DOLAR 13,5046-1.23%
EURO 15,3738-1.3%
ALTIN 770,06-1,09
BITCOIN 7775985,95%
Ankara

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

GÖK’TEN SORU ÖNERGESİ

GÖK’TEN SORU ÖNERGESİ

ABONE OL
18 Kasım 2021 09:30
GÖK’TEN SORU ÖNERGESİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Ankara milletvekili Levent Gök Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı

Murat Kurum tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesini TBMM’ye sundu.

Gök ”  6 Ekim 2021 tarihinde TBMM tarafından kabul edilen Paris İklim Anlaşması çerçevesinde 29 Ekim 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ismi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştirilmiş, 4 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete’de anlaşmanın 10 Kasım 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği ilan edilmiştir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum Türkiye’nin 2053’te net sıfır emisyonu hedeflediğini açıklamış, Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadelenin baş aktörü olacağını kaydetmiştir. Bu gelişmeler yaşanırken Bakanlığın 9 Kasım 2021 tarihinde onaylanan ihale ilanına göre 2022 yılında Müdürlük hizmetlerinde kullanılmak üzere toplam 64 adet araç kiralayacağı öğrenilmiştir. Sözü geçen ihalenin teknik şartnamesinde fosil yakıtlara oranla emisyon değerleri daha düşük olan LPG ve CNG yakıtlı araçlar kabul edilmemekle birlikte Bakanlığın çevre dostu olarak bilinen elektrikli veya hibrit araçları da tercih etmeyeceği anlaşılmaktadır. İklim değişikliği ile mücadelede örnek olması gereken ve ülkemizde fosil yakıtların kullanımının azaltılmasına yönelik çalışmaların merkezinde olan bir Bakanlığın bu alandaki bütün olumlu gelişmelere rağmen takındığı tavır büyük bir tezat oluşturmaktadır. Ülkemizi ve bütün dünyayı tehdit eden iklim değişikliğine karşı yürütülen mücadelenin yalnızca kâğıt üzerinde bırakılmayarak tutarlı uygulamalar ile sürdürülmesi gelecek nesillere karşı üstlendiğimiz sorumlulukların başında gelmektedir.

         Bu bilgiler ışığında:

  1. İklim değişikliğine karşı mücadelede örnek olması beklenen Bakanlığın fosil yakıtlı araçlar tercih etmesinin sebeplerini açıklar mısınız?
  2. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın çevre dostu araçlar kullanması amacıyla herhangi bir adım atılması düşünülmekte midir?
  3. Ülkemizde çevre dostu araçların kullanımının özendirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla hangi çalışmalar yürütülmektedir?
  4. Kamu kurumlarımızda kullanılan fosil yakıtlı ve çevre dostu araçların sayılarını açıklar mısınız?
  5. 2015 – 2021 döneminde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kiraladığı araç sayısını sözü geçen araçların kullandığı yakıt türüne göre ve yıllık temelde açıklar mısınız?” ifadelerine yer verdi.

HBR-AYŞE KÖKSAL

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.