DOLAR 13,47671.27%
EURO 15,34151.5%
ALTIN 767,360,82
BITCOIN 767093-1,35%
Ankara

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÖZENGİ

ÖZENGİ

ABONE OL
17 Kasım 2021 10:17
ÖZENGİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Binicilikte önemli bir gelişme sayılan Özengi bir Türk buluşudur. At bilindiği üzere en eski zamanlardan beri onu yakından tanıyan çok sevilmiş bir hay-vandır. Kentlik yahut yarı ilah farz eden en eski azametli ve mağrur hükümdarlara ait anıtlar, kabartmalar ile zamanımızın yüksek medeniyetine ait resimlerde atın görülmesi tarih boyunca ve asil hayvana karşı duyulan derin serginin ifadeleridir. Bu sözleriniz insan ruhunun gittikçe incelmesine rağmen onlar arasında at sevgisinin yüzyıllar boyunca asla değişmediğini gösterir. Bugün bile sadece ata karşı duydukları sevgiden dolayı batılı milletlerde bir çok ailelerin at besle-dikleri bilinmektedir.

İslam alemi altın çağını yaşadığı zamanlarda tek sevilen hayvandı. Hazret-i Peygamber’in de atı çok sevdiği bilinir.Bir çok hadiste vardır. Hayvanların en şereflisi şeklide sınıflandırmışlardır.

Sahip olduğu meziyetleri, faydalılığını anlatan eserler kaleme almışlar, şiirler yazmışlardır. Yine onlar, atın bakım, hastalıkları ve bunların tedavisi ile ilgili pek çok kitapla, binicilikle ilgili gerçekten değerli emek mahsulü eserler telif etmişlerdir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.