DOLAR 13,51510.31%
EURO 15,33290.28%
ALTIN 799,420,75
BITCOIN 4880124,12%
Ankara
-4°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

KİTAP  VE GELİŞMİŞLİK

KİTAP  VE GELİŞMİŞLİK

ABONE OL
27 Kasım 2021 09:32
KİTAP  VE GELİŞMİŞLİK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

 

Her okuma konusu açıldığında,nedense hep Norveç’i örnek veriyorum.Bu günkü dünyamızda fert başına düşen Milli geliri ve refah seviyesi en yüksek olan ülke durumundadır.Norveç’le ilgili bir belgeseli izlerken de dikkatimi çekmişti,insanlar sokakta yürürken,otobüste giderken bile gazete okuyorlardı.Dört Milyon nüfusu olan bu ülkede, üç milyon gazete basılması  bence gelişmişliğin bir ifadesi olsa gerek.

Okumanın ,önemini ifade eden bu girişten sonra,bende okurlarıma acizane bir kitap tavsiyesinde bulunmak istedim.Cemil Meriç ve BU ÜLKE.Cemil Meriç’in bu son derece kıymetli eserini okuyanların,düşünce ufuklarının değişeceğini,kafalarındaki çözülmeyen soruların cevaplarını bulacakları bir eser.Cemil Meriç kıymetli eserler için “Büyük eserler,uzun doğum sancılarının mahsülüdür.İnsanlığa yepyeni dünyalar kazandıran yaratıcıların zaferinde,vefanın ve sabrın hissesi pek büyüktür….unutma ki tavan arasında yaratacağın büyük sanat eseri,milyonların şuurundaki zinciri kıra bilir.”demektedir.

Hemen,hemen her sorunun cevabını bulacağınız bu eserde,Cemil Meriç İnsanlar Kardeştir başlığı altında “Bu Ülkenin bütün ırklarını,terk ırk,tek kalp,tek insan haline getiren İslamiyet olmuştur.Biyolojik bir vahdet (bir olmak) değil bu.Ne kanla ilgisi var,ne kafatasıyla.Vahdetlerin en büyüğü,en mukaddesi.İster siyah derili,ister sarı…inananlar kardeştir.Aynı şeyleri sevmek,aynı şeyler için yaşamak ve ölmek.Türk’ü,Arap’ı,Arnavut’u

Kürt’ü,Çerkez veya Gürcü’sü düğüne koşar gibi gazaya koşturan bir inanç;gazaya,yani irşada.Altı yüz yıl beraber ağlayıp,beraber gülmek.Sonra bu muhteşem rüyayı korkunç bir kabusa çeviren meşum bir salgın.” Demek suretiyle adeta günümüzü anlatmaktadır.

Kitabın arka kapağında ise,Cemil Meriç ve BU ÜLKE adlı eseri hakkında “Bu Ülke,Cemil Meriç’in aynı kaynaktan fışkırdılar dediği eserler dizisinin önemli bir halkasıdır.

Bir Çağın ,daha doğrusu bir Ülkenin vicdanı olmak,idrakimize vurulan zincirleri kırmak,yalanları yok etmek,Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak istediği Cemil Meriç’in düşünme ve yazma çabasına her zaman yön vermiştir.-Cemil Meriç “bu sayfalarda,hayatımın bütünü,yani bütün sevgilerim,bütün kinlerim,bütün tecrübelerim var.Bana öyle geliyor ki,hayat denilen mülakata bu kitabı yazmak için geldim “demek suretiyle bu eserin kıymetini ifade etmektedir.

Sizler de bu eseri okuduğunuzda,hayatınızda doğru olarak bildiğiniz bir çok düşüncenin yanlışlığını görecek,hayata bakış açınız değişecektir.Bu eserde,hem Ülkemiz meseleleri,hem de insanlığın problemlerinin çözümünü bulacağınızı zannediyorum.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.