DOLAR 13,2253-3.29%
EURO 15,0569-3.49%
ALTIN 758,30-2,61
BITCOIN 763422-1,30%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÜNLÜ KONYA KAŞIKLARI

ÜNLÜ KONYA KAŞIKLARI

ABONE OL
20 Kasım 2021 12:15
ÜNLÜ KONYA KAŞIKLARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

 

Halk edebiyatı ve masallarımızdaki “İplikçi Güzeli”, “Kahveci Güzeli” gibi, Konya kaşıklarının güzelliği nedeniyle Konya folklorunda da yıllardır dilden dile söylenegelen bir “Kaşıkçı Güzeli” efsanesi doğmuştur.

Ne yazık ki, Konya’da “Kaşıkçı Güzeli”nin o eski renk ve ruh dolu kaşıklarına artık rastlanılamamaktadır. Ancak yine de söz konusu işlemeli tahta kaşıklar tüm bozulmuşluklarına rağmen, kenti anımsatacak başlıca hediyelik eşya olma niteliğini sürdürmektedirler.

Günümüzde Korucu (Balıkesir, İvrindi) bucağı, Taraklı (Sakarya, Geyve) bucağı, Çan (Çanakkale) bucağı ile Bademli (Antalya, Al(se-ki, Cevizli) köyünde ağaç kaşık boyanmaktaysa da, yerli ve yabancı turistlerin aklına “kaşık” deyince Konya gelmektedir. Bunun nedeni, Konya il merkezinde boyanan kaşıklardaki motif zenginliği ve işçilik üstünlüğüdür.

Konya kaşıkları Konya’da ağaç kaşık oyma işlemi. Merkez Ahırlı bucağı ile Bozkır ilçesinin Yazdamı Köyü’nde yapılmaktadır. Seydişehir ilçesinin Madenli Köyü’nde de 40 yıl önce çobanların kaşık yaptıkları bilinmektedir.

Ahırlı bucağında; şimşir, dışbudak ve armut ağacından, yemek  de ve oyunda kullanılan sivri ağızlı ucu sivri biten yassı saplı  kaşıklar yapılmaktadır. Oyun ka-şıklarının ise sapları biraz daha kalıncadır.

Bozkır ilçesinin Yazdamı Köyü’nde de, şimşir ve armuttan tek tip sivri ağızlı, ince, düz saplı kaşıklar yapılmaktadır. Oyun kaşıklarının üç oyuncuya yetecek sayıda bir destesi 12 kaşıktan oluşmaktadır. Desteye “takım” denilmektedir. Kaşıkların yanı sıra çeşitli boy ve biçimlerde kepçeler de yapılmaktadır.

Ahırlı Bucağı ile Yazdamı Köyü’nde yapılan bu tahta kaşıklar, boyanmadan, üretildikleri yerlerde Yemek ya da oyun kaşığı olarak kullanılmaktadır. Konya il merkezinde ise kaşık Yapımından çok; boya ve ruganlamanın köklü bir geçmişe sahip olduğu ve geliştiği gözlenmektedir. Antalya’nın Kademli Köyü’nde yapılan kaşıklar, yakınlığı ve ulaşım kolaylığı nedeniyle eskiden beri  Konya’ya getirilerek, burada boyanmış ve yemek ya da süs kaşığı  olarak satılmıştır.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.