DOLAR 13,52950.34%
EURO 15,35150.38%
ALTIN 799,660,79
BITCOIN 4893583,90%
Ankara
-4°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

 POLATLI DA EKMEK ZAMLANDI

 POLATLI DA EKMEK ZAMLANDI

ABONE OL
27 Kasım 2021 09:09
 POLATLI DA EKMEK ZAMLANDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 EKMEĞE ZAM  :200 GR EKMEK 2.25 TL OLDU

 

 Spot:  Ankara Valiliği zam  oranı talebini  onayladı   , Cuma Gününden itibaren  200 Gram Ekmek 2.25 Tl’den Satılıyor

 

 Ankara esnaf odaları birliği ilçe esnaf odalarının ekmeğe  zam talebini onayladı .  Ankara genelinde  fırıncılar esnaf odaları tarafından ekmeğe zam talebine birlik evet dedi. Birliğin ve Ankara Ticaret Odası’nın    ekmeğe zam talebine  Ankara valiliği  de evet dedi.

Valilik  2,50 Tl lik zam talebini  2,25 olarak onayladı.   Ankara ve ilçelerinde  200 gr ekmek 2,25’tl’den   satılacak. 320 gram  ekmek ise zamlı fiyatı olan 3.50 TL den satılacak.

 

 

 Vatandaşın temel gıdası ekmeğe de zam geldi.  Ankara genelinde fırıncılar odaları   tarafından  maliyet girdilerine gelen zamlarla birlikte fırıncı esnafı da ekmeğe zam talebinde bulundu.   Esnaf odaları tarafından  200 gr ekmeğin satış  fiyatı 2, 50 TL  olarak talep edildi.

  Esnaf Odalarının zam talebini değerlendirerek  zam talebini uygun bulan Ankara Esnaf Odaları Birliği  zam talebini Ankara Valiliğine sundu. Ankara Valiliği artan maliyetlere karşın fırıncıların zam talebini onayladı.  Ankara ve ilçelerinde  200 gr ekmek 2,25’tl’den   satılacak. 320 gram  ekmek ise zamlı fiyatı olan 3.50 TL den satılacak.

 

 

 

EKMEĞE  500 KURUŞ ZAM TALEBİ

 

 Polatlı da 200 gr ekmek 1,75TL, 300 gr ekmek ise   2,600 TL den satılıyor.    Artan maliyetler karşısında ekmeğe zam talebinde bulunan esnaflar bağlı bulundukları esnaf odalarına zam talebini iletti.  Ankara genelinde Fırıncı esnafın talebi  Ankara Esnaf  ve Sanatkarlar Birliği  ile Ticaret Odası tarafından kabul edildi.

 Ankara esnaf ve sanatkârlar odaları Birliği ve Ticaret odası ekmeğe zam oranını Ankara Valiliğine sundu.  Yaklaşık 25  gün önce sunulan zam teklifine Ankara Valiliği  evet dedi.  ? Valilik ekmek zammı oranını kabul etti.  Valilik zam talebini 2,50 değil  de 2,25  den onayladı. 

SİMİT FİYATLARINA DA ZAM İSTENDİ

 Ankara  da  Simitçiler odası 2,50 Tlden satılan simidin artan maliyetlerden dolayı 3 TL ye çıkarılmasını talep etti. 

 

POLATLI’DA SİMİTTE ZAMDAN NASİBİNİ ALACAK MI?   

 

 Polatlı ekmek zammı talebine ilişkin görüşlerini aldığımız Polatlı Fırıncılar Odası Başkanı Hıdır Çavuş “ ekmek zam talebini noktasında Ankara Valiliğinden çıkacak kararı beklediklerini bekliyorduk   Polatlı da  bizim gündemimizde simit zammı şimdilik   yok. Ama bu artışlar un , yağ, susam maliyetleri arttığı sürece bizde 1 ay içinde istemek zorunda kalacağız”dedi.

 

 

 

 

 

 FIRINCI ESNAFI MAĞDUR

Çavuş “Biz 200 Gr. Ekmek 2,50 lira olarak sunduk. Bunun 2,25 lira olmayacağını 2 lira olabileceğini de söylüyorlardı. Valilikten 200 gr ekmek fiyatı 2,25 olarak çıktı. Ama fırıncı esnafı gerçekten mağdur. Biz ekmeği 1,75 lira yaptığımızda unun çuvalı 150-160 lira idi. Şu an da 230-235 lira civarında unun çuvalı. Bu un çuvalının fiyatının artması sebebiyle tam buğday, unlu tam buğday, yulaf , çavdar gibi diğer ekmek türlerinde de mutlaka yansıyacaktır. Çünkü bizim hammaddemiz fırıncıların hammaddesi un . Sadece unla kalmadı ki bu zamlar. Doğalgaz ve akaryakıt zammı bunların servisi üretilmesi nakliyesi hepsi girdileri çoğalttı. Şu anda fırıncılar gerçekten zor durumda.

KARAR ÇIKAR ÇIKMAZ EKMEK ZAMLI FİYATTAN SATILACAK

 

Valilik kararını uygulamaya başlayacağız. Çünkü yılbaşına kadar daha iki ay gibi bir zaman var. İki ay gerçekten dayanamayız. Ki zamların ne zaman geleceği belli değil. Şu anada esnafın en büyük sıkıntısı, sadece fırıncılarda değil, bu lokantacılarda, kahvecilerde, kafeciler de ve ya unlu mamüllerde de aynı şey. Girdilerin  hepsi pahalandı. Yağın önüne geçemiyoruz deniliyor. Ya da şeker , çay aynı şekilde.

 

EKMEĞE GELEN  ZAM OLUMLU KARŞILANMAYACAK BİLİYORUZ

 

Ekmeğe gelen  zam olumlu karşılanmayacak biliyoruz. Ama fırıncı esnafı da gerçekten zarar ediyor. Şu anda halk zaten herşeyin fiyatın arttığını biliyor. Ekmeğin zammını da normal olarak karşılanmalı. Ama temel ihtiyacımız temel gıdamız ekmek olduğu için en çok burada tepki alıyoruz. Ama fırıncı esnafı da gerçekten mağdur durumda. Şimdi gelecek olan zamlar da var. Mesela unun çuvalından bahsettik. 150-350 lira arası. Susamın yüzde üç üz arttığını , yağ fiyatlarının yüzde üç yüz arttığını bunları biliyoruz. Simitçiler de unlu mamülcüler de bu dosyaları bize sunuyorlar. Zammın haklı olduğunu görüyoruz. Zam sadece kaçınılmaz olduğu zaman bizde görev icabı birliğimize bildiriyoruz. Zam talebinde bulunuyoruz. Birlik uygun gördüğü zaman bizim zammımızı da veriyor. Zam uygun değilse, hesap yapıyorlar o zaman zam verilmiyor. “dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.