DOLAR 13,3318-2.91%
EURO 15,1354-3.07%
ALTIN 759,31-2,48
BITCOIN 772547-0,27%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

GÜMRÜK KAPILARIMIZDAN GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN ARAÇ SAYILARINI SORDU

GÜMRÜK KAPILARIMIZDAN GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN ARAÇ SAYILARINI SORDU

ABONE OL
17 Kasım 2021 09:35
GÜMRÜK KAPILARIMIZDAN GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN ARAÇ SAYILARINI SORDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL
CHP Ankara milletvekili Levent Gök Tcaret Bakanı Mehmet Muş tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesini TBMM’ye sundu.
      Gök ”   Covid-19 salgını süresince durgunluğa giren küresel ticaret yeniden canlanmış, denizyolunda yaşanan konteyner krizi ve demiryollarındaki kapasite sorunları sebebiyle karayolu taşımacılığı önem kazanmıştır. Artan talebe karşılık vermeye çalışan lojistik firmaları araç filolarını büyütmeye yönelik hamleler yapsa dahi ihtiyaçlarına uygun çekici ve kamyon temin etmekte zorlanmaktadırlar. Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle ihracat hızlanmaktadır ancak ithalatın aynı sebeple düşmesi yurtdışına mal taşıyan araçların geri dönüşlerini geciktirmekte, araç sirkülasyonunun yavaşlaması ticaret döngüsünün tıkanmasına yol açmaktadır.  Döviz kurlarındaki artışların üzerine hammadde kaynaklı fiyat artışlarının eklenmesiyle fiyatı 1 milyon TL’nin üzerine çıkan ticari tırları satın alamayan lojistik firmaları ikinci el çekici ve kamyonların fiyatlarının da yüzde 100 oranında artmasıyla içinden çıkılması güç bir açmazın içerisine düşmüşlerdir. Ticaretimizin çekici, treyler ve kamyon fiyatlarındaki artış sebebiyle sekteye uğramasının önüne geçilmesi amacıyla somut adımlar atılması beklenmektedir.
         Bu bilgiler ışığında:
Lojistik firmalarımızın ihtiyaç duyduğu karayolu taşımacılığı araçlarını edinebilmeleri için sözü geçen araçlara vergi indirimi uygulanması veya firmalarımıza uygun koşullarda destek verilmesine ilişkin herhangi bir adım atılacak mıdır?
Ticari araçlardaki yüksek fiyat artışlarının frenlenmesi amacıyla hangi önlemler alınacaktır?
2002 – 2021 döneminde ülkemizde satışı gerçekleşen sıfır kilometre çekici, treyler ve kamyon sayıları ile sözü geçen araçların alımı için ödenen ücretleri yıllık temelde açıklar mısınız?
2002 – 2021 döneminde ülkemizde satışı gerçekleşen ikinci el çekici, treyler ve kamyon sayıları ile sözü geçen araçların alımı için ödenen ücretleri yıllık temelde açıklar mısınız?
2015 – 2021 döneminde yurtdışına ihraç mal götüren ticari araçların Türkiye’ye ortalama dönüş sürelerini yıllık temelde açıklar mısınız?
2015 – 2021 döneminde ihracat amacıyla gümrük kapılarımızdan çıkış yapan ve ithalat amacıyla gümrük kapılarımızdan giriş yapan ticari araçların sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız?”dedi.
HBR AYŞE KÖKSAL

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.