DOLAR 13,48181.21%
EURO 15,32421.39%
ALTIN 770,751,26
BITCOIN 768015-0,84%
Ankara

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

EBRU SANATI

EBRU SANATI

ABONE OL
22 Kasım 2021 09:56
EBRU SANATI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Türk milleti islamiyeti kabulünden sonra bu dine o kadar kuvvetle bağlanmıştır ki, yeryüzünde Allah adına kanını bu kadar çok akıtmış bir başka millet daha yoktur. Bir yandan islâm’ın kılıcı olmuş Allah adına ülkeler fethetmiş, diğer yandan sanatını hemen hemen tümüyle ilâhî olanı en güzel biçimde ifade etmeye hasretmiş; müsikisinde, mimarisinde, hattında, süslemesinde çoğunlukla mistik olanı işlemiştir. Sanatta adeta Allaha layık olabilecek bir estetik arayışına girişmiştir. Hatta sanatının birçok branşı tekkelerde geliştirilmiş, en hayranlık uyandıran eserlerin altın-da ise derviş terbiyesinin verdiği tevazü ile imza görülmemiştir. Türk mimarlık sanatının gelişme-sinde nasıl ki ana unsur cami mimarisi olmuş ve bu sanat kendisiyle beraber çinicilik, mermercilik, camcılık, ahşap oymacılığı, sedef-kârlık gibi diğer birçok sanat dallarına hayat vermiş ise; Kur’âni önem kazanmış olan arap yazısını da Türkler, diğer bir ana sanat kolu olarak kabul etmiş ve altı ayrı stilde geliştirmişlerdir. Her sanatı adi altında geliştirilen bu altı stildeki yazıyla âyetler ve hadisler; kağıttan mukavvaya, bü-yük bez panolardan mermerlere, ahşaba, çiniye, metale kadar her yere yazıldı, tatbik edildi; nakkaşlar bu yazıyı en güzel fıgürlerle çevreledi, müzehhipler altınladı, süsledi, bezedi… Böylece hat sanatını süs-leyen yardımcı sanat dallan doğdu. Bunların başında tezhip, nakış, ebruculuk ve ciltcilik gelmekteydiler.

Konumuz olan ebrü sanatı da böylece; hat denilen yazı sanatını süslemek için kullanılmış olan rengârenk boyah kağıtlar elde etmek sanatıdır. Anadolu’ya Türklerin eski vatanından İpek Yolu ile gelmiş; Türkistan’da Buhâra’dan yola çıkmış, İran üzerinden adını da beraber alarak Anadolu’ya yerleşmiştir. Farsça’dan aldığı adı, bulutumsu görünüşünden dolayı mı Ebru idi? Yoksa teknede su üzerinde meydana geldiği için ;ebru diye mi isimlendirilmişti? Pek anlaşılamamıştır. Fakat Batıda bu sanat Türk mermer sanatı (Turkish Marbled Paper) olarak isimlendirilmektedir.

Müzelerimizde ve özel koleksiyonlarda ebrunun günümüzden yaklaşık 450 yıl kadar gerilere uzanan örneklerine rastlanmaktadır. Tarih tespiti, üzerine yazı yazılmış ebrular için söz konusudur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.