DOLAR 13,52950.34%
EURO 15,35150.38%
ALTIN 799,660,79
BITCOIN 4893583,90%
Ankara
-4°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

HAYATI ALGILAYIN ve ALGILADIĞINIZ YALNIZ PARA İLE SÖMÜRÜ OLMASIN !

HAYATI ALGILAYIN ve ALGILADIĞINIZ YALNIZ PARA İLE SÖMÜRÜ OLMASIN !

ABONE OL
29 Kasım 2021 09:58
HAYATI ALGILAYIN ve ALGILADIĞINIZ YALNIZ PARA İLE SÖMÜRÜ OLMASIN !
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Yeni bir hafta giriyoruz öyle böyle günler aylar gelip geçiyor.Size İrlandalı roman yazarı Charles Lever ‘den hayatı algılayın ile ilgili bir alıntıyı aktarıyorum..
Bir Çifci hayatında ilk defa New York’a gitmiş Gökdelenlerin yüksekliği insanların çokluğundan şaşkına dönmüştü.Kalabalık bir bulvarda yürürken, kulağına aşina bir cırcır böceği sesi geldiğini zannetti.Durdu ve dikkatle dinledi.’Evet bu cırcır böceğ
iydi .’Ses büyük bir mağazanın önundeki çalıların arasından geliyor gibiydi.Bunun üzerine bu büyük çalı kümesine yönelip bakınmaya başladı. Bir magaza görevlisi dışarı çıkıp yardımcı olabilirmiyim? diye sordu.Hayır teşekkür ederim dedi genç adam.Sadece şurada bir cırcır böceği sesini duyduğumu sandım.Hayır dedi görevli Nev York’ta bulunmaz.Genç Çifci  cırcır böceğini buluncaya kadar çırlak sesi takip etti,onu buldu ve eline aldı. Tamam işte burada dedi.Genç adam bu çalının önünde her saat binlerce insan geçmesine karşılık cırcır böceğini duya nın bir tek kendisi olmasına çok şaşırmıştı.Bunun üzerine küçük bir deneme yapmaya karar verdi. Elini cebine atıp bir çeyrek çıkardı ve havaya attı.Paranın kaldırıma vurduğu anda düşen bozukluğu aramak için yürümekte olan 24 yaya durdu.Psikologlar genç adamın şahit olduğu olay için bir kelime kullanırlar.Buna algıda seçicilik denir ve belli şeyleri görmek ve belli sesleri duymak için kendimizi eğitiriz anlamına gelir.
Evet alıntı böyle.Amerika gibi  emperyalist
enerji ve doğal kaynaklar  doymazı  olan zihniyetlerin değişik kılıflarla böl parçala sömür anlayışı devam etmektedir.Onlar için özellikle Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde savaş ve krizler çıkarmak nasıl algılama?Onlar için dünyada milyonlarca kişinin kıtlıktan açlıktan kıvrandığı,değişik bölgelere sığınmaya çalıştığı,minicik yavruların cansız bedenlerini görmek nasıl bir algılama?Adaletin bumu dünya dedirtecek dünya manzaralarının sorumlusu olan dünya insanlığı ve dünya örgütleri ne yapıyor?Ne yapıyor?Ne yapıyor?
Bırakın haksız  sömürüyü ve savaşları. Gökyüzüne bakıp kuşları algılayın, kırlara gidip çiçekleri algılayın,çocuklara bakıp saflık larını ,güzelliklerini algılayın, ağaçlara bakıp dallarını yapraklarını algılayın,insanlara bakıp güzelliklerini algılayın.Her insana ırkına,diline,dinine bakmadan insanca yaşamasını algılayın.Dünyada insanlara bakıp güzelliklerini bakın mutlaka güzel tarafları vardır algılayın.Sömürüyü bırakın,hayatı algılayın.Algıladığınız yalnız savaş ortamları sömurü ile para sesi olmasın!
Adalet,liyakat ve saadet hepimiz için.Selam ve dua ile..ibrahim Ateş

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.