DOLAR 13,52970.39%
EURO 15,33800.29%
ALTIN 799,200,72
BITCOIN 4899282,91%
Ankara
-4°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Porselene Geçişte Çin’in Rolü

Porselene Geçişte Çin’in Rolü

ABONE OL
30 Kasım 2021 10:14
Porselene Geçişte Çin’in Rolü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

İlk porselen ürünler Çin’de M.S. 600’de ortaya çıktı. Esasında bu tarih, Çin’de ilk porselen işletmelerinin kurulduğu tarihtir. Bunu belgelerden öğreniyoruz. Daha gerilere giden araştırmalar yapıldığında, Çin’de porselenin ilk üre-tim tarihinin M.Ö. 4. yy. olduğu ortaya çıkmıştır. Çin’li ustaların tükenmez çalışmaları ve sabırları sonucu, bugün “yumuşak porselen” kategorisinde yer alabilecek Porselen ürünler üretilmeye baş-landı. Bu porselen türünün teknik ve sanatsal açıdan doruğa ulaştığı devir, M.S. 960-1127 yılları arasındaki Sung devridir. Bu yılları izleyen ve 14’üncü yüzyıla dek süren devir bir rölanti veya bir atılım Yapılamama devri olarak kabul edilir. Ming Sülalesinin 1368 tarihinde başa geçmesi ile porselen tekniği ve sanatı Çin’in tarihinde ulaşabileceği en yüksek noktaya ulaşmış oldu. Çünkü, Ming Sülalesinin başa geçenleri, porselen sanatçılarını sürekli korudular. Bu devirde porselenin merkezi olarak bilinen King-te-çen kentinde yaklaşık 1 milyon nüfus yaşamaktaydı. Ele geçen belgelerden bu kentte o devirde 3.000 porselen fırınının olduğunu öğreniyoruz. Çin imparatorları ilk porselen fabrikasını da bu devirlerinde kurdular.

Çin’liler porselenin gizini ülkelerinin dışına çıkarmazken, Ortadoğu ülkelerinden kobalt ile sıraltı tekniklerini uygulamayı da öğren-diler. Bu parlak dönem 1644 yılına dek sürdü. Bugün Çin’de bile bu dönemin görkemli porselen tekniğine sanatsal açıdan ulaşabildiğisöylenemez.

Bir seramik türü olan porselen Çin kaynaklı olmasına karşın, adı Çince kökenli değildir. Çin’de porselene “Yao” adı verilmektedir.

Seramik sözcüğü nasıl Yunanca “Keramos”tan veya “Keramikos”dan kaynaklanıyorsa, porselen de Latince istiridye anlamına gelen “Porsella” sözcüğünden türemiştir.

İnce pekişmiş çini çamurlarının sürekli geliştirilmesi sonucu porselene varılmasında, Çin kaolinlerinin, glimmer benzeri kil minerallerinden oluşmaları ve alkali içermeleri çok büyük rol oynar. KaoLing sözcüğü Çince’de bir tür feldspat anlamına gelmektedir.

Avrupa’da porselenin bilinmesinde başta Marco Polo olmak üze-re çeşitli deniz ticaret yollarını keşfeden seyyahlar ve Portekizli tüccarlar büyük rol oynadılar.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.