DOLAR 13,2375-3.18%
EURO 15,1391-3.31%
ALTIN 760,34-2,34
BITCOIN 768049-0,19%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

KUŞOGLU  “KENDİ BAKANLARINI BEĞENMİYORSA MÜSAADE ETSİNLER”

KUŞOGLU  “KENDİ BAKANLARINI BEĞENMİYORSA MÜSAADE ETSİNLER”

ABONE OL
20 Kasım 2021 11:45
KUŞOGLU  “KENDİ BAKANLARINI BEĞENMİYORSA MÜSAADE ETSİNLER”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
KUŞOGLU” BÖYLE GARİP ŞEY OLUR MU?”
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu CHP Sözcüsü Bülent Kuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben faizi savunanla beraber olmam” sözlerine karşılık “Kendi bakanlarını beğenmiyorsa, müsaade etsinler o zaman. Böyle garip bir şey olur mu? Basın önünde kendi bakanını mı şikayet edecek?Bakanlıkları, devlet kurumlarını şikayet eden, kötüleyen, onları doğru dürüst çalıştırmayan, görevlerini yapmaz hale getiren bir Cumhurbaşkanlığı var” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu CHP Sözcüsü Bülent Kuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın açıklamalarına karşılık , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ,”Ben faizi savunanla beraber olmam” sözlerini eleştirdi.
BÖYLE BİR BAHANE YOK
Doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki artışlar üçüncü çeyrek itibariyle tedirgin edici seviyelere yükselmiştir” ifadelerini kullanan Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açıklamasına milletvekili Bülent Kuşoglu:
“Sayın Bakan ‘biz her şeyi iyi yapıyoruz ama dünyadaki rakamlar emtia ve enerji fiyatları olumsuz olduğu için bazı şeyler kötü oluyor’ diyor ama böyle bir bahane yok. Geçmişteki krizlerimizin de önemli ölçüde sebeplerinden biri Türkiye’ye etkileridir. Hükümetlerin bu konuda önlem alması lazım. Geçmişte de yanlış önlemler ya da alınmayan önlemler nedeniyle oldu. Burada da oldu. Emtia fiyatları, enerji fiyatları artıyor. Gelişmekte olan ülkeler kendi ürettikleri malların fiyatlarını artırıyor. Enerji, petrol, doğalgaz ihraç edenler de fiyatları artırıyor, yeni denge oluşuyor. Türkiye, ürettiği ürünlerle ilgili ne yapıyor, avantajlı şekilde oluşturabilecek mi? Bizimkilerin tedbir almadığını görüyorsunuz. 2015’te kilogram bazında ele aldığınız zaman 1,81 dolara kadar çıkmış. Şu an 90 cent. Yani yarı yarıya düşmüş. O zaman yaptığımız ihracatın iki mislini yaparsak aynı tutarda ihracat yapmış oluyoruz. Bizim ihracatımız, mallarımızın, emeğimizin değeri kalmamış demektir. Zaten düşüktü Almanya’da 20 dolar bazında. Demek ki gereken yapılmıyor, önlem alınmıyor. Türkiye 200 milyar dolar üzerinde ihraç yapıyor, hala cari açığı, dış ticaret açığını kapatamıyorsanız ekonomik yapınızda çarpıklık var
TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK KÖTÜLÜKTÜR
 Türkiye’deki paranın istikrarı yok, güvenirliliği kalmadı. Böyle bir Merkez Bankası böyle bir Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’nın verdiği talimatla yürüyor Merkez Bankası. Paranın istikrarı ve güvenirliliği olmazsa, ticaret yapılamaz. ‘Fiyat istikrarını korumak Merkez Bankası görevidir’ derken kastedilen budur. Uluslararası fiyatların Türkiye ile uyumlu olmasını sağlamak. Bunu yapamıyor Merkez Bankası. Çünkü faize takmış vaziyette bir Cumhurbaşkanı talimat veriyor Merkez Bankası’na. Döviz rakamları ve faizle uğraşılıyor sonra ticaret yapılamaz hale geliyor. Bu maalesef Türkiye için en büyük kötülüktür. Hükümetin durumu budur. Krizi tırmandırıyor sürekli.”
LÜTFİ BEY’E MÜSAADE ETSİNLER
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın “Enflasyonla mücadeleyi kararlı ve bütüncül bir anlayışla sürdürdüğümüz ölçüde, döviz kuru istikrara kavuşacak ve ülke risk primimiz düşecektir. Bu sayede uzun vadeli faiz oranları da gerileyecek” açıklaması ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu mücadelede beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar kusura bakmasın ben faizi savunanla beraber olmam, olamam” ifadeleri ve ardından Merkez Bankası ile ilgili “Bırakın da bağımsız olarak kararını o versin” açıklamasına ilişkin vekil Kuşoglu
“Kusura bakmasında  Lütfi Bey’e müsaade etsinler, bunları tasvip etmiyor. Cuma günü beraberdik. Bakan olarak bu politikaları tasvip etmediğini, ihracat artsın diye kuru artırmadıklarını, artıramayacaklarını söyledi. Merkez Bankası politikalarına ‘yanlıştır’ demedi ama en azından doğru olduğunu da söylemedi. Yaptıkları işin doğruluğunu savunmadı, haklı olarak, çok doğrusunu yaptı. Kendi bakanlarını beğenmiyorsa, müsaade etsinler o zaman. Böyle garip bir şey olur mu? Basın önünde kendi bakanını mışikayet edecek? Ne oluyor böyle? Kendi kurumları, bakanlıkları, devlet kurumlarınışikayet eden, kötüleyen, onları doğru dürüst çalıştırmayan, görevlerini yapmaz hale getiren bir Cumhurbaşkanlığı var. Anlamak mümkün değil. Sonra ‘Merkez Bankası bağımsızmış, bırakın görevini yapsınmış.’ Herkesle dalga geçiyor herhalde. Çok ciddiyetsiz, gayri ciddi bir durum.”dedi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.