DOLAR 13,52970.39%
EURO 15,33800.29%
ALTIN 799,200,72
BITCOIN 4899282,91%
Ankara
-4°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜRK   KERKÜK 

TÜRK   KERKÜK 

ABONE OL
27 Kasım 2021 09:33
TÜRK   KERKÜK 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Kerkük,hemen yanıbaşımızda olmasına rağmen,sanki binlerce kilometre uzaklardaymış gibi,hep ilgisiz kaldık.Filistin’e,Somali’ye,Suriye’li,Mısır’lı veya Libya’lı için endişelerini dile getirenler,nedense Kerkük için sessizler.Anladık diğerleri Din kardeşimiz.Onların acıları mümin olarak hepimizin acısıdır.Ama,Musul,Kerkük,Erbil de yaşayan Türkmenler Din kardeşimiz değimli.Üstelik,Müslüman Türk.

Bizler Kerkük’ü öğrencilik yıllarımızda,önce edebiyat kitaplarında HOYRAT ları ile tanıdık.Sonra,Tarih ve Millet şuurunun verdiği duygularla gönül bağları kurduk.Kim olduklarını,nereden geldiklerini,bizimle bağlarını öğrendik.Yüreğimizde bir yara gibi türkülerini dinledik.Ben Kerkük’tüm,Kerkük ben.

Selçuklu ve Osmanlı dönemleri hariç,Kerkük ve Türkmenler her dönem zulme uğradı,acı çekti,asimile edilmeye çalışıldı ve katledildi.Bütün çaresizliğine rağmen,Türkiyeden yardım isterken bile adeta utanarak,sıkılarak ve Türkiye yi de tehlikeye atarmıyım endişesini taşıyarak alçak sesle” imdat” diyordu.Sanki Tarihin derinliklerinden gelen cılız bir ses “ben beş bin yıldır Türk toprağıyım”demektedir.Sümerlerin Türk olduğunu düşünürsek,evet adı Mezopotamya olan o topraklar Türk toprağıdır.

M.Ö.5000 li yıllarda Sümerlerin olan Mezopotamya,2750 li yıllarda Akadların,2000 li yıllarda Asurluların,1171 li yıllarda Babillerin hakimiyetinde kalmıştır.M.S ise önce Roma imparatorluğu,sonra Sasani ler,7.Y.Yılda Müslüman Arapların akınına uğramış,Emevi ve Abbasi hilafwetlerinin merkezi durumuna gelmiştir.Abbasilerin otoritelerini kaybetmeleri üzerine,bu gün olduğu gibi mezhep çatışmaları ile o topraklar yeniden kan gölüne dönmüştür.Ta ki,Tuğrul bey in,halife üzerindeki etkisi nedeniyle duruma hakim oluncaya kadar.Sümerler yo edilmesiyle kaybedilen topraklar ,yeniden Türk hakimiyetine dönüşmeye başlamıştı. 1118-1194 de Selçuklu Devleti,1127-1233 de Musul Atabeyliği,1144-1233 de Erbil Atabeyliği,1258 de İlhanlılar,1339 -1410 da Celayirliler,1411-1468 de Kara koyunlular.1468-1508 de Akkoyunlular ve o tarihten itibaren 1918 yılına kadar Osmanlı Devleti hakimiyetinde kalmıştır.Douz yüz yıl Türk hakimiyetinde kalan bu topraklarda 1921 de İngilizler tarafından bu günkü Irak Devleti oluşturulmuştur.

Bu Tarihi kronolojiden de anlaşılacağı gibi,aslı Türk olan topraklar,birinci dünya savaşı sonucu kaybedilmiştir.Kaybedilmiş olması oraları ve orada yaşayan kardeşlerimizi unutturmamalıdır.Nitekim,bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu M.Kemal Atatürk,kendisini ziyarete gelen Amerikalı Genaralr “Allah nasip eder,ömrüm olursa,Musul’u,Kerkük’ü ve on iki adaları Türkiye sınırlarına katacağım” demiştir.Ben onun bu sözlerini bir vasiyet olarak algılıyorum.

Yazımızı sanki bu günleri anlatan eski Kerkük hoyratları ile bitirelim.

Satılı,                                                             Yasağdı (yasaktır)

Su doldurdum satılı                                        Ya hastadı ya sağdı

Kerkük temime döndü                                    Gizli gizli gül dostum

Bir gün gelir satılı                                           Burada gülmek yasağdı

 

 

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.