DOLAR 13,40000.69%
EURO 15,29791.1%
ALTIN 768,731,00
BITCOIN 766039-0,98%
Ankara

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

EBRU SANATI

EBRU SANATI

ABONE OL
16 Kasım 2021 10:29
EBRU SANATI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Türk sanat tarihinde özel bir yeri olan ebru, bizim güzellik anlayışımızdan do-ğup, bizim güzellik arayışımızla gelişmiş, kağıt sanatının en önemlilerindendir.

Ebru, birtakım tabii güzellikleri, tabiattaki oluşumlarına mümkün olduğu kadar sadık kalarak ve gönülden gelen bir renk coşkusuyla su üzerine nakş edip, oradan kağıda aktarma ve kağıt üzerinde yaşatma sanatıdır.

Görmek isteyen bir gözle bakıldığında insana bazen gökyüzünde ahenkli bir bulut kümesi, bazen bir mermer kesitindeki hareli billurlar veya bir damar, bazen suya susamış toprağın yüzündeki çat-laklar manzumesi, bazen bir avuç kumda oluvermiş ahenkli bir de-sen, bazen rengarenk bir çiçek bahçesi etkilerini aktarabilen ve sanatkara sonsuz anlatım imkanları sağlayan, her devre uyan bir sanattır.

Arif’nin 1539-1540 tarihli Gây-i çevgân adlı eseri (Topkapı Sara-yı, Hazine 845’te kayıtlı), ebruculuğumuzun tarihi açısından önemlidir. Bu eserin her yaprağının kenarı ebrulu olup, Türk ebruculuk tarihinin bu tarihten evvel başladığını, yine ebru hakkındaki bilgilerin bir araya getirildiği 1608 tarihli Tertib-i Risale-i Ebri’deki bilgilere dayanarak, bu sanatın en az 500 yıldan eski bir Türk sanatı ol-duğunu söyleyebiliriz.

Ebruyu ebru yapan, şuurla kullanılan katkı maddelerinin yarattığı kontrollü etkidir. Bu suretle boya tanecikleri sıkıştırılabilir ya da dağıtılabilir. Kitrenin kıvamı, boyanın tabiatı, boya, su oranı, kullanılan ödün cinsi ve miktarı, boyayı tekneye atan elin tecrübesi, kazandığı maharet ebrucuyu gönlünden geçen, hayalinde canlanan sonuca ulaştırır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.