DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 678681-0,13%
Ankara
16°

HAFİF YAĞMUR

15:24

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

CHP’Lİ GÖK, SAĞLIK BAKANINA UYUZ VAKALARINI SORDU

CHP’Lİ GÖK, SAĞLIK BAKANINA UYUZ VAKALARINI SORDU

ABONE OL
19 Kasım 2021 09:40
CHP’Lİ GÖK, SAĞLIK BAKANINA UYUZ VAKALARINI SORDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Ankara milletvekili Levent Gök Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesini TBMM’ye sundu.

Gök; ”İstanbul, Pendik’te bulunan, otizmli çocuklarımızın bakım ve rehabilitasyonunun yapıldığı bir merkezde uyuz vakaları görüldüğü öğrenilmiştir. Görülen vakaların sosyal medya aracılığıyla duyurulmasının ardından ülke genelinde okullarda ve bakımevlerinde görülen uyuz vakalarının arttığına ilişkin şikayetler alınmaya başlanmış, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasında salgın niteliğinde yayılım olduğu anlaşılmıştır. Vakaların üzerine giden STK’lar ve yurttaşlarımız Türkiye’de alınan tasarruf tedbirleri kapsamında okullar ve bakımevlerinde yeterli personel çalıştırılmaması ve hijyen malzemelerindeki eksikliklerin uyuz vakalarını tetiklediğini açıklamışlardır. Bulaşıcı hastalıkların yayılımı bakımından hassas alanlar olan okullarda ve bakımevlerinde hijyen tedbirlerinden tasarruf edilmesi çocuklarımızın hastalık tehditlerine karşı korumasız bırakılması anlamına gelmekte, devam eden Covid-19 salgınına rağmen bu konuya duyarsız kalınması bir sağlık skandalı olarak görülmektedir. Ne pahasına olursa olsun koruyup kollamamız gereken çocuklarımızın sağlığının güvence altına alınması ülkemizin en önemli itibar meselelerinin başında gelmektedir.

         Bu bilgiler ışığında:

  1. Bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile okullarda görülen uyuz vakalarının önüne geçilememesinin sebeplerini açıklar mısınız?
  2. Tasarruf tedbirleri kapsamında bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile okulların hijyen giderlerinde uygulanan kısıtlamaları ve sözü geçen alanlarda temizlik işlerinde çalışan personele ilişkin tasarrufları açıklar mısınız?
  3. Bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile okullardaki hijyen tedbirlerinin hayati öneme sahip olduğu bilinirken ve Covid-19 salgının devam ettiği bu süreçte sözü geçen alanlarda tasarrufa gidilmesinin sebeplerini açıklar mısınız?
  4. 2002 – 2021 döneminde ülkemiz genelinde bulunan bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile okullarda görülen uyuz vakalarının sayılarını illerimize göre, yıllık temelde açıklar mısınız?
  5. 2002 – 2021 döneminde ülkemiz genelinde bulunan bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile okullardaki hijyen tedbirleri için yapılan malzeme alımlarına ödenen ücretleri alımı yapan kurumlara göre ve yıllık temelde açıklar mısınız?
  6. 2002 – 2021 döneminde ülkemiz genelinde bulunan bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile okullarda temizlik işleri için görevli bulunan personel sayısını çalıştıkları kurumlara göre ve yıllık temelde açıklar mısınız?  ” ifadelerine yer verdi.

HBR-AYŞE KÖKSAL

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.