DOLAR 13,58100.43%
EURO 15,31330.41%
ALTIN 775,250,13
BITCOIN 689866-1,90%
Ankara

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

SEDEFİN TARİHTEKİ YERİ

SEDEFİN TARİHTEKİ YERİ

ABONE OL
24 Kasım 2021 11:02
SEDEFİN TARİHTEKİ YERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sedefin tarihteki yeri Sedefin parlaklığı daima ilgi çekmiştir. Deniz kenarında oynayan çocukların büyük bir coşku içinde topladıkları çeşitli büyüklükte şey-tan minaresi, midye ve istiridye kabukları ile birbirine benzemeyen çeşitli süslemeler yaptıktan çok görülmüştür. Tarihte bu uğraşıya ait bilgilere göz  atalım.

Sümerlilere ait olan ve Mezopotamya’da bulunan “dala sarılı yaban keçisi” ve yine aynı kaynaklı ” arslanın boğayla boğuşması figürünü canlandıran iki parça Louvre Müzesinde bulunmaktadır. Kızıldenizde inci istiridyenin bol miktarda bulunması, bu kabuklarla çeşitli motiflerin çalışılmasına vesile olmuştur. Ayrıca bu çalışma tarzı İtalya, Yunanistan ve Kıbrıs’ta görülmüştü, Çin’de bulunan, Tang devrine ait (618-906) geometrik sedeflerden oluşan bir tabak en eski çin sedefçiliğini belgelemektedir. Batıda bizans ve doğuda Mısır’da sedef kakmacılığı pek kullanılmamış, bunun yerine fildişi oldukça yüksek düzeyde yer almıştır. Yine fildişi, Iran, Irak ve bilhassa İspanya’da Emeviler devrinde büyük önem kazanmıştır. Paris-Louvre müzesinde bulunan fildişi bir kutu-.. üzerine KURTUBA Halifesi Abdurrahman Salisinoğlu El Mugirat namına yapıldığı yazılmış ve 968 tarihi düşülmüştür. Hindistan’da 1560’larda sedef ve bağının kullanıldığı bilinmektedir. Müslüman Hint eserlerinde fildişi hakimdir. Taç Mahal’in kapısı buna güzel bir örnektir. Orta Asya Türklerinde sedefçiliği belgeleyecek deliller olmamasına rağmen, Marko Polo ve birkaç Bizans elçisinin anılarında bu tür eserlerin varlığından bahsedilmektedir. Ayrıca Kazan Tatarlarının sedef ile hat yazdıkları bilinmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.