DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 6837610,38%
Ankara
16°

HAFİF YAĞMUR

15:24

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

HAYAT AĞACI MOTİFİ

HAYAT AĞACI MOTİFİ

ABONE OL
22 Kasım 2021 10:06
HAYAT AĞACI MOTİFİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Hayat ağacı ve bereket Mısır, haşhaş, tahıl başakları, pirinç gibi bitkilerle, üzüm, nar, incir.. ve çok taneli kavun, karpuz… vb. çok çekirdekli meyveler insanlar tarafından bereket simgesi olarak kabul edilmişlerdir. Genel olarak hayat ağacını simgeleyen, meyveleri ile bereket sembolü kabul edilen bu iki ağaçtan birisi olan incirin yapraklarının; “Cennet ve Adem ile Havva konulu” eserlerin çoğunda sanatçılarca çiftin üreme bölgelerini kapatmak için kullanılmış olması herhalde bir rastlantı değildir. Tahıl başaklan, bereket simgeleri arasında en çok kullanılanlarıdır. Bereket tanrıçaları ve tanrılar, konusu oldukları eserlerin birço-ğunda ellerinde başaklarla görülürler.

Ulusların bereket ile ilgili söylencelerindeki ana motif: Ana tanrıçanın ilkbaharda doğan Tanrı ile birleşmesi, doğanın uyanması bitki ve hayvanların üremesi, sonbaharda erkeğin ölümü ve yer altına inmesi, doğanın bereketinin bitmesi ve Anatanrıçanın diğer ilkbaharda tekrar doğacak olan Tanrı ile buluşuncaya kadar doğurganlığını kaybetmesidir. Bu bereket döngülü ve buluşma kökenli geleneklerin izlerini günümüz Hıdırellez inançlarında bulmak mümkündür. “Romahlarm Mundus”u tahıl saklanan kuyulardı. Her yıl 24 Ağustos’ta hasattan alman tohumluk buğdayı koymak, 8 Kasım’da da tohumlukdan çıkarıp ekmek için törenle açılır. Tohumluk buğday dört ay boyunca bu kuyularda, yani yerin altında saklanırdı. Söylencede de Persephone’nin her yıl yer altında geçirmek zorunda olduğu süre aynıdır.Görüldüğü gibi Anadolu’nun çok eski bir inancı, Bereket Tanrıçası Demeter ve kızı ile ilgili gelenekte devam etmektedir. İvriz kabartmasında yer alan Hitit bereket tanrısının elinde tuttuğu başaklara, Hitit imparatorluğu sınırlan içinde kalan bölgelerde yaşayan günümüz insanının yaptığı dokuma tahıl ve un çuvallarda rastlamaktayız. Bereket bölgesi Orta Anadolu dokumalarında genellikle başaktır. Ege, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde ise başağın yerini haşhaş almaktadır. Pirinç başağı da bereket örgesi olarak kullanılmıştır. Yeni gelinin başına pirinç serpmek, kuracağına yuvanın bereketli olması düşüncesinin yarattığı bir gelenektir. Bir başka bereket örgesi de üzümdür.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.