DOLAR 13,2366-3.19%
EURO 15,0234-3.45%
ALTIN 758,22-2,61
BITCOIN 757823-1,79%
Ankara

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

KALEM İŞİ TEKNİKLERİ

KALEM İŞİ TEKNİKLERİ

ABONE OL
19 Kasım 2021 10:31
KALEM İŞİ TEKNİKLERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Mimari eserlerde çini ve hat süslemenin yanı sıra genellikle iç dekoru tamamlamak, bazen de dışta giriş bölümlerinin ihtişamını arttırmak için, çeşitli malzeme üzerine kalem adı verilen fırça ile yapılan boyama süslemelere KALEM İŞİ veya KALEMKARİ ve bu sanatta uğraşan kişilere Kâlemkâr yahut Nakkaş denilir. 1834′ de suni organik boyaların keşfedilmesine kadar kullanılan hayvansal, kök, toprak ve madeni boyalar tabii maddeler oldukların-dan bunlarla yapılan duvar resimleri zamanımıza kadar değerlerinden pek bir şey kaybetmeden kalabilmişlerdir. Türk sanatında fresk, kuru sıva ve ahşap üzerine yapılan en eski örnekler 7. 8. ve 9. yüzyıldan kalma Uygur Türklerine aittir. Bu resimler Budist ve Mani-heist tapınaklarının duvarlarını sergilediklerinden çoğu kez dini kişiler vakıf yapanlar, rahipler, müzisyenler tasvir ediliyorlardı. .Türklerin 920’de Karahanlı Hanedanlığı döneminde İslâmlığı kabulüyle tasvir sanatının yerini geometrik ve bitkisel motifler almıştır. 18. yüzyıl Avrupa etkisiyle de manzara resimleriyle birlikte Barok, Rokoko ve Ampir motiflerini ka-lem işi süslemede görmekteyiz. 15. yüzyıl, 16. yüzyıl ve 17. yüzyılın ilk yarısında, Osmanlı Saltanatı döneminde her sahada olduğu gibi mimarideki boyama süslemenin farklı teknikler üzerine en başarılı örnekleri işlenmiştir. Bu teknik şimdiye kadar fresk, sıva, malakâri ve ahşap üzerine yapılan süslemeler olmak üzere 4 grupta incelenmiş. Oysa fresk sıva ve ahşap üzerine boyama ile başlayan sanatın örneklerini devir devir yapılan çeşitli denemelerle günümüzde 9 grupta incelenir.

Bunlar; Fresk Tekniği, Sıva üzerine, malakari tekniği, taş üzerine,mermer üzerine,ahşap üzerine,tuval gerilerek, deri gerilerek, lake.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.