DOLAR 12,79503.44%
EURO 14,46743.08%
ALTIN 735,413,15
BITCOIN 75110211,74%
Ankara
15°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

ERTEN BAŞKENTTE KADINA ŞİDDETE DUR DEDİ

ERTEN BAŞKENTTE KADINA ŞİDDETE DUR DEDİ

ABONE OL
26 Kasım 2021 10:01
ERTEN BAŞKENTTE KADINA ŞİDDETE DUR DEDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

ERTEN “ İNSANLIK İÇİN KENETLENMELİYİZ

 

 Ak Parti Ankara Büyükşehir belediye meclis üyesi Fatma Erten 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü hakkında Ak Parti grubu adına konuşma  yaptı. Erten “Daha geçtiğimiz hafta Mimar Başak Cengiz kızımızın çok feci bir şekilde cinayete kurban gitmesi yüreklerimizi yaktı”dedi.

 

 

 

Ak Parti Ankara Büyükşehir belediye meclis üyesi Fatma Erten  , Ankara Büyükşehir Belediye meclis toplantısında kadına şiddette mücadele için kenetlenmeliyiz “dedi. Erten  Ak Parti grubu adına meclis kürsüsünden seslendi. Erten “1999 yılında toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan edilmiştir.

Kadına yönelik şiddet, kadınların cinsiyetleri nedeniyle maruz kaldıkları fiziksel, cinsel, şekilsel, psikolojik acı veren ya da verebilecek olan her türlü eylem, tehdit edilme, zorlama veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakmaktır. Kadının fiziksel olarak erkeğe göre daha naif yapıda olması, bazı kişiler açısından şiddet eğilimini kolaylaştıran unsur olabilmektedir. Oysa dünyada kadın erkek yan yana, medeniyet yolunda bin yıllardır birlikte yürüyoruz. Bu uzun yolculukta insanoğlu, güzel olduğu kadar bazen malesef çirkin manzaralara da şahitlik etmektedir. Kadına yönelik şiddet ise bu manzaraların en çirkinlerinden biridir. Şiddet, kime ve ne şekilde uygulandığı fark etmeksizin, toplumların ruhunda peyda olmuş kötü huylu bir tümör gibidir. İnsanlığı zehirleyen bu habis tümörün kökünden kazınması noktasında kadın erkek hepimiz canla başla mücadele etmeliyiz. Bu yönde Türkiye’de aile içi şiddetin önlenmesine yönelik çıkarılan ilk kanun 4320 sayılı “Ailenin Korunmasına Dair Kanun”dur. Bu daha da etkinleştirilmiştir. 2004-2010 yıllarındaki Anayasa değişikliği ile kadın ve erkeği eşit haklara sahip olduğu kabul edilmiştir. Kadın ile ilgili çalışmalar devlet kademesinde daha kurumsal hale getirilmiştir.  2005’te Türk Ceza Kanunu değişmiş olup töre cinayetlerine müebbet hapis cezası getirilmiştir. TBMM’de bu konu hakkında komisyon kurulmuştur.

KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİ YASALAŞMIŞTIR

 

Özellikle kadın ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi yönünde 2006 yılında çıkarılan Başbakanlık Genelgesi sorunların üzerine kararlı bir şekilde yürünmesini sağlamıştır. 20 Mart 2012’de “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” yürürlüğe girmiştir. Böylece kadına karşı şiddetin önlenmesi yasalaşmıştır. Bu alanda ‘şiddete sıfır tolerans’ ilkesiyle her türlü şiddeti önlemek amacıyla:

2007-2010 yıllarını kapsayan 1.Ulusal Eylem Planı,

2012-2015 yıllarını kapsayan 2.Ulusal Eylem Planı,

2016-2020 yıllarını kapsayan 3.Ulusal Eylem Planı uygulanmış olup, hâlihazırda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından

2021-2025 yıllarını kapsayan 4.Ulusal Eylem Planını açıklamıştır.

Bu planın 5 ana hedefi vardır. Bunlar; “Adalete erişim ve mevzuat”,

“Politika ve koordinasyon”, “Koruyucu önleyici hizmetler”,“Toplumsal farkındalık” ve

“Veri ve istatistik”tir. Bu hedefler doğrultusunda önleyici ve koruyucu tedbirlerin uygulanmasına yönelik hizmetleri vermek üzere (kısa adı ŞÖNİM olan) ‘şiddet önleme ve izleme merkezleri’ kurulmuş olup, 81 ilimizde mağdurlara hizmet vermektedir. ŞÖNİM (Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri) bugüne kadar 682 bini kadın, 54 bini erkek ve 96 bini çocuk olmak üzere 833 bin kişiye hizmet vermiştir. Yatılı kurumsal hizmetler ise 81 ilimizde 149 kadın konukevinde 3576 kapasiteyle sürdürülmektedir. İletişim teknolojisini etkin kullanarak ‘Alo 183’ sosyal destek hattı, ihtiyacı olan tüm kadın ve çocuklar için psikolojik, hukuki ve ekonomik danışma hizmeti vermektedir. Ayrıca İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla Kadın Acil Destek Uygulaması Sistemi (KADES) de aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

ŞİDDETE KARŞI SIFIR TOLERANS

AK Parti iktidarı tarafından kadına yönelik şiddete karşı etkin çalışmalar yapılmış, ‘şiddete karşı sıfır tolerans’ ilkesi benimsenmiş ve kadınlarımızı mağdur bırakmamak adına İş Kanunundan Belediye Kanununa, Ceza Kanunundan Aile Kanununa, TBMM’de kurulan komisyonlara, Anayasa değişikliklerine kadar pek çok somut adım atılmıştır. AK Parti hükümetleri göreve geldiği günden itibaren kadınlarımızın şiddetle ilgili ve diğer her alandaki hak arama mücadelelerinde yanlarında olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

Tabi burada toplumun tüm kesimlerinin gayreti ve çabası gerekmektedir. Tüm insanlarımızın insani ve ahlaki değerleri gözeterek, kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması yönünde destek ve katkısı değerlidir. Bu konuda bakanlıklarımızla beraber üniversitelerin, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, medyanın yapacağı her çalışma bizim için çok önemlidir.

Unutmayalım ki kadınlar bizlere Allah’ın emanetidir ve bizler “tek bir insanın öldürülmesini, tüm insanlığın öldürülmesine eş tutan bir dinin mensuplarıyız. “Cennet anaların ayağı altındadır” buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz.

Bu sebeple önce kendimizden başlayarak aile, sokak, mahalle, semt demeden iyilik ve güzelliği yayma gayretinde olmalıyız. Evlatlarımızı kız-erkek ayrımı yapmadan, geleceğimize daha kendinden emin, sağlıklı, merhametli, adaletli bireyler olarak yetiştirmeliyiz.

YÜREĞİMİZİ YAKTI

Daha geçtiğimiz hafta Mimar Başak Cengiz kızımızın çok feci bir şekilde cinayete kurban gitmesi yüreklerimizi yaktı. Bu anlamda başka kızlarımıza, kadınlarımıza, çocuklarımıza, erkeklerimize, kısacası hiç bir insana zarar gelmemesi, şiddet yapılmaması için birlik ve beraberlik içinde mücadele etmeliyiz. Sevgi, saygı ve barıştan beslenmeliyiz. İnsan olmalı, insanlık için kenetlenmeliyiz. “dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.