu 105 dönümlük alanı da planın içerisine katmışlar. Bu durum kamuoyunda bazı kısımların üniversite alanından karşılanacağı şeklinde yanlış anlaşılmış. Biz de karışıklığı önlemek amacıyla bu alanı 1000’lik plandan çıkartma önerisinde bulunduk. 105 dönümlük bu alanı plan dışına itelim. Onayımızı tadilen yapalım ve Büyükşehir’e bu şekilde gönderelim dedik. Bu seferde problem bu değil başka sorunlar var denildi. Bu sorunlar ne ise mecliste ortaya konulması, açıklanması lazım. Bakın burada basın canlı yayın yapıyor, halk bizi izliyor. Polatlı bizden çözüm bekliyor.” Şeklinde konuştu.

EKSİK BİR ŞEY VARSA BUNU ANLATIN, DOĞRUSUNU YAPALIM

Polatlı kamuoyunun basının huzurunda Büyükşehir Meclis Üyeleri’nden açıklama beklediğini dile getiren Başkan Yıldızkaya “Hiçbir açıklama yapmadan reddetmek, çözümsüzlük demektir. Ben buradaki reddi tamamen siyasi sebeplere bağlıyorum, böyle değerlendiriyorum. İzah yapmanızı bekliyorum. Çıkın kürsüye bunu izah edin. Eksik bir şey varsa bunu anlatın, doğrusunu yapalım. Birlikte çözüme kavuşturalım. Ama siz çözümsüzlük istiyorsunuz. Bu doğru değil. Hazırlanan plan şuan hiçbir sebep göstermeden, açıklama yapılmadan, çözüm önerisinde bulunulmadan reddediliyor. Ben bu konunun kamuoyu tarafından çok iyi bilinmesini özellikle istirham ediyorum. Keşke çıkıp reddinizin sebebini savunabilseydiniz. Keşke doğru şudur diyebilseydiniz. Bu sessizliği şehrin ve hemşehrilerimizin takdirine bırakıyorum.” Dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.