DOLAR 13,54510.39%
EURO 15,35000.38%
ALTIN 799,960,82
BITCOIN 4908804,06%
Ankara
-4°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

AYETLİ SECCADE

AYETLİ SECCADE

ABONE OL
30 Kasım 2021 10:22
AYETLİ SECCADE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Konya’da Mevlâna Müzesi’ni ziyaret edenler, müzenin Mescid bölümü güney duvarında bir tablo gibi asılı duran yazılı bir seccadeyi görmeden edemezler. Halk, bu seccadenin Selçuklu Sultanı Alâaddin Keykubad I. tarafından, Mevlâna evlendiği vakit, düğün hediyesi olarak gönderildiğini söyler. Oysa, seccade Selçuklu devrinde değil, Osmanlı döneminde, on altıncı yüzyılda dokunmuş ve Konya’- ya gönderilmiştir.

Seccade, 180 x 116 cm. boyutundadır. İnce yün ipliklerle dokunmuştur. Mihrabı, kemer dolgusu ve bordürleri kırmızı zemin üzeri-ne sarı, yeşil, lâcivert renkte Ki-mi ve Hatai motifler, ayrıca kıvrım dallar ve gülbezeklerle süslenmiştir. Mihrap kemerinin altında-ki lâcivert üç madalyon üzerinde stilize çin bulutları ve çiçek motifleri vardır. Kemer altında beyaz zemin üzerine siyah renk sülüsle (Allahü Ekber) yazılmıştır. Ayrıca geniş bordürün üst tarafında üç satır halinde Kur’an’dan bir âyet (İsrf, süresi 78. üyeli) yazılıdır. Ayet: (Güneşin batıya yönelme-sinden gecenin kararmasına kadar namaz kıl. Sabah namazı, kılınması gerekli bir namazdır) anlamındadır.

Bu tür yazılı seccadeler, Osmanlı devri hali sanatında Yazılı Saray Halıları olarak ayrı bir grupta toplanmıştır. Şöyle ki, Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim, 1514 yılında İran Seferi ile Tebriz’i, 1517 yılında Mısır Seferi ile Kahire’yi aldıktan sonra, özellikle Tebriz’den birçok çini ve hah ustalarını İstanbul’a getirmiş, bu sanat-kârlara atölyeler açmıştır. Osmanlı Sarayı’nın desteğinde açılan bu tezgâhlarda Osmanlı Saray nakkaşlarının çizdiği Türk motifli kompozisyonlarla yeni hali ve seccadeler dokunmuş, bunlar saray ve konaklarda kullanılmıştır. Bursa ve İstanbul’da dokunan bu tür seccadelerin, Anadolu seccadelerinden farkı, mihraplarının kademeli kemerli değil, bir insan başı ve omuzları siluetinde yumuşak çizgilerle biçimlenmiş olması ve üst bordürlerine âyetler yazılmasıdır. İlk örneklerini on altıncı yüzyılda gördüğümüz bu tür saray seccadeleri, genellikle sultanlar ta-rafından cami ve mescidlere hediye edilmiştir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.