DOLAR 13,5323-1.11%
EURO 15,3403-1.46%
ALTIN 772,12-0,83
BITCOIN 7799136,09%
Ankara

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

SİKKELİ YAZI LEVHALARI

SİKKELİ YAZI LEVHALARI

ABONE OL
15 Kasım 2021 10:13
SİKKELİ YAZI LEVHALARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Sikke, bir anlamda madeni para demekle birlikte, Mevlevi dervişlerinin başlarına giydikleri 25-30 cm. yüksekliğinde, silindir şeklindeki keçe külahlara da sikke denir. Sikkeler, deve tüyü renginde yün ve tiftikten özel kalıplara yerleştirilerek yapılır. Sikkeyi herkes giyemez. Ancak, sikke giymeye hak kazanan, belirli aşamalardan geçmiş Mevlevi dervişleri Mevlana dostlarına, Mevlevi şeyhinin izniyle sikke giydirilir. Bu izin sikke tekbiri yani duası denilen özel bir törenle ve-rilir.

Mevlâna’mn soyundan gelen çelebilerle, dergâhlarda görev yapan şeyh ve tarikat büyükleri, sikkelerinin alt kısım yüzeylerine yeşil bir şerit (sarık) sararlar. Çeşitli şekillerde sarılan bu tür sikkelere destarlı sikke denir.

Destarlı yani sarıklı sikkeler Mevlâna’yı ve Mevleviliği temsil ettiği için, bir iskemle veya kürsü üzerine yerleştirilen sikke resimleri yapılarak levha halinde evlere, dergâhlara asılmıstır. Genellikle bu sikke resimleri üzerinde “Ya Hazreti Mevlâna Celâleddin-i kaddese yazıları yer almıştır. Türk hat sanatında sikkeli yazılar adıyla ayrı bir grupta toplanan bu yazı levhaları genellikle mukatta denilen kesme yazı tekniği ile yazılmıştır. Bu teknikte yazı önce bir kağıt üzerine istenilen şekilde yazılmakta ve bu yazı ile verilen şe-kil, kalem traşla kesilip çıkarılmaktadır. Daha sonra kesilen yazının altına başka renkte bir kağıt yerleştirilmektedir. Bu şekilde hazırlanan sikkeli levhaların müzelerde ve hat koleksiyonlarında örnekleri çoktur. Sikkeli levhalarda genellikle sülüs ve celisi yazı türü ile istif edilmiş, nefis kompozisyonlar hazırlanmıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.