DOLAR 13,52750.27%
EURO 15,28360.25%
ALTIN 775,520,18
BITCOIN 685544-1,55%
Ankara

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

DİYARBAKIR EVLERİNDE KAPI TOKMAKLARI

DİYARBAKIR EVLERİNDE KAPI TOKMAKLARI

ABONE OL
24 Kasım 2021 11:03
DİYARBAKIR EVLERİNDE KAPI TOKMAKLARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anadolu’yu ne amaçla gezersek gezelim mutlaka gizli kalmış değerler, yeni bir şeyler buluruz. Bunu, özellikle geçmişin ve eski olanın, kültürel ve tarihi zenginliğine borçlu olduğu-muzu söylemek sanırız yanlış olmaz. Yurdumuzun her yöresindeki bu zenginliğin yanı sıra, tarihi, kültürel farklılık ve çeşitlilik de oldukça önemli bir yer tutar. Öyle ki, bir kentten diğerine, bir bölge-den başkasına geçtiğiniz zaman meydana gelen tarihsel ve kültürel değişiklik insanı fazlasıyla şaşırtır. Gittiğiniz  yer sanki, yepyeni bir ülkedir.

 Diyarbakır’a Doğru : İşte, İstanbul’dan kalkıp giden bizler için, Güneydoğunun kapısı diyebileceğimiz Diyarbakır da böylesi bir kent.. Sanat tarihi ve mimari değerler açısından Güneydoğu’nun en zengin kenti olan Diyarbakır, bütün yakın çevresiyle beraber yıllarından günümüze değin tarihin her çağını yaşamış ve uygarlıklara sahne olmuştur. Her dönemde istilalar ve fetihler dolayısıyla el değiştiren kent, ,yıkılmış, yakılmış ve yağmalanmıştır. Fakat bünyesinde yer verdiği uluslar, en güzel anıtlarını, eserlerini bu kentte inşa etmişler ve her şeye rağmen Diyarbakır’ı devam ettirmişlerdir. Bütün bunların sonucu olarak, şimdilerde pek az da kalmış olsa, öncelikle evler ve mimari eserler konusunda Diyarbakır’a özgü diyebileceğimiz bir yapı tarzı ortaya çıkıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.