DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 678186-0,16%
Ankara
16°

HAFİF YAĞMUR

15:24

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

SELÇUKLU DEVRİNİN ALTIN KİTABI: MESNEVİ

SELÇUKLU DEVRİNİN ALTIN KİTABI: MESNEVİ

ABONE OL
17 Kasım 2021 10:25
SELÇUKLU DEVRİNİN ALTIN KİTABI: MESNEVİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

 

Anadolu Selçukluları devrinde 1228 yılına doğru Asya’daki Belh şehrinden Konya’ya göçen, Konya’da yerleşen ve 1273 yılında bu şehirde ölen büyük Türk Bilgini Mevlâna Celâleddin’in en tanınmış eseri, bilindiği gibi, Mesnevi’dir. Divan edebiyatındaki “mesnevi” tarzında, manzum olarak yazıldığı için bu adi alan Mesnevi, 6 cilt ve 25618 beyittir. Mesnevi’nin ilk 18 beyiti Mevlâna Celâleddin tarafından yazılmış, on-dan sonraki beyitleri,Mevlâna şifahen söyleyerek, yakın dostu Hüsameddin Çelebi’ye yazdırtmıştır. Hüsameddin Çelebi tarafından yazılan müsveddeler, daha sonra MevIâna’ya okunmuş, düzeltmeleri yapıldıktan sonra ciltler halinde bir araya getirilmiştir. Mevlâna’nın sağlığında düzenlenen Mesnevi ciltlerinin ne olduğu bilinmiyor. Ancak, Mevlâna’nın ölümünden 5 yıl sonra, 1278 yılında yazılan 6 ciltlik bir Mesnevi dünya’da ki yüzlerce el yazmâsı Mesnevi nüshalarının en eskisi olarak, bugün Konya’daki Mevlâna Müzesi’nde sergilenmektedir. Selçuklular devrine ait bu en eski Mesnevi nüshası, 50×32 cm. boyutunda ve 6 cilt bir aradadır. Yazıları, Konyalı Hattat Abdullahoğlu Muhammed El-Mevlevi tarafından, onun ince yontulmuş kamış kalemi ile yazılmıştır. Sayfaların kenar süslemeleri ve cilt başlarındaki muhteşem tezhipleri, Mevlevi Muhlis adında bir sanatçı eliyle yapılmıştır. Süslemede tam ayar altın kullanılmış sayfalar ince altın varaklarla bezenmiştir. Mesnevi’nin tamamı 613 büyük sayfada. Tezhipli sayfalar 2 sütün, altın çerçeveli, öteki sayfalar 4 sütün olarak düzenlenmiş, konu başlıkları kır-mızı ile yazılmıştır.

Halen Mevlana Müzesi’nde sergile-nen bu en eski Mesnevi nüshası, aynı zamanda Anadolu Selçuklularının süsleme ve tezhip sanatının şaheser bir örneği sayılmakta, müzeciler arasında “Selçukluların altın kitabı” olarak tanınmaktadır. Gerçek odur ki, bu en eski Mesnevi nüshası, bugün yeryüzündeki el yazması kitapların en değerlisi ve “değerine paha biçilemeyenleri” arasındadır. Kitap, cilt sanatı yönünden de ayrı bir değer taşımaktadır. Bugün 708 yaşına basmış olan bu en eski Mesnevi nüshası, Anadolu Selçuklu sanatının yüz akı ve övünç kaynağıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.